Carl från Stockholm -gallup

sillitrooli

Kauniskasvoinen ulkomaalaistyyppinen ruotsinristeilijä Carl.

Gallup palstan lukijoille: Mitä olette mieltä, onko Carl provo, vai onko taustalla joku, jonka henkiset kyvyt ei oikeasti riitä kauniskasvoisia kauluspaitamiehiä pidemmälle?

7

79

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Love Boat

      Jotenkin tuntuu aidolta tapaukselta. Kirjoittelee useammalle palstalle ja välillä esittää naista, mutta kirjoitustyylin tunnistaa, kuten myös samat toistuvat jutut pienin variaatioin.

      Saattaa olla trollailun aineksiakin. Ainakin pientä provoilua harrastaa ("naiset haluaa munaa tällaisilta miehiltä" jne.), mutta miksei aidosti hitaalla käyvä tyyppikin voisi vähän provoilla.

      Tyypin idoli on ilmeisesti Varustamo-sarjan Carl

      http://www.youtube.com/watch?v=fA48OXro0zY

      Siinä on sitä kauluspaitaa kerrakseen.

    • sivusta seurannut

      Tuo nykyinen massapostittaja on kyllä joku trolli, mutta aito "carl" on kyllä näillä palstoilla käynyt tuomassa omaa uniikkia persoonaansa esiin jo vuosien ajan.

    • ....

      Ilmiselvä trolli/provo. Mun teoria on, että kaikki trollailijat käy vähän hitaalla. Varsinkin ilmiselvät sellaiset.

      En usko, että on mitään "aitoa" Carlia, saman hullun näppiksistä kaikki.

    • Hämärän rajoilta

      Sitä olen näillä Suomi24-foorumeilla jo pitkään ihmetellyt, miksi jotkut näkevät niin paljon vaivaa trollihahmojen luomiseen (jos nyt oletetaan edes osa näistä hahmoista trolleiksi). Tälläkin palstalla on ollut jos jonkinlaista iivaa, aisuria, perinnöllä elävää luonnontieteilijää ja nyt tuoreimpana kauluspaitavalkkaaja - ja jos tarkastellaan muita palstoja, myös niillä on omat vastaavat melkein kuolemattomat hahmonsa.

      Mikä saa ihmisen luomaan tuollaisen hahmon? Jos itse tahdon trollailla, niin teen sen heittelemällä provosoivia juttuja. Se riittää: en koe tarpeelliseksi kehittää siihen erityistä hahmoa, jolla on omat fiktiiviset luonteenpiirteensä, historiansa ja kehyskertomuksensa, jotka tuodaan lukijoiden tietoisuuteen toistoa tehokeinona käyttäen. Sellainen vaatisi liian paljon aikaa ja vaivaa. Onko kyse jostakin roolileikistä, jossa huomion herättämisen ohella halutaan toteuttaa yhtä ihmisen perustarpeista eli halua tehdä tarinoita, sepittää, fabuloida, kuvitella vaihtoehtoisia todellisuuksia ja persoonallisuuksia? Tulevat Finlandia-voittajat harjoittelemassa hahmonkehittelyä?

      En osaa samastua tällaisen sepittäjän aivoituksiin. Olisi hienoa saada kuulla joltakin näistä kirjoittajista toimintansa motiiveja. Pelkkä trollailu se ei voi olla, koska sen voisi tehdä niin paljon helpomminkin.

      • trol lolll

        Kaikki mainitsemasi tyypit on jollain lailla vajaita tai mielenterveysongelmaisia tyyppejä vaikka trollailevatkin. He selvästi uskovat siihen mitä kirjoittavat, mutta ilmaisevat itseään provosoivasti joko tahallaan tai siitä syystä, että eivät oikein osaa ilmaista itseään muulla tavalla.


      • suolipsykologi
        trol lolll kirjoitti:

        Kaikki mainitsemasi tyypit on jollain lailla vajaita tai mielenterveysongelmaisia tyyppejä vaikka trollailevatkin. He selvästi uskovat siihen mitä kirjoittavat, mutta ilmaisevat itseään provosoivasti joko tahallaan tai siitä syystä, että eivät oikein osaa ilmaista itseään muulla tavalla.

        Taidat olla oikeilla jäljillä.
        Samat tyypit rakentavat horinoidensa (joihin uskovat) ympärille fiktiivisen trollihahmon, jonka kautta juttujaan kertovat. Se on eräänlainen suojamuuri, jonka avulla voivat selittää itselleenkin että "vain trollaavat", vaikka oikeasti uskovat ainakin osittain juttuihinsa. Ehkä?


      • colour me kubrick
        suolipsykologi kirjoitti:

        Taidat olla oikeilla jäljillä.
        Samat tyypit rakentavat horinoidensa (joihin uskovat) ympärille fiktiivisen trollihahmon, jonka kautta juttujaan kertovat. Se on eräänlainen suojamuuri, jonka avulla voivat selittää itselleenkin että "vain trollaavat", vaikka oikeasti uskovat ainakin osittain juttuihinsa. Ehkä?

        Naisasialooserikin on trolli, luultavasti muutamankin hahmon takana.. Mutta on siis trollihahmo itsessäänkin. Mikäs sen hahmo olikaan? Arnoldista fantasioiva ikäkriisiä poteva salilla käyvä kaappihomo. Mies komistuu vanhetessaan jne.

        Tuskin on oikeastaan mitään sitä, mitä esittää. Vain joku jakomielitautinen mt-potilas. Voi vain arvailla, minkälainen henkilö on todellisuudessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      4002
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe