Tapailin erästä naista, joka arvomaaailmaa jäin miettimään.
Hän piti arvossa sitä, että käytän merkkivaatteita ja halusi mennä aina syömään sellaisiin hienoihin paikkoihin.
Hänen ex oli työelämässä korkeassa asemassa, missä minä en ollut alkuunkaan. Hän myös antoi selvästi ymmärtää, että hänen statuksensa laskee, kun eroaa korkea-arvoisesta miehestään.
Onko tällaiset piirteet kovin tavallisia naiselle, vai oliko hän jokin erikoistapaus?
Mitä mieltä tästä henkilöstä?
11
682
Vastaukset
- duunarit.kunniaan
No voi hyvänen aika minä en edes katsoisi päin sitä naista!
Etsi nainen joka pitää sinusta juuri sellaisena kuin olet eikä vertaa ex-mieheensä saati ylistää exää!
Hän on pinnallinen! - 16+2
"Onko tällaiset piirteet kovin tavallisia naiselle, vai oliko hän jokin erikoistapaus?"
Erikoistapaus. Tuollaisia gold digger-nousukkaita löytyy silloin tällöin, onneksi ovat vähemmistö. - kultukimallussss
kuukkukakka
- EminaS
Katsotaanpas. Merkkivaatteiden suhteen arvomaailmanne oli sama, koskapa sinulla niitä merkkivaatteita oli. Kulinaristisia taipumuksia en pitäisi hirveästi arvomaailman ilmentäjinä vaan kulinaristisen maun ja varallisuuden. Jos jollain on varaa syödä hyvää ruokaa, miksei saisi syödä? Mitä arvomaailmaa edustaa käyminen jossain turkkilaisissa pizzerioissa, joiden omistajat saa joka toinen viikko syytteet ihmiskaupasta niskoilleen?
Mitä ex-miehen statukseen tulee, niin oletko todella niin naiivi väittääksesi, että esim. Nokian Elopin vaimon status ei olisi sitten korkeampi kuin vaikkapa Vesa Keskisen vaimon? Ja nimenomaan status. Ei ihmisarvo, ei kivuus, ei mukavuus, ei tärkeys, ei. Kyllä munkin status on matalampi kuin monen muun, mutta toisaalta myös korkeampi kuin joillain toisilla. Yhteiskunnassa on hierarkioita. Ja jokainen sinne jonnekin asettuu ja mielestäni on vain todellisuudentajua tietää statuksensa.
Kertoisitko vielä, sanoiko _nainen_, että sinun työsi on huonoa, merkityksetöntä tms. Sanoiko nainen ylistäviä sanoja eksästään. Vai pohtiko vain eroaan ja siitä koituvia tilanteita (pitääkö ystävien valita puoli jne.) ja sulle vaan tuli alemmuuskompleksi sitä kuunnellessai.- Rahalla ei rakkautta
Emina S. Olet siis tosissasi sitä mieltä, että kyseisen johtajan vaimon status on korkea. No, voin kertoa että kaikki eivät ajattele noin. Itse arvostan miehessä ja naisessa, suomalaisena suomessa syntyneenä tasa-arvoseen ajattalutapaan tottuneena, soä, että hän on itse saavuttanut jotakin. Minusta kyseisen vaimo status on korkea, jos hän on tehnyt elämässään jotain merkittävää esimerkiksi ammatissaan, vanhempana, kasvattajana tai muuten osoittanut olevansa hyvä kansalainen. Asema tai jonkun vaimous ei anna statusta. Jos henkilön ensisijainen toiminta on toimia jonkun pulisona, niin mielestäni hän on siivelläeläjä. Mutta jos hänellä on jotain omaa merkittävää saavutusta, niin hän ei ole. Myöskään merkkivaatteilla ei ole merkitystä, tavaraa ei nimittäin saa hautaan mukaan. Ei myöskään ulkonäöllä, sillä se rapistuu ajan kanssa. Ainoa mikä merkitsee, on ihmisen sisin ja sydän. Onneksi olen suomalaisena ihmisenä oppinut näin ajattelemaan. Onneksi me suonalaiset saamme ilmaisen koulutuksen ja terveydenhuollon, rahalla ei saa täällä asemaa. Toisin on esimerkiksi Englannissa, jossa aateliseksi ja rikkaaksi synnytään. Ihmiset ovat eriarvoisia heti lapsesta alkaen ja kasvavat ajattelemaan, että on statusta olla jonkun rikkaan vaimo tai rikas. Rikkaus ei tuo onnea eikä rakkautta.
- kasanovakari
ruoan hinta, ei kerro välttämättä sen laadusta mitään..olen saanut ns luxus paikoissa ihan suorastaan paskaa ruokaa, ja halpispaikassa hyvää.. joten ei homma mene ihan noin.
- heikki s.
Entiseen elämään jääneitä, kokemusta on. Erään kunnanjohtajan ex-vaimo pohjoisesta. Samanlainen narsisti kuin entinen miehensä, jota narsistiksi haukkui. Työläs ihminen, eikä uskonut millään että suhde loppuu nyt... paitti että loppui.
- ....................
Oliko tarkoituksesi tuoda jollain tapaa esiin, ettei kaikki naisetkaan ole enkeleitä ja yhtälailla heillä voi olla erittäin pinnallisia ja kovia arvoja. Ei siinä mitään uutta ole, yleistäminen on kuitenkin aina hedelmätöntä, kun treffailussa ja ehkä sitten joskus siinä suhteessa ollaan yksilön eikä massan kanssa. Ainakin toivottavasti. :)
- Emina S.
"Rahalla rakkautta".
Voi hoh hoijaa. Nyt aikuisten oikeesti. Luitko edes viestiäni? Sano mulle, että presidentin puolisolla on pienempi status kuin maaherran puolisolla. Kyse ei ole minun ajattelutavastani vaan yhteiskunnan todellisesta tilasta. Presidentin puolisolta odotetaan asemansa kautta esimerkiksi tiettyä käyttäytymistä. Hänelle osoitetaan arvonantoa statuksen (presidentin tapauksessan instituution) vuoksi. Totta kai puoliso voi olla vaikka tohtori ja sekin tuo hänelle tietyn statuksen. Mutta tässä tapauksessa keskusteltiin siitä, voiko ihminen sanoa, että oli puolisonsa työn takia tietyssä statuksessa. Mielestäni voi. Ehkä aloittaja haluaa kertoa enemmän, mistä konkreettisesti oli kysymys.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sosiaalinen_status- Johtaja-mies....
Olet nainen - pakko olla !
VAIN ja AINOASTAAN naisten silmissä vaimon ja ex vaimon asema määräytyy sen nykyisen tai entisen ex miehen mukaan.
Miehillä ei tälläistä tapahdu sanot sinä mitä hyvänsä. Mun ex vaimo ei sata varmasti saanut siitä yhtään ylimääräistä statusta vaikka oli edustusvaimona.
Miesten silmissä se on muuten sille tappioksi, koska se ei ole koskaan mitään tehnyt, kuin ollut edustusvaimona, niin ei sillä miestin silmissä pitkälle pötkitä.....
Tiedän nimittäin todella hyvin koska tuttavapiirillä näitä ex edustusvaimoja alkaa olla pilvin pimein ja työnikin liittyy varallisuus juridiikkaan ja jokaisessa tapauksessa ex rouvat vaativat erilaisia hyvityksiä siitä koska tulotaso laskee ja he "ovat tottuneet johonkin tulotasoon". No Suomen juridiikka ei tälläistä tunne ja he ovat pettyneitä kun uutta samanlaista suhdetta eivät voi saada. Yksikään heitä ei ole saanut...
- EminaS
mitä helevataa on "varallisuus juridiikka"? Kansakoulun kesken jättäneen ei kannata esiintyä juristina. On johtajamiehiä ja johtaja-miehiä.
Jatka sinä vain unelmointia edustusvaimoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134862Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293523No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501548
- 401413
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv231312- 141222
- 271108
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221027