Nii, oon aina halunnu kielikorun, ja nyt mietin, että voisin tässä sellasen ottaa kesän aikana. Ainoot ongelmat on se, että äiti tarvis suostutella, ja miten jälkihoito ? Ja suurin ongelma on se, että mulla on heikko kipukynnys.. Oisko mitenkään mahdollista puuduttaa kieltä tai jotain muuta vastaavaa laiton ajaksi ? Paljo maksaa, ja oisko tiedossa mitään hyviä lävistäjiä Vammalan ja Tampereen seuduilla ? Muutenkin pelottaa, millaiselta se tuntuu. Jos on kokemuksia, kertokaa ! (:
Kielilävistys
kiinnostunut
3125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ja onko muutenkin kaikenmoisia riskejä ja mitä siinä voi tapahtua ja näi ?
Saat lävistäjältä lapun jossa ovat hoito-ohjeet. Ei kieltäsi ei voi puuduttaa laiton ajaksi, koska kipu kestää n 2 sekuntia ja jos et sitä kestä niin älä ota koko lävistystä. Js kukaan ei voi kertoa sinulle sattuuko lävistyksen ottaminen koska kipu on yksilöllistä.Kielilävistys maksaa paikasta riippuen n. 25-50euroa. Lävistyksen ottamisen jälkeen kannattaa syödä mehujäätä tai pitää suussa jääpalaa. vältä maitotuotteita ja älä syö mielellään ekana päivänä kiinteää ruokaa.
Niinku edellä jo mainittiin niin se on henk.kohtasta että sattuuko. Itellä on 2 kielikorua ja kyllä totesin molemmilla kerroilla sen että pihdeillä kiinni ottaminen sattu enemmän ku se lävistäminen. Niin ja mainitaan nyt se että "pelkään " kipua.
Lävistyksen oton jälkeen voi syödä särkylääkettä jos on kauheesti kipuja. Koko prosessissa on mun mielestä ollu tympeintä se parin päivän maitotuotteiden välttäminen. Ja viikossa on itellä menny ohi viimesetki kivun rippeet. Ite oon ottanu Kajaanissa molemat ja yks makso 50€.
Kysy jos tulee jotain mieleen. Mielellään vastaan. :)