ystäväni oli töissä siivoojana rönnäs mökkivuokraamossa ( www.http://www.ronnas.fi ) monta vuotta,ei koskaan ollut töistä pois omin luvin ja hyvin harvoin edes sairaslomalla.ei vissiin kertaakaan.
sittemmin hän joutui sairauslomalle,asiankuuluvasti lääkärinlausunnolla.
leikkaus tehtiin ja sairausloma jatkui viimevuoden puolelta ja olisi loppunut jos oikein muistan,toukokuussa tätä vuotta, mutta työnantaja päätti antaa lopputilit hänelle viimevuoden lopulla, sairausloma aikana.
mielestäni sairausloman aikana ei saa irtisanoa ketään,vai olenko väärässä?
onko moinen teko sallittu?
sittemmin hän joutui sairauslomalle,asiankuuluvasti lääkärinlausunnolla.
leikkaus tehtiin ja sairausloma jatkui viimevuoden puolelta ja olisi loppunut jos oikein muistan,toukokuussa tätä vuotta, mutta työnantaja päätti antaa lopputilit hänelle viimevuoden lopulla, sairausloma aikana.
mielestäni sairausloman aikana ei saa irtisanoa ketään,vai olenko väärässä?
onko moinen teko sallittu?
Vastaukset 8
Vanhimmat
"mielestäni sairausloman aikana ei saa irtisanoa ketään,vai olenko väärässä?"
Olet väärässä.
"Sairaslomalla oleminen ei estä
työntekijän irtisanomista, jos irtisanomiselle
on laillinen peruste.
Sairaslomalla oleminen ei myöskään
pidennä irtisanomisaikaa tai
katkaise sen kulumista."
http://www.tek.fi/tek-lehti/702s18-19.pdf
Sairausloma ei saa olla syy irtisanomiseen, paitsi jos se on kestänyt yli vuoden, mutta siis itse sairausloma ei estä irtisanomasta, mikäli muu syy oikeuttaa irtisanomiseen.
Irti saa sanoa saikulla, jos on 300 päivää kelan saikulla ollut, eli ylikin vuoden, tai jos koko firma menee nurin.
Olisin tarkkana saikulla irtisanoessa. On tullut monelle kusipäälle työnantajalle yllättäen kalliiksi, varsinkin työtapaturmatapauksessa.
Menikö firma nurin vai kestikö muusta kuin työtapaturmasta johtuva saikku ajallesesti noin 60 viikko (=300 kelap ja 60 palkallista saikkupäivää). Työtapaturmassa en lähtisi irtisanomaan!
Etko edes viitsinyt avata tuota linkkiä?
Laissa ei puhuta mistään 300:sta päivästä.
"Ainoan poikkeuksen muodostaa
tilanne, jossa sairaudesta on
seurauksena työntekijän työkyvyn
heikentyminen olennaisesti ja
niin pitkäaikaisesti, että työnantajalta
ei voida kohtuudella edellyttää
sopimussuhteen jatkamista."
Tuo on sama sanamuoto kuin laissa. Missään ei puhuta mainitsemastasi 300:sta päivästä, vaan "olennaisesti ja PITKÄAIKAISESTI".
50 viikkoa se on yleensä, koska kela maksaa 300 pv ja 5pv/vko = 50 viikkoa. Tähän tulee päälle vielä 60 päivää, joka on minimi mitä työnantaja joutuu maksamaan. Yhteensä siis 360 pv saikulla plus pyhät ja lauantait työnantajan maksamalta ajalta, joka jatkaa aikaa parilla kuulaudella.
Ja kannattaa kokonaisuudessa huomioida se, että mistä työkyvyttömyys aiheutui; aiheutuiko se vaikka ko. tapauksessa moppaamisesta!
Kyllä ei kannata ihan helpolla antaa periksi!
Halvempi työnantajalle monessa tapauksessa maksaa pari vuotta laittomasta irtisanomusesta, mutta kun eihän työnantaja maksa kuin 60 pv joka tapauksessa, noin sama roikuttaa kirjoilla. Jos iso firma kyseessä, niin korvaava työ olisi pitänyt löytyä, eli esimerkiksi esimiestehtäviin "ylennys".
Nii ja sen ajan päälle tulee kela-ajalta vielä 50 päivää (= pyhät? Kun kelamaksaa sl ma-la).
Oik.tiet. toht vastaus on periaatteessa oikean suuntainen, mutta analyysissä jäi huomioimatta irtisanomisen syy.
Jos irtisanomisen syy on muu, kuin sairausloma, niin se voidaan tehdä milloin vain. Vaikka sairausloman ensimmäisenä päivänä.
Jos irtisanomisen syy on työkyvyttömyys, eli tässä tapauksessa pitkä sairausloma, voidaan se tehdä vasta vuoden ajan jälkeen. Silloinkin pitää olla todennäköistä (suosittelen lääkärin lausuntoa) että sairausloma jatkuu.
Käytännössä pitkän sairausloman jälkeinen irtisanominen helpottaa työntekijän arkea. KELAn sairuaspäiväraha päättyy aikanaan. Jos siinä vaiheessa ei pääse eläkkeelle, niin rahaa saa vain ilmoittautumalla työttömäksi.
Niin. Ei niitä syitä voi hatusta keksiä. Kylläpä pääsääntöisesti sairaslomalla olevaa ei saa irtisanoa, vaan tälle pitää etsiä sopivaa työtä. Esim: jos omistajan vaimo on sihteeri ja työntekijä x loukkaa itsensä ja jää saikulle. Johtajahan sanoisi mueluusti irti, mutta lakipa sanoo, että johtajan vaimo ja työntekijä x vaihtavat työpisteitä, eli irtisanominen vältetään. Kyse on kohtuullisuudesta. Jos kyse työtapaturmasta, niin työntekijälle tulee maksaa vahingonkorvausta tapahtuneesta!
ymmärsin että sairausloma,joka kesti niin kauan,oli syy irtisanomiselle.