Ensimmäinen kosketus - mihin?

kosketkosken

Mikä on se kropan osa mihin yleensä ensimmäisenä toisessa kosketetaan, onko se käsi vai mikä? Onko sopivaa koskettaa toista jo ensimmäisillä treffeillä? Pitäisikö pyytää lupa koskettamiseen ettei toinen säikähdä?

2

854

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dhrggh

      mun mielestä paras on olkapää ja voi koskettaa ilman lupaakin. Jos toinen ei tykkää ni vetäytyy kyllä pois tilanteesta. Ei välttämättä kannata ruveta älyttömästi toista hiplaamaan ekoilla treffeille mutta jos nyt kerran tai pari koskettaa niin ei ole maailmanloppu.

    • neito22-v

      Koskettaessa paikkaa tärkeämpi seikka on mielestäni se, että kosketus tapahtuu rennon luonnollisesti tai ns. "vahingossa", esim. ojentaessa/osoittaessa jotain tai ohjatessa toista vaikka tungoksessa (kaupassa, baarissa, torilla, jne.). Itse kosketan yleensä ensin käsivarsiin, olkapäihin tai selkään, enkä ole koskaan lupaa kysellyt - lukenut vain toisen kehonkieltä ja tilannetta. Vältän koskettamista jos kanssaihminen selvästi on ujo ja pitää muutenkin vähän etäisyyttä.
      Ekoilla treffeillä sopii mielestäni koskettaa, mutta ei välttäättä liian intiimisti/seksuaalisesti....Esim. halaaminen tavatessa/erotessa on mielestäni OK, reisien silittely kahvin ääressä ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4098
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe