Työtarjous työkkäristä

Eräässä länsisuomalaisessa kaupungissa työkkäri tuntuu heräävän aina loppukeväästä. Koko vuoteen niillä ei ole tarjota mitään, mutta joka vuosi touko-kesäkuussa ne keksivät ehdottaa jos jonkinlaista hömppäkurssia tai tukityöpaikkaa. Tänä vuonna sain viikon sisällä 3 tarjousta!

Olen epäillyt, että heinäkuussa laaditaan jokin laajempi työttömyystilasto tai työkkärin työntekijöiden provisiopalkat maksetaan heinäkuussa. Onko jollain tietoa? Jokavuotinen aktivoituminen samaan aikaan ei voi olla sattumaa.

Lähetetäänkö tarjouksia työkkäristä aivan sokkona ja hakuammunnalla? Mikään tarjous ei koskaan ole ollut sellainen, että se vastaisi osaamistani tai edes edistäisi työllistymistäni omalle alalleni. Tämän vuoden suosikkini on seuraava: "...toivomme, että haluat tehdä erilaisia avustavia toimistotehtäviä, avustaa tilaisuuksien järjestämisessä kuten kahvituksia...Haluat oppia tietokoneen käyttöä...Toimit myös siivousvastaavana, eli huolehdit toimitilan siisteydestä..." Ihan kiva matalan kynnyksen työpaikka. Satun vaan olemaan yliopistotutkinnon suorittanut, työkokemusta on vaativistakin erityisasiantuntemusta edellyttävistä tehtävistä. En ole vajaakuntoinen. Työkkärissä varmaan ajattelivat, että jaksaisin sitten motivoitua kahvinkeittoapulaiseksi ja siivousvastaavaksi. Kerran olisi pitänyt mennä pk-yrityksen puhelinkeskukseen.

Haluan vielä korostaa, etten väheksy vaatimatontakaan työtä. Olen tehnyt niitä opiskeluaikoina. Ihmettelen, miksi tuollaisia tarjouksia lähetetään henkilöille, jotka selkeästi ovat suuntautuneet muualle. Tiedän,että kaupungissani on runsaasti esim. maahanmuuttajia ja täysin vailla koulutusta ja työkokemusta olevia nuoria, joille yllä esitetty työ voisi olla sopiva ensimmäinen työpaikka.
14466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

He saavat palkanlisiä jokaisesta tukityöhön lähetetystä. Lisät maksetään pidemmiltä jaksoilta.

"Lisäksi maksetaan henkilökohtaiseen suoritukseen perustuva palkanlisä, joka voi olla korkeintaan 45% peruspalkasta."

Äänestä
  • Siis virkailija saa palkanlisän, kun saa pakotettua karenssin uhalla työttömän turhalle kurssille tai pakkotyöhön? Jokin tässä mättää...

    Äänestä

  • riistoa kirjoitti:

    Siis virkailija saa palkanlisän, kun saa pakotettua karenssin uhalla työttömän turhalle kurssille tai pakkotyöhön? Jokin tässä mättää...

    Toi palkanlisä on vaan henkilökohtainen, eli siinä katotaan sitten kyseisen henkilön koulutus/koulutukset ja työkokemus. Eli palkkaa maksetaan n. saman verran kuin henkilön koulutuksella ja kokemuksella normaalisti saisi. Eli tietty maisterille maksetaan enemmän kuin jollekin merkonomille tai tradenomille.

    Tuskinpa heillä mitään provikoita on. Se vaan lähtötaso on tietty palkka ja siihen päälle tosiaan katotaan sen verran sopivasti, mitä henkilön koulutus ja kokemus edellyttää.

    Se on vaan niin, että on paljon loppukeväästä töttömiä, joko vastavalmistuneita tai sitten niitä, jotka pyrkivät opiskelemaan ja ovat samaan aikaan työttöminä. Tottakai se työttömyystilastossakin sitten näkyy.

    Äänestä

"Satun vaan olemaan yliopistotutkinnon suorittanut, työkokemusta on vaativistakin erityisasiantuntemusta edellyttävistä tehtävistä"
Niin, sitä ollaan vaikka koko ikänsä työttömänä kun ei ole tarjolla sitä työtä johon ollaan saatu ns. koulutus.
Se on vain niin että nykyään on koulutettuja niin paljon että ei kaikille riitä ns. ammattia vastaavaa työtä, jos haluaa tehdä työtä niin se on otettava vastaan sitä mitä tarjotaan.
Heppohan se on yhteiskunnan "pummina" olla kun saa luukulta rahaa.
Ehdottomasti pitäsi lakeja muuttaa siten että jos tarjottu työ ei kelpaa, niin silloin katkeaa päivärahat, tai ainakin pitäsi tiputtaa joka kieltäytymisestä määrätty prosentti.

Äänestä
  • Helppohan sitä on kirjoitella, jos on omaa osaamista ja mielenkiintoa vastaava työ, josta saa vielä sellaista palkkaa, jolla elää.

    "Nykyään on niin paljon koulutettuja, ettei kaikille riitä ns. ammattia vastaavaa työtä". Olen sitä sukupolvea, jolle on aina jankutettu, että kannattaa opiskella ja kouluttautua, mielellään mahdollisimman korkeasti. Ollessani nuori puhuttiin vielä työvoimapulasta, joka tulee, kun suuret ikäluokat eläköityvät. No, työvoimapulaa ei tullut, mutta puheet tuntuvat jääneen.

    "Jos ihmisen kyvyt ja taidot ovat enemmän pääkopan puolella kuin fyysisessä ahkeroinnissa, niin miksi älykkään, päämäärätietoisen, kriittisesti ajattelevan, analyyttisen ja usein myös asiohin vaikuttamishaluisen ihmisen pitäisi tehdä elämänuransa siivoojana (tämä tuli ekaksi mieleen, koska näitä paikkoja on auki todella paljon) opiskeltuaan ensin em. taitoja yliopistossa 5-10 vuotta? Minulle työssä on tärkeää se, että tiedän olevani kyvyiltäni sopiva hommaan, ja voin siten myös kokea onnistumisen/merkityksellisyyden tunteita työssä." Tämä kommentti on tämän palstan AKATEEMINEN TYÖTÖN (tai jotain vastaavaa) -ketjusta. Kannattaa käydä lukemassa. Miksi koulutettuja (enkä nyt tarkoita pelkästään akateemisia) pakotetaan turhautumaan hyvin yksinkertaisiin töihin, kun kortistossa on opintonsa peruskouluun päättäneitä ihmisiä, jotka eivät koskaan ole tehneet mitään työtä? Muuten, oman alan työtä olen tehnyt jopa ilmaiseksi mm. valtiolle.Suostuisitko sinä tähän?

    Äänestä

  • Näinhän siinä tapahtuukin. Jos kieltätyy tarjotusta tai osoitetusta työstä, korvausten maksu katkeaa.

    Omat kokemukseni tarjotuista paikoista ovat sellaiset, että työnantaja on todennut, että sähän kyllästyt tähän heti tai ei tää ole kyllä sun paikka jne. Kyse on ollut nimenomaan toimistoapulaisen tai vastaavan hommista. Eli epätoivoinen virkailija tuhlaa omaa, työnantajan ja työnhakijan aikaa, kun ei ymmärrä kohdistaa osoituksiaan paremmin.

    Työ on yleensä n. 20 h/vko, eli palkka jää pieneksi. Kuitenkin tulot kohoavat niin, että esim. asumistuki voi laskea tai loppua kokonaan. eli työnteko ei kannata taloudellisesti. Hommat ovat useimmin 6-12 kk, jonka jälkeen ei ole toivoakaan työllistymisestä "pakkotyöpaikkaan", vaan tilalle otetaan uusi ilmainen tai halpatyöntekijä. Joko tästä käytännöstä on luovuttava tai epäkohtiin on puututtava rankalla kädellä.

    Äänestä

Ei mulle ole ainakaan ikinä tarjottu työtä työkkäristä. Asun kans länsi-suomessa

Äänestä
  • Aloittajalla mättää se että hän haluaisi olla kesän vapaalla. Eli ei halua ottaa silloin duunia vastaan.

    Äänestä

  • lukkola kirjoitti:

    Aloittajalla mättää se että hän haluaisi olla kesän vapaalla. Eli ei halua ottaa silloin duunia vastaan.

    Aivan näin, ketuttaa varmaan kun kesällä pitäis mennä siivoamaan. Mitenkähän kauan sitä koulutusta vastaavaa työtä muuten pitäisi voida työttömyysetuudella haeskella. Viikko, kaks, kuukausi, kaks, vuosi, kaks, vai miten? Ammattitaitosuoja on nykyisellään 3 kk, eli lainsäätäjän mielestä sen aikaa. Sen jälkeen on turha filosofoida enemmälti sillä, oliskohan toi duuni nyt mun mieltymyksiä ja koulusta vastaava vaan menet ja haet työtä, jota sulle tarjotaan.

    Äänestä

Heh

Tuttumme jolla on oma yritys olla ammoisista ajoista asti pisti firmansa pois kun ei enää kannattanut. Pistivät työkkärin kurssille -miten haen töitä-. Tyypillä on enää vuosi eläkkeelle jäämiseen. Antaisivat nyt vanhan miehen olla ja keskittyisivät nuorempiin.

Äänestä

Nyt täytyy kyllä sanoa työ- ja elinkeinotoimistossa työskentelevänä ihmisenä, että me emme ole provikkapalkalla!

Äänestä
  • Joo mut olette siltin idiootteja, jotka laittavat ihmisiä orjatöihin. Kysyin kerran työkkärin ämmältä et meniskö se tekee niitä töitä ilmasesk mitä minä olen tehnyt.
    No ei menis kun se olisi pas.ka duunia sanos.

    Äänestä

ja jotkut ihmiset saa näitä "tarjouksia" koko ajan ja jotkut ei koskaan......

Äänestä

Yleensä tarkastellaan sitä kuinka työntekijä on selvinnyt hänelle asetetuista tavoitteista ja onko tuloksia syntynyt. Millaista on ollut työn laatu? onko aikatauluissa pysytty? Kuinka
oma-aloitteinen työntekijä on ollut? Onko ollut huomautettavaa? jne.

Tuo henkilökohtainen palkanosa voi olla siis teoriassa jotain 0-45 prosentin väliltä tässä tapauksessa. Jokaista työntekijää arvioidaan erikseen. Yleensä on niin että tuskin kukaan jää aivan nollille (jos ei ole oikein epäpätevä) mutta tuskin kukaan saa myöskään täyttä prosenttikertymää (tulisi aivan liian kalliiksi).
10-25% on varmaan aika tavallisia kertymiä.

Ongelma tässä järjestelmässä on siinä että ns. "Pärstäkerroin" saattaa vaikuttaa. Jos olet pomosi kanssa hyvä kaveri voidaan henk.kohtainen lisä määritellä korkeallekkin. Toisaalta erimielisyyksiäkin saattaa kertyä. Palkka voi periaatteessa vaihdella vuosittain sillä arviointi siitä miten työssä on suoriutunut tehdään joka vuosi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aina jotain älytöntä kirjoitti:

Eräässä länsisuomalaisessa kaupungissa työkkäri tuntuu heräävän aina loppukeväästä. Koko vuoteen niillä ei ole tarjota mitään, mutta joka vuosi touko-kesäkuussa ne keksivät ehdottaa jos jonkinlaista hömppäkurssia tai tukityöpaikkaa. Tänä vuonna sain viikon sisällä 3 tarjousta!

Olen epäillyt, että heinäkuussa laaditaan jokin laajempi työttömyystilasto tai työkkärin työntekijöiden provisiopalkat maksetaan heinäkuussa. Onko jollain tietoa? Jokavuotinen aktivoituminen samaan aikaan ei voi olla sattumaa.

Lähetetäänkö tarjouksia työkkäristä aivan sokkona ja hakuammunnalla? Mikään tarjous ei koskaan ole ollut sellainen, että se vastaisi osaamistani tai edes edistäisi työllistymistäni omalle alalleni. Tämän vuoden suosikkini on seuraava: "...toivomme, että haluat tehdä erilaisia avustavia toimistotehtäviä, avustaa tilaisuuksien järjestämisessä kuten kahvituksia...Haluat oppia tietokoneen käyttöä...Toimit myös siivousvastaavana, eli huolehdit toimitilan siisteydestä..." Ihan kiva matalan kynnyksen työpaikka. Satun vaan olemaan yliopistotutkinnon suorittanut, työkokemusta on vaativistakin erityisasiantuntemusta edellyttävistä tehtävistä. En ole vajaakuntoinen. Työkkärissä varmaan ajattelivat, että jaksaisin sitten motivoitua kahvinkeittoapulaiseksi ja siivousvastaavaksi. Kerran olisi pitänyt mennä pk-yrityksen puhelinkeskukseen.

Haluan vielä korostaa, etten väheksy vaatimatontakaan työtä. Olen tehnyt niitä opiskeluaikoina. Ihmettelen, miksi tuollaisia tarjouksia lähetetään henkilöille, jotka selkeästi ovat suuntautuneet muualle. Tiedän,että kaupungissani on runsaasti esim. maahanmuuttajia ja täysin vailla koulutusta ja työkokemusta olevia nuoria, joille yllä esitetty työ voisi olla sopiva ensimmäinen työpaikka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu