Tule Au Pairiksi Norjaan ihanalle ja iloiselle 2-vuotiaalle pojalleni!
Olen aiemmin työskennellyt Norjassa eri jaksoina ja nyt olisi tarkoitus lähteä takaisin sinne n. vuodeksi.
Olen iloinen ja rento 26-vuotias äiti ja haen iloista, lapsirakasta ja itsenäistä lastenhoitajaa pienelle pojalleni. Työajat vaihtelee työni mukaan, mutta vapaa-aikaa on aina kun en ole töissä ja halutessasi tulet mukaan retkille ja muuaalle missä käymme. Suurena plussana on, että viihdyt hyvin luonnossa ja rauhassa, sillä työpaikka sijaitsee pienehkössä kylässä Norjan kauniissa maisemissa. Tarjoamme sinulle oman huoneen, ylläpidon ja taskurahaa. Olet tosi tervetullut pieneen perheeseemme ja olet kuin perheenjäsen.
Työtehtäviisi kuuluu poikani kanssa leikkiminen ja (laulaminen?), lapsen kanssa ulkoilu ja lukeminen, kevyet kotityöt sekä ruoanlaitto lapselleni. Teen itse myös paljon kotitöitä, joten et ole orjana :)
Puhumme kotona suomea ja ruotsia. Plussana on jos osaat hieman ruotsia, mutta ei ole pakollinen.
Ota yhteyttä ja kerro itsestäsi, vastaan mielelläni kysymyksiin :) Lisääthän sähköpostiin myös palkkatoiveesi. aupair.norja@yahoo.com
Etsitään Au Pairia Norjaan alkaen heinä-elokuu
8
400
Vastaukset
- aupparipauppari
Norjassa on säädetty aupairin minimipalkaksi 4000NOK, kannattaa varmaan lähteä siitä :)
- Norjalainen Hostperhe.
Itseasiassa vähimmäispalkka syksystä on nostettu 5000.
- aupparipauppari
Norjalainen Hostperhe. kirjoitti:
Itseasiassa vähimmäispalkka syksystä on nostettu 5000.
Täh aijaa! :O Ite tällähetkellä Norjassa aupairina ja koen, että 4000 on ollut ihan sopiva palkka. Jossainpäin minimi on euroissa joku 200€ pintaan, ja toi 4000NOK on yli 500€. Nojoo onhan täällä hintataso ylempänä jne.
- Host perhe.
Tässä Udin sivuilta: http://www.udi.no/Norwegian-Directorate-of-Immigration/News/2011/New-rules-and-regulations-for-au-pairs-and-host-families/
Norjassa on esim. sairaanhoitajan palkka tupla verrattuna Suomeen. Öljyalalla tienaa alemmallakin koulutuksella helposti reilun miljoona euroa vuodessa. Hintataso toki on myös korkeampi ja siksi myös au pairin taskuraha korkeampi.
Täällä tulee ajoittain ilmi törkeitäkin tapauksia jossa au pair saattaa hoitaa lapsia koko päiväisestikkin ja vanhemmat nostavat kotihoidon tukea, joka jo kahdesta lapsesta on enemmän kuin au pairin taskuraha.
Nyt on tarkennettu, että au pairia ei voi käyttää "perhepäivähoitajana". työaika ei myöskään saa ylittää 30 h/ viikko vaikka tästä maksettaisiinkin ylityökorvaus. - HannaNorja
Kitos tarkennuksista :)
Lähtökohtana meillä au pairin palkkaamisessa on ehdottomasti se, ettei lapsen tarvitsisi olla vieraskielisessä päivähoidossa ja suht. nuorena äitinä olisi hauska saada myös seuraa mukaan.
Täytynee miettiä uudestaan tilannetta jos työaika ei saa ylittää 30h/ viikossa.. ainakaan minun työviikkoni ovat pidemmät :)
Toisaalta se ei varmaan ole oikealle henkilölle niin raskasta jos viihtyy lasten kanssa. kyseessä on vain yhden lapsen hoitaminen ja kotitöitä teen myös itse.- aupparipauppari
Ehkä voisit miettiä päiväkotia esim. 2-3vrk/vko puol päivää tai jtn? Toisaala varmasti monelle tytölle ihan ok, että menee yli 30h/vko, mutta sillon ois ehkä ihan kiva, että sais enemmän kun ton minimipalkan.
Mä en oo ikinä laskenu montako tuntia teen viikossa töitä. Toisinaan tulee varmasti enemmän, mitä toi suositus ja toisinaan vähemmän. Osallistun ihan oma-aloitteisesti pihatöihin ym. (osaksi koska mulla ei oo täällä Norjan maaseudulla muutakaan tekemistä :D), enkä vaadi mitään lisäpalkkaa. Tunnen olevani täällä yksi perheenjäsen. Oikeestaan en useinkaan miellä olevani töissä täällä vaan pikemminkin ajattelen, että tällasta mun elämä nyt tällähetkellä on :D Nojoo mitä mä tässä ny lätisen. Pointtina vähän niinkun oli, että jos löytyy oikea tyttö, jonka kanssa kemiat kohtaa ja josta tulee sulle jopa ystävä, niin tuskin on mitään ongelmaa liiallisen työmäärän kanssa :) Molemminpuolista joustoa ja huomioonottamista!
- minimään
Onko au pairin oltava 18 ja ajokortin omaava? Olen 17 ja tarkoituksena olisi au pairiksi lähteä paikan löydyttyä. :)
- auppari-91
Olisiko aloitus siis Heinäkuun ja Elokuun vaihteessa vai miten? Olisin todella kiinnostunut paikasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341947Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28891- 69855
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259732Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64717- 10696
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132673- 26649
- 77648
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.201640