Pitääkö nykyajan lapset enää MacGyverista

Hyvin säilynyt

Mun mielestä se on tosi viihdyttävä yhä. Eikä ole vanhentunut kuten muut sen ajan hitit. Tiedättekö te katsooko 2000-luvulla syntyneet sitä vai onko vain vanhojen partojen mieliksi taas ruudussa?

5

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20

      On kai teillä tuttuja?

    • kehäkukka3232

      Mun lapset katsoo sitä, syntyneet 90-luvun loppupuolella ja tykkäävät kovasti.

      • 8

        Kiva kuulla. Näyttää niin hyvin tehdylle että pitäisi kelvata yhä. Ja nythän alkaa sen alkuperäiset katsojatkin saada lapsia joten olisiko tästä sukupolvia yhdistäväksi kokemukseksi? Vähän niinkun muumit.


    • Mies1985

      MacGyverissa on iso tasoero aikaisempien tuotankokausien ja niiden uusimpien 90-luvun kausien välillä.

      Alkuaikoina MacGyver oli nuorekas (35 molemmin puolin) ja poikamainen sekä jopa hieman Bondmaisen seikkailullinen ja seksuaalisempi (vähissä määrin) sekä ylimielisempi. Myös juoneen ja toimintaan kiinnitettiin aivan eri tavalla huomiota; toimintaa riitti ja parhaat jaksot saattoivat sisällöltään vastata lähes kahta eri jaksoa tai teemaa.
      -
      Loppuaikoina nähtiin myös joitakin erittäin hyviä jaksoja (joihin luen myös päätösjakson) mutta sarjan luonne muuttui seikkailullisuudesta ja kansainvälisyydestä enemmän pienen piirien vääntämiseksi kuten lässytykseen sosiaalisista ongelmista, rasismista (juutalaisten lasien läpi) tai vaikka pesiskorteista ym.hassuista asioista. Jotkut viimeisten vuosien jaksot olivat suorastaan hirvittäviä typerine sivuosasuorituksineen ja teemoineen. Sarjaan sisältyi useampi salanimellä kirjoitettu jakso koska käsikirjoittaja ei halunnut yhdistää oikeaa nimeänsä tekeleeseen.

      Sarjan loppumista seuranneet tv-leffat olivat kohtalaista keskitasoa.

      • tiedät

        Onko hahmolla muita esikuvia kuin indy jones vai mistä tää on keksitty ja milloin, onko sarjaa suunniteltu jo 70-luvulla?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1987
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1021
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      872
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      757
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      749
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      721
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      685
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      680
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      666
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      208
      663
    Aihe