Olen ollut viime syyskuulta määräaikaisena tämän kesäkuun loppuun. Tältä ajalta on siis kertynyt melk 4 vko lomaa. Ajattelin jatkaa määräaikaisella ensi syyskuun loppuun. Puhuimme siis 3 kk lisäpestistä. Pomo ehdottaisi uuden määräaikaisen sopimuksen alkamispäiväksi 1.8., sanoen sen vastaavan rahallisesti samaa asiaa kuin että jos olisin lomalla työsuhteessa.
Saako loman aikana palkaa, eli olisinko tuolloin "palkattomalla vapaalla" lomarahojeni kanssa? Ilmeisesti kyseessä on siis lomapäivien muuttaminen rahaksi, jolloin saan siis perinteiset lomarahat lomakorvausrahat?
lomaraha + lomat rahaksi ???
3
364
Vastaukset
- Nimimerkki varattu
Tuossa työsuhde päättyisi kesäkuun lopussa, jolloin myös palkanmaksu päättyisi ja pitämättömät lomat maksetaan rahana. Jos olisit työsuhteessa kyseisen loman ajan, saisit loman ajalta kesäloma kertymää 2 päivää.
- lomalainen
Eli siis toisin sanoen menetän 2 päivää lomarahoja yms jos oikein ymmärsin.
Onneksi vastineeksi tulee viikon pidempi vapaajakso. - ~cis~
Jos sulla on lomaoikeutta, kuten on, ja pidät lomaa sen mukaan, sulle maksetaan loma-ajalta palkka. Jos palaat lomalta töihin, yleisimpien tessien mukaan sulla on oikeus myös lomarahaan.
Jos työsuhde päättyy välillä aidosti, maksetaan lomakorvaus, joka on saman suuruinen kuin lomapalkkasi olisi ollut, jos olisit loman pitänyt. Lomarahoja ei makseta, ainoastaan lomakorvaus.
Useat määräaikaiset työsuhteet eivät saa johtaa siihen, että menetät jotain tämänkaltaisia etuja, eli sulle pitää maksaa ja on oikeus pitää lomaa kuten jos työsuhde olisi yksi ja yhtenäinen, vaikka koostuisi peräkkäisistä määräaikaisuuksista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1438405Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1067586Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1255819Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035698Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1214862Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472720Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys642536Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e91547Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol91505Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2341464