Carl från Stockholm -gallup

Kauniskasvoinen ulkomaalaistyyppinen ruotsinristeilijä Carl.

Gallup palstan lukijoille: Mitä olette mieltä, onko Carl provo, vai onko taustalla joku, jonka henkiset kyvyt ei oikeasti riitä kauniskasvoisia kauluspaitamiehiä pidemmälle?
786
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jotenkin tuntuu aidolta tapaukselta. Kirjoittelee useammalle palstalle ja välillä esittää naista, mutta kirjoitustyylin tunnistaa, kuten myös samat toistuvat jutut pienin variaatioin.

Saattaa olla trollailun aineksiakin. Ainakin pientä provoilua harrastaa ("naiset haluaa munaa tällaisilta miehiltä" jne.), mutta miksei aidosti hitaalla käyvä tyyppikin voisi vähän provoilla.

Tyypin idoli on ilmeisesti Varustamo-sarjan Carl

http://www.youtube.com/watch?v=fA48OXro0zY

Siinä on sitä kauluspaitaa kerrakseen.

Äänestä

Tuo nykyinen massapostittaja on kyllä joku trolli, mutta aito "carl" on kyllä näillä palstoilla käynyt tuomassa omaa uniikkia persoonaansa esiin jo vuosien ajan.

Äänestä

Ilmiselvä trolli/provo. Mun teoria on, että kaikki trollailijat käy vähän hitaalla. Varsinkin ilmiselvät sellaiset.

En usko, että on mitään "aitoa" Carlia, saman hullun näppiksistä kaikki.

Äänestä

Sitä olen näillä Suomi24-foorumeilla jo pitkään ihmetellyt, miksi jotkut näkevät niin paljon vaivaa trollihahmojen luomiseen (jos nyt oletetaan edes osa näistä hahmoista trolleiksi). Tälläkin palstalla on ollut jos jonkinlaista iivaa, aisuria, perinnöllä elävää luonnontieteilijää ja nyt tuoreimpana kauluspaitavalkkaaja - ja jos tarkastellaan muita palstoja, myös niillä on omat vastaavat melkein kuolemattomat hahmonsa.

Mikä saa ihmisen luomaan tuollaisen hahmon? Jos itse tahdon trollailla, niin teen sen heittelemällä provosoivia juttuja. Se riittää: en koe tarpeelliseksi kehittää siihen erityistä hahmoa, jolla on omat fiktiiviset luonteenpiirteensä, historiansa ja kehyskertomuksensa, jotka tuodaan lukijoiden tietoisuuteen toistoa tehokeinona käyttäen. Sellainen vaatisi liian paljon aikaa ja vaivaa. Onko kyse jostakin roolileikistä, jossa huomion herättämisen ohella halutaan toteuttaa yhtä ihmisen perustarpeista eli halua tehdä tarinoita, sepittää, fabuloida, kuvitella vaihtoehtoisia todellisuuksia ja persoonallisuuksia? Tulevat Finlandia-voittajat harjoittelemassa hahmonkehittelyä?

En osaa samastua tällaisen sepittäjän aivoituksiin. Olisi hienoa saada kuulla joltakin näistä kirjoittajista toimintansa motiiveja. Pelkkä trollailu se ei voi olla, koska sen voisi tehdä niin paljon helpomminkin.

Äänestä
  • Kaikki mainitsemasi tyypit on jollain lailla vajaita tai mielenterveysongelmaisia tyyppejä vaikka trollailevatkin. He selvästi uskovat siihen mitä kirjoittavat, mutta ilmaisevat itseään provosoivasti joko tahallaan tai siitä syystä, että eivät oikein osaa ilmaista itseään muulla tavalla.

    Äänestä

  • trol lolll kirjoitti:

    Kaikki mainitsemasi tyypit on jollain lailla vajaita tai mielenterveysongelmaisia tyyppejä vaikka trollailevatkin. He selvästi uskovat siihen mitä kirjoittavat, mutta ilmaisevat itseään provosoivasti joko tahallaan tai siitä syystä, että eivät oikein osaa ilmaista itseään muulla tavalla.

    Taidat olla oikeilla jäljillä.
    Samat tyypit rakentavat horinoidensa (joihin uskovat) ympärille fiktiivisen trollihahmon, jonka kautta juttujaan kertovat. Se on eräänlainen suojamuuri, jonka avulla voivat selittää itselleenkin että "vain trollaavat", vaikka oikeasti uskovat ainakin osittain juttuihinsa. Ehkä?

    Äänestä

  • suolipsykologi kirjoitti:

    Taidat olla oikeilla jäljillä.
    Samat tyypit rakentavat horinoidensa (joihin uskovat) ympärille fiktiivisen trollihahmon, jonka kautta juttujaan kertovat. Se on eräänlainen suojamuuri, jonka avulla voivat selittää itselleenkin että "vain trollaavat", vaikka oikeasti uskovat ainakin osittain juttuihinsa. Ehkä?

    Naisasialooserikin on trolli, luultavasti muutamankin hahmon takana.. Mutta on siis trollihahmo itsessäänkin. Mikäs sen hahmo olikaan? Arnoldista fantasioiva ikäkriisiä poteva salilla käyvä kaappihomo. Mies komistuu vanhetessaan jne.

    Tuskin on oikeastaan mitään sitä, mitä esittää. Vain joku jakomielitautinen mt-potilas. Voi vain arvailla, minkälainen henkilö on todellisuudessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sillitrooli kirjoitti:

Kauniskasvoinen ulkomaalaistyyppinen ruotsinristeilijä Carl.

Gallup palstan lukijoille: Mitä olette mieltä, onko Carl provo, vai onko taustalla joku, jonka henkiset kyvyt ei oikeasti riitä kauniskasvoisia kauluspaitamiehiä pidemmälle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu