Mistä taiotaan uusi työ tuleville työttömille? Sodankylästä ei taida löytyä. Kunnan päättäjät nukkuu edelleen. Ollaan yritetty herätellä, mutta ei mitään tapahdu. Mitä mieltä olette kunnan päättäjistä ja olettko tyytyväisiä. Nyt olisi hyvä herättää keskustelua kun syksyllä on kuntavaalit edessä.
Työpaikka alta
taivaanrannanmaalar
6282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No maalailee vaan sitä horisonttia. Siinähän sitä työtä riittää.
Siinähän saavat maistaa sitä kehuttua loisimista työtätekevien rahoilla.
Kyllä se maailiman ranta koulaa, se veistää kieronki pölökyn.
Vanha sanonta.
Meillä kaikille on oikeus työhön ja työpaikkaan. Kunnan päättäjillä velvollisuus pitää kunta asuttuna ja kaikille jäsenille töitä. Ja ainakin valvoa yhtiöidensä johtamista, ettei hyvät yhtiöt mene miinnukselle.
Kaikki sossun ja työkkärin tuet pois niin kyllä löytyy työhalut ja työttömien määrä minimissä.Typerää elättää työssäkäyvien verorahoilla sohvaperunoita..jotka ei edes vaivaudu vastaamaan puhelimeen kun töihin kysellään.
Työhaluja varmaan ois, mutta kun kunnasta ei löydy niitä työpaikkoja kaikille halukkaille. Verorahoilla työssäkäyvätkin on koulutettu ammattiinsa aikoinaan. Fihti fihti. Toisinpäin typerää kouluttaa verorahoilla, kuulostaa yhtä typerältä kuin ..typerää elättää sohvaperunoita.
Sorry, mä pistin asiat arvojärjestykseen. Eli en vastannut puhelimeen , oli tärkeämpää. Sen puoleen työtarjouksetkin olisivat olleet kaiken järjen mukaan työssäkäyntialueen ulkopuolelta.
Kiitos työkkärin Minnalle, joka on käyttänyt järkeä esim. mun nöyryyttämiseltä säästämiseni suhteen.
Tuosta nuorisosta vielä sen verran, että tuntuu tosi väärältä, pahalta , epäoikeudenmukaiselta sekä maksetulta, että nuorisoasteelta on viety yksi suosituimmista koulutushjelmista ... kaivoskoneiden täsmäkoulutuskustannuksella.
Kylläpä on taas heikko ennuste.
Mistä tulevat työttömät? Mitä ei taida löytyä?
Henkilökohtaisesti sanoisin, että jos on tultu, niin yleensä on ollut jokin järki mukana. En tiedä montakaan onnenonkijaa, mutta toki niitäkin joissain suvuissa esiintyy -anteeksi kaikkien meidän puolesta.
Kuntarajoja ei voi sulkea.
Mikä oli pointtisi?
Oma ehdotukseni on, että käytettäisiin jotain järkeä esim. nuorison ammattikoulutuspaikkojen suhteen: Tehdään se mielekkääksi eikä kannattavaksi ts. ei lakkauteta esim. erittäin suosittua ja suositeltavaa autopuolta ammattikoulusta.
Autot myös nuorisolle! Ja hommia riittää!