Aikuiselle liikuntaseuraa?

Sporttisnainen68

Olen vihdoin saanut lääkityksen kahteen eri autoimmuunisairauteen ja vihdoin olen taas energinen, vilkas ja liikunnanjanoinen itseni.
Ongelma: olen sosiaalinen ihminen, enkä tunne ketään edes 20 kilometrin säteellä.
Autottomana olen aika riippuvainen siis oman lähiympäristön liikuntapalveluista.
Ja olisi enemmän kuin mahtavaa löytää tsemppiseuraa, kävelykaveri, punttisalikaveri ja muuta liikuntaseuraa, mutta miten ihmeessä sitä tässä iässä löytää? Olen googletellut nettiä, laittanut treffipalstalle ilmoituksen (seurustelen, mutta puoliso asuu 100 kilometrin päässä ja tapailemme vain viikonloppuisin, hän treenaa omalla paikkakunnallaan omien kavereiden kanssa kilpailuhenkisesti ja ammatillisesti), mutta ei tärppää.
Onko teillä vinkkejä? Olen sen verran ujo, että en esimerkiksi uskalla mennä yksin salille. Kun kävelen yksin, teen sen aina niin verenmaku suussa, että seuraavat pari viikkoa menevät jalkoja hoidellessa, eli kaverilla olisi rauhoittava vaikutus. Kun teen yksin, teen täysillä, seurassa on maltillisempi meininki.
Olen nelikymmpinen urheilutaustainen nainen, jonka sisäinen liikkuja ei tajua olevansa niin vanha jo!

2

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pohjanakatar

      Rohkeasti yksin ulos vaan! Minä luen samalla kirjaa, valitsen suoran tien, laitan kuulokkeet korville ja otan hyvän dekkarin ja luen koko kävelyreissun. Niin saa ajan kulumaan (yksin liikkuminen on kuolettavan tylsää ja kamalaa, mutta täällä pohjanmaalla ei ole kuin peltoja). Voimia! Kyllä se siitä.

    • onnea hakuun

      Kokeilepa vaikka näin: mene lähiseudun punttisalille/uimahallille/muulle tutulle liikuntapaikalle. Etsi ilmoitustaulu ja laadi sinne sopiva ilmoitus.

      Ainakin meidän salilla on miesten pukkarissa (luultavasti myös naisillakin siis!) ilmoitustaulu jossa on jos jonkinlaista ilmoitusta, yleensä toki näitä halutaan vuokrata salikortti -juttuja. Sinne sekaan vain oma ilmoitus treenikaverin hausta ja katso mitä seuraa.

      Sillä välin kun odottelet, käy ryhmäliikunnassa ainakin joitain kertoja ja tutustu siellä ihmisiin. Osa lajeista on toki "ryhmässä mutta yksinään", mutta esimerkiksi kuntonyrkkeily ja muutamat muut mm. kiertoharjoittelutunnit tehdään pareittain. Voit myös käväistä jonkun juoksukoulun läpi ja tutustua siellä oman seutusi lenkkeilijöihin.

      Treffipalstan kohdalla varmaan havaitsetkin sen ongelman, että muut siellä kävijät hakevat yleensä jotain aivan muuta tai eivät asu sinun seudullasi. Siksipä sinun kannattaakin kohdistaa keinot nimenomaan oman paikkakuntasi liikuntapaikkoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1987
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1021
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      872
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      757
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      749
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      721
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      685
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      680
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      666
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      208
      663
    Aihe