lomaraha + lomat rahaksi ???

lomalainen

Olen ollut viime syyskuulta määräaikaisena tämän kesäkuun loppuun. Tältä ajalta on siis kertynyt melk 4 vko lomaa. Ajattelin jatkaa määräaikaisella ensi syyskuun loppuun. Puhuimme siis 3 kk lisäpestistä. Pomo ehdottaisi uuden määräaikaisen sopimuksen alkamispäiväksi 1.8., sanoen sen vastaavan rahallisesti samaa asiaa kuin että jos olisin lomalla työsuhteessa.

Saako loman aikana palkaa, eli olisinko tuolloin "palkattomalla vapaalla" lomarahojeni kanssa? Ilmeisesti kyseessä on siis lomapäivien muuttaminen rahaksi, jolloin saan siis perinteiset lomarahat lomakorvausrahat?

3

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimimerkki varattu

      Tuossa työsuhde päättyisi kesäkuun lopussa, jolloin myös palkanmaksu päättyisi ja pitämättömät lomat maksetaan rahana. Jos olisit työsuhteessa kyseisen loman ajan, saisit loman ajalta kesäloma kertymää 2 päivää.

    • lomalainen

      Eli siis toisin sanoen menetän 2 päivää lomarahoja yms jos oikein ymmärsin.

      Onneksi vastineeksi tulee viikon pidempi vapaajakso.

    • ~cis~

      Jos sulla on lomaoikeutta, kuten on, ja pidät lomaa sen mukaan, sulle maksetaan loma-ajalta palkka. Jos palaat lomalta töihin, yleisimpien tessien mukaan sulla on oikeus myös lomarahaan.

      Jos työsuhde päättyy välillä aidosti, maksetaan lomakorvaus, joka on saman suuruinen kuin lomapalkkasi olisi ollut, jos olisit loman pitänyt. Lomarahoja ei makseta, ainoastaan lomakorvaus.

      Useat määräaikaiset työsuhteet eivät saa johtaa siihen, että menetät jotain tämänkaltaisia etuja, eli sulle pitää maksaa ja on oikeus pitää lomaa kuten jos työsuhde olisi yksi ja yhtenäinen, vaikka koostuisi peräkkäisistä määräaikaisuuksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22269
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9486
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7470
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6315
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5950
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4966
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4620
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4376
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      86
      2049
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      79
      1345
    Aihe