Vaahteraa on on nyt pelattu 4 kierrosta ja divaria 5. Tässä vaiheessa alkaa olla jo selvä että molemmissa sarjoissa on vähintään yksi heittopussi (Turku ja ECG).
Olisiko paska idea jos ensi kaudella sekä vaahtera että divari pelattaisiin 6:lla joukkueella siten että vaahteran kaksi huonointa tippuisi divariin ja divarin kaksi huonointa kakkoseen? Molemmissa sarjoissa pelattaisiin kaksinkertainen sarja.
Molemmat selvät heittopussit kun tuntuvat olevan pisteautomaatteja muille sarjansa joukkueille.
Ja ei, tämä ei ole hyökkäys molempien sarjojen surkeimpia joukkueita kohtaan. Tilanne vaan on tällä hetkellä tämä. Tavoite olisi kuitenkin saada kaikista sarjoista aidosti kilpailullisesti hyviä.
Sarjojen taso
33
424
Vastaukset
- 19+12
Eli samalla logiikalla viime vuonna olisi divariin tippunut Trojans ja Roosters sekä Jaguaarit ja Butchers olisivat jatkaneet liigassa? Roosters vetäisi parasta aikaa 1 divaria? Hmmm, olisi ollut paska idea tuolloin ja olisi paska idea nytkin.
- Zak Zak Razuul
Onko joku ihan tietty määräys että Roostersin ja Turun pitää pelata liigassa?
Viime vuonna kumpikaan joukkue ei ollut oikein liigakelpoinen. Tänä vuonna Roosters on tehnyt täyskäännöksen kun taas Turku ei. - 5+17
Zak Zak Razuul kirjoitti:
Onko joku ihan tietty määräys että Roostersin ja Turun pitää pelata liigassa?
Viime vuonna kumpikaan joukkue ei ollut oikein liigakelpoinen. Tänä vuonna Roosters on tehnyt täyskäännöksen kun taas Turku ei.Kerrotko vielä kriteerit tuolle liigakelpoisuudelle?
- butroo
mites sitten esim nää kakkosessa vuodesta toiseen keräilevät pistekoneet vaasa kuopio ja nyt falcons kanssa, nekään ei pelaa oikeassa sarjassa paukuttamalla vastustajille melkeen kaikissa peleissä nollat tauluun....jos divari pelataan kuudella joukkueella niin kenet heittäisit sieltä pihalle turun myös?! entäs vaahterasta jos vaahtera pelataan kuudella niin kuka lähtee turun kanssa? jos kaksi pudotetaan divariin niin onko nämä kaksi sitten ylivoimaisia ykkösessä jolloin ollaan taas saman ongelman edessä että kaksi joukkuetta dominoi ykköstä muiden ollessa piste automaattina??! jos kaksi pudotetaan vaahterasta ykköseen, niin silloin ykkösestä tiputettaisi kaksi pois ja tilalle ei mahtuisi yhtään joukkuetta kakkosesta....huomaatko ongelman?!!
- Zak Zak Razuul
Vaasa taisi itse sössiä asiansa pari vuotta sitten jättämällä ykkösen kesken. Korjaa toki jos olen väärässä.
Kuopio sai pari vuotta sitten todella paskan käden liitolta, mutta tiputtautui itse viime kauden jälkeen ykkösestä kakkoseen.
Falcons on nouseva joukkue jonka paikka voi hyvin olla tämän kauden jälkeen ykkösessä.
Ylläoleva skenaario ei ole aukoton, mutta ei kai mikään ole. Eikä sitä paitsi ole mitään takaita siitä että ECG tai Sipoo tahtoo pitää sarjapaikkansa tämän vuoden jälkeen. Sen verran tylysti takalistoon jätit ovat tänä vuonna ottaneet. - butroo
Zak Zak Razuul kirjoitti:
Vaasa taisi itse sössiä asiansa pari vuotta sitten jättämällä ykkösen kesken. Korjaa toki jos olen väärässä.
Kuopio sai pari vuotta sitten todella paskan käden liitolta, mutta tiputtautui itse viime kauden jälkeen ykkösestä kakkoseen.
Falcons on nouseva joukkue jonka paikka voi hyvin olla tämän kauden jälkeen ykkösessä.
Ylläoleva skenaario ei ole aukoton, mutta ei kai mikään ole. Eikä sitä paitsi ole mitään takaita siitä että ECG tai Sipoo tahtoo pitää sarjapaikkansa tämän vuoden jälkeen. Sen verran tylysti takalistoon jätit ovat tänä vuonna ottaneet.vaasa taisi jättää kauden kesken jo vuonna 2009 niin tää on sitten jo kolmas kausi sen jälkeen. mahdollisuuksia on toki ollut nousta ykköseen mutta ei ole maistunut. steelers on sen liiton kädettämisen jälkeen sahannut ykkösen ja kakkosen väliä jo pari kertaa pudotttautumalla itse sinne kakkoseen vapaa ehtoisesti. ensin kaudelle 2010 jollon halusi taas näyttää kuka on väärässä sarjassa ja pelas 217-0 runkosarjan viisi matsia. kausi 2011 meni ykkösessä perseelleen kiitos coach dn ja pudottautuivat takas kakkoseen ja nyt sitten meno on melkeen samanlaista kun 2010 eli 125-9 kolmen matsin jälkeen. vaasa ainoona saanut pisteitä. ja jos nyt taas steelers nousee ykköseen niin ei voi kun ihmetellä että mikä juju tuossa oikeen on takana?! ecg pelaa selkeesti väärässä sarjassa ja ecgltähän sitä ei varmaan kysellä että haluaako pitää satja paikkansa vai ei kun se viimenen tippuu sieltä automaattisesti!!! ja kun on -2 sarjapistettä niin ainoo mikä on teoreettinen mahdollisuus voittaa on sipoo ja sillä pääsee vasta nollaan pisteeseen ja sipoolla on juurikin ecgtä vastaan hankitut 2 pistettä. en tosin jaksa uskoa että yhtään voittoa tulee tällä kaudella sen verran alaarvosesti on mennyt kausi.....
- 7+19
Valitettavasti tämä Suomen jefumeno on vaan sellaista, että seuralle ja joukkueelle voi yhtenä kautena sattua sitä ja toisena tätä. Pitkään hommaa pyörittävät valmentaja(t) lopettavat, kauden jenkit eivät osu kohdalleen tai ne muutamat seura-aktiivit väsähtävät ja rahat jäävät hommaamatta. Niin pienillä resursseilla mennään, että aika pieni heilahdus voi keikuttaa ellei kaataakin koko kanootin. Näin ollen joukkuemääriä sarjatasoilla ei voi mielestäni päättää aina joka vuosi erikseen sen hetkisen tilanteen mukaan vaikka se joskus mielekkäältä saattaisi vaikuttaakin. Jos tänä vuonna rämpii 3, ensi vuonna voi olla ettei kukaan astu suohon.
- Jamses
Turku ehdottomasti kuuluu divariin!
- butroo
viime vuoden perusteella roosters myös vai mitä? jos turku pelaa jaguaarien kanssa tasan 0-0 varsinaisella peli ajalla niin sieltä varmaan kuuluisi divariin muitakin joukkueita?
- Jefu
Kakkosessa pelaaminen voi olla myös ihan järkevää, jos joukkue ja pelaajat eivät ole halukkaita sitoutumaan toimintaan niin paljon, kun se esim. liigassa ja divarissa vaatii. Ylemmillä tasoilla, joukkue ei voi myöskään pärjätä ilman jenkkejä (vrt. ECG) ja jenkkien hommaaminen taas vaatii rahaa. Rahan kerääminen taas sitoutumista ja sitoutuneita ihmisiä. En tiedä, mutta luulen että juuri tästä syystä vaasa ja kuopio pelaavat kakkosessa. Kakkosessa pärjätään hyvin, mutta jos halutaan nousta ykköseen se vaatisi taas jengiltä liikaa ja tulokset ovat nähdyn kaltaisia.
Ok, meni vähän asian vierestä..
Mutta, olen samaa mieltä osin tosta, että liigasta voisi tiputtaa divariin ja divarista taas kakkoseen. Mutta siinä voi herkästi taas käydä niin, että "dominoidaan" sitä alempaa sarjaa. Sarjojen väliset tasoerot on kumminkin suomessa aivan jumalattomat. Se ollaan huomattu jo tällä kaudella, kun katsotaan miten pelit on menneet. On tietysti hyviäkin esimerkkejä, Pori joka on pelannut loistavasti ja on osoittanut että kuuluu ehdottomasti ainakin Divariin. Ja TAFT, jonka pitkäjänteinen työ kantaa hedelmää ja mielestäni sekin kuuluu ehdottomasti Liigaan.
Toisaalta taas, ehkä alempaa vauhdin hakeminen voisi oikeasti tehdä hyvää myös turulle. Pori näytti tästä hienoa esimerkkiä, dominoi kakkosta, sai voittamisen kulttuuria ja ei meinaa hävitä enää millään :)
Summasummarum; Itse pudottaisin Turun ykköseen ja ECG:n takaisin kakkoseen. Turku saisi hyviä pelejä ykkösessä ja ECG tasoisiaan pelejä kakkosessa (vs Falcons).- butroo
no tällä hetkellä yhdelläkään ykkösdivarin joukkueella ei ole mitään realistisia mahdollisuuksia nousta vaahteraan voittaa sen sitten kuka tahansa. pori näyttäs olevan vahvimpana mutta ainakaan äkkiä katottuna en löytänyt liiton sivujen kautta yhtään junnujoukkuetta niille niin ei taida kriteerit ihan täyttyä!!? sixtareilla keski ikä taitaa olla kohta jo 50 ja kouvolalla on omia pelaajia se alle 17-20 ja loput palkkiometsästäjiä!! nokialla on pelaajia ihan hyvin mutta varmaankaan himoa vaahteraan ei ole. kahdesta viimesestä joukkueesta ei sen enempää varmaan kannata edes puhua......
- 10
Turku ykköseen? Jos tän kauden perusteella tehdään johtopääöksiä voitais sinne pudottaa myös Jaguaarit, Butchers, NL ja TAFT. Näin Vaahteraan jäis Crocot Wolvot ja Roosters. Paitsi ainiin, viime kaudne perusteellahan Roosterskin pelais jo divaria...
- Jefu
EI pelkästään tämän kauden perusteella, mutta millon viimeksi Turku on voittanu? 2010 tai jotain? Eikä minulla mitään turkua vastaan ole, ei tarvi ottaa pahalla. Ja joo, eihän häviämisessä ja voittamisessa mitään vikaa ole, mutta itse ajattelen, että ei tuo joka pelissä häviäminen ainakaan motivoivaa voi olla. Pelaajien kehityskin tapahtuisi omasta mielestäni paremmin, jos hakee vauhtia alempaa, saa voittoja alle yms.
Ykkösestä taas liigaan nousua ei realistisesti ole ehkä kellään tämän hetken divari joukkueella mahdollisuuksia. Tai siis on mahdollisuuksia, mutta onko siinä sitten mitään järkee.. Pori ehkä pienellä varauksella, mutta niinkuin joku aikaisemmin sanoi niin siellä ei sitten varmaan ole muut asiat kuin edustusjoukkue kunnossa.
Itse en näe siinä mitään pahaa, että joukkue joka näkee että ei pärjää ylemmällä tasolla "tiputtaa" itsensä ja hakee vauhtia ja palaa vahvempana takaisin.
Divarissa taas pelaisi varmasti enemmän jengejä, jos siellä kiellettäisiin jenkit kokonaan. Jenkit nyt kumminkin on se suurin rahameno jos veraa kakkoseen. Mun mielestä jenkit pois divarista niin saataisiin varmasti hyviä pelejä ja enemmän joukkueita divariin. Kakkosesta voitaisiin tehdä sitte sarja, jossa pelaa "farmijengit " yms. Kolmonen nyt on vanhojen miesten harrastesarja, jossa saa käydä vielä veresteleen vanhoja muistoja.
Hyvä keskustelu, kunhan nyt vielä pysyisi asiallisena! - 13+14
Jefu kirjoitti:
EI pelkästään tämän kauden perusteella, mutta millon viimeksi Turku on voittanu? 2010 tai jotain? Eikä minulla mitään turkua vastaan ole, ei tarvi ottaa pahalla. Ja joo, eihän häviämisessä ja voittamisessa mitään vikaa ole, mutta itse ajattelen, että ei tuo joka pelissä häviäminen ainakaan motivoivaa voi olla. Pelaajien kehityskin tapahtuisi omasta mielestäni paremmin, jos hakee vauhtia alempaa, saa voittoja alle yms.
Ykkösestä taas liigaan nousua ei realistisesti ole ehkä kellään tämän hetken divari joukkueella mahdollisuuksia. Tai siis on mahdollisuuksia, mutta onko siinä sitten mitään järkee.. Pori ehkä pienellä varauksella, mutta niinkuin joku aikaisemmin sanoi niin siellä ei sitten varmaan ole muut asiat kuin edustusjoukkue kunnossa.
Itse en näe siinä mitään pahaa, että joukkue joka näkee että ei pärjää ylemmällä tasolla "tiputtaa" itsensä ja hakee vauhtia ja palaa vahvempana takaisin.
Divarissa taas pelaisi varmasti enemmän jengejä, jos siellä kiellettäisiin jenkit kokonaan. Jenkit nyt kumminkin on se suurin rahameno jos veraa kakkoseen. Mun mielestä jenkit pois divarista niin saataisiin varmasti hyviä pelejä ja enemmän joukkueita divariin. Kakkosesta voitaisiin tehdä sitte sarja, jossa pelaa "farmijengit " yms. Kolmonen nyt on vanhojen miesten harrastesarja, jossa saa käydä vielä veresteleen vanhoja muistoja.
Hyvä keskustelu, kunhan nyt vielä pysyisi asiallisena!No turku on pelannut välillä ihan kohtuullisia matseja vaahterassa niin kyllä ne sinne kuuluu. ollut vaan paskaa tuuria viime vuosina jenkkien kanssa. Ensin 2009 Hamlett kärähti kun tuli vähän jazz-tupakkaa polteltua ja turku sai siitä sakot. Sitten 2011 jenkkien kotiin lähtemiset heti kauden alussa ja nyt tänä vuonnakaan ei ole oikeen onnistunut. kolme tilattiin mutta näköjään vaan kaks tuli?!
- 6+3
mitäs jos vuoden päästä kuudella joukkueella pelatessa on taas yksi tai kaksi heittopussia per sarja?
koirat ihan spermassa.
aletaanko pelaan neljällä per sarja?- 20+2
Koirat ihan spermassa? Painoitko vahingossa ctrl v?
- juu-ja-juu
Jep, mennään niillä mitä seurat on päättäneet jo syksyllä viis vuotta sitten, aivan joutavan turhaa spekulointia.
Miettikää mieluummin miten nostatte perseen ylös penkistä. - iso sarja pitkä kaus
Mikäs ongelma se on jos joku joukkue saa turpaansa urakalla? Onkos se reilu voitto jo kielletty? Ihan samaa tapahtuu isoissa ammattiliigoissa eri lajeissa eikä se ole mikään ongelma. Vaahteraa pitäisi itse asiassa laajentaa vielä kahdella ykkösen jengillä ja ykköseen kuusi parasta kakkosen joukkuetta sekä jenkit helv3ttiin sieltä ja kakkonen maksimissaan 10 joukkueen sarjana ja kaikki sitä enemmän ylös ykköseen (parhaasta päästä tietty). Kolmosessa pelatkoon nämä minijoukkueet harrastamassa.
Sarjasta luopuminen tulisi aina tarkoittaa vuoden kilpailukieltoa seuralle tai vähintään sitä että korkein mahdollinen sarjataso jossa saa harrastaa on kolmonen. Ei siis kakkoseen näitä dropoutteja! Nämä taktiset dropoutit tulee lopettaa järein toimin. Jos paukut loppuu niin on parempi ettei vähään aikaan harrastella vaan vedetään oikeasti henkeä vuoden kaksi. Junnutoimintaa tämä ei tietenkään estä.
Kaudet ovat liian lyhyitä ja kausien pituutta pitää lisätä. Enemmän pelejä enemmän kokemusta.- fakta_homma
Mikä helvetin pakkomielle on saada kaikki suomalainen jenkkifudis II-divarin jengien tasolle? Ennemmin kandeis miettiä miten ne kakkosen jengit pystyy parantamaan toimintaansa jotta pystyisivät pelaamaan ykkösessä (jenkkien kanssa tai ilman).
Sillä onhan nyt taivahan tosi että ne pari ulkomaanelävää siellä kentällä selkeästi parantavat myös suomalaisten tasoa.
Se että kakkosessa ei tänäkään päivänä taida olla yhtään heittävää joukkuetta tarkoittaa sitä että jos jenkit kielletään ykkösestä ei niitä ole sielläkään -> paluu 80-luvulle. Onko seuraava vaihe se että kielletään jenkit myös liigasta?
Mieluummin annetaan lupa tuoda myös kakkoseen jenkki kesäksi, paranee kaikkien pelaajien taso, samoin valmennuksen. - butroo
fakta_homma kirjoitti:
Mikä helvetin pakkomielle on saada kaikki suomalainen jenkkifudis II-divarin jengien tasolle? Ennemmin kandeis miettiä miten ne kakkosen jengit pystyy parantamaan toimintaansa jotta pystyisivät pelaamaan ykkösessä (jenkkien kanssa tai ilman).
Sillä onhan nyt taivahan tosi että ne pari ulkomaanelävää siellä kentällä selkeästi parantavat myös suomalaisten tasoa.
Se että kakkosessa ei tänäkään päivänä taida olla yhtään heittävää joukkuetta tarkoittaa sitä että jos jenkit kielletään ykkösestä ei niitä ole sielläkään -> paluu 80-luvulle. Onko seuraava vaihe se että kielletään jenkit myös liigasta?
Mieluummin annetaan lupa tuoda myös kakkoseen jenkki kesäksi, paranee kaikkien pelaajien taso, samoin valmennuksen.näkee selkeesti ettei tiedä mitsä puhut!! kakkosessa alkaa olemaan jo ihan jenkkifutiksen näköistä yritystä jos vertaa sitä esim mitä oli 5 vuotta sitten. ja edelleen siellä pelataan ilman jenkkejä. meinaatko sä tollo tosiaan että yhden jenkki pelinrakentajan tänne tuominen ratkaisee koko kakkosdivarijoukkueen ongelmat??! paskat, kyllä se lähtee ihan pelaajien omasta asenteesta sekä siitä kuinka sitoutuneita valmennuksen porukka ja pelaajat hommaan on!!! kerro nyt jotain konkreettista esim kouvolan tai sixtareitten pelaajien kehittymisestä tai vaikka bulldogsien?!?! entäs taft. ei ole tainnut mirolla olla jenkki aisaparia qbna tai jenkki valmentajaa??!!
- Puhetta saatana
butroo kirjoitti:
näkee selkeesti ettei tiedä mitsä puhut!! kakkosessa alkaa olemaan jo ihan jenkkifutiksen näköistä yritystä jos vertaa sitä esim mitä oli 5 vuotta sitten. ja edelleen siellä pelataan ilman jenkkejä. meinaatko sä tollo tosiaan että yhden jenkki pelinrakentajan tänne tuominen ratkaisee koko kakkosdivarijoukkueen ongelmat??! paskat, kyllä se lähtee ihan pelaajien omasta asenteesta sekä siitä kuinka sitoutuneita valmennuksen porukka ja pelaajat hommaan on!!! kerro nyt jotain konkreettista esim kouvolan tai sixtareitten pelaajien kehittymisestä tai vaikka bulldogsien?!?! entäs taft. ei ole tainnut mirolla olla jenkki aisaparia qbna tai jenkki valmentajaa??!!
No eipä tarvi tällä hetkellä katsoa kuin Nokian puuhastelua suomi-QB:n kanssa ->heittopeli=kikkapeli, ja sekin huono.
- oldboys64
Ihan hyviä ajatuksia yllä, monellakin kirjoittajalla. Vaikka niitä joukkueita veivattaisiin miten, milloin olisi enemmän ja milloin vähemmän niin joka vuosi on joku heittopussi. Roosters hyvänä esimerkkinä, viimekausi ei mennyt putkeen mutta nyt taas kulkee, tai päinvastainen esimerkki Porvoo.
Iitse haluaisin nähdä vaahteraliigassa 10 joukkuetta, 1.divarissa ensi kaudella 8 ja seuraavalla 10 joukkuetta ja loput kakkoseen lohkoittain.
Mutta tämä oli vain minun mielipiteeni, miten minä haluaisin sarjoja pelattavan. - on on
koirat ihan spermassa
- håkan sperm
COOL
- 4+8
Joka vuosi joku on ylivoimainen ja voittaa ja joku toinen häviää pääsääntöisesti kaiken ja on viimeinen. Se on urheilua ja sitä tapahtuu kaikissa lajeissa.
Eihän sarjajärjestelmää voi sen takia muuttaa, että joku joukkue jää viimeiseksi?- 13+19
Varmaan vime vuonna oli jo lähellä järjestelmän mutos kun tuli turpan Roostersile oikeen kunnolla. Veikkan että siellä on Norosen pöytä laatikossa ollut jo luonnos valmina Vahteraligan laajentamisesta 10 joukkueseen kaudelle 2012 jos roo olisi jänyt vimeseksi.
- 11+18
13+19 kirjoitti:
Varmaan vime vuonna oli jo lähellä järjestelmän mutos kun tuli turpan Roostersile oikeen kunnolla. Veikkan että siellä on Norosen pöytä laatikossa ollut jo luonnos valmina Vahteraligan laajentamisesta 10 joukkueseen kaudelle 2012 jos roo olisi jänyt vimeseksi.
Tippuiko Trojans? Ei. Eikä siihenkään pöytälaatikoita tarttettu.
- 3+1
11+18 kirjoitti:
Tippuiko Trojans? Ei. Eikä siihenkään pöytälaatikoita tarttettu.
Eikös siihen tarvittu plan B:tä pöytälaatikosta vuonna 2009 kun Kuopio oli nousemassa mutta saatin onnistunesti sekin estettyä
- 20+13
13+19 kirjoitti:
Varmaan vime vuonna oli jo lähellä järjestelmän mutos kun tuli turpan Roostersile oikeen kunnolla. Veikkan että siellä on Norosen pöytä laatikossa ollut jo luonnos valmina Vahteraligan laajentamisesta 10 joukkueseen kaudelle 2012 jos roo olisi jänyt vimeseksi.
Toi on kieltämättä katkeruuden ja vainoharhasuuden huipentuma. Nyt kerrotaan karmeita tarinoita jo siitä, mitä Noronen on kuvitellusti SUUNNITELLU.
Ota pilleri.
- lääkkeet
Pelataan talvella cup henkinen turnaus ja arvotaan menestyksen mukaan se, ketkä pelaa missäkin sarjassa.
Toisaalta voitas panna jengit koriin, ravistaa, hankkia bb-janisa nostelee jengejä eri sarjoihin. Tehdään siittä suuri media hulabaluu ja ostetaan tv aika joltakin tuontantoyhtiöltä. Voisin alkaa tuottaa tosi-tv:tä.
Siitäpä puheen ollen...Esitetään jengien valmistautumisesta kesään 20 osainen tosi-tv sarja ja katsoja voi sitten äänestää sen missä kukakin pelaa. Twistinä voitaisiin myös harrastaa pelaajasiirtoja yleisö äänestyksellä. Laji saisi näkyvyyttä ja rahaa tulisi puhelin äänestyksestä turbo-äänistä niin perkuleesti. Tosin vedän välistä 50 % itelleni, koska tää oli mun alkuperäisidea.
Se on hyvä että meillä on avohoitojärjestelmä.- 8+0
"toisaalta voitas panna jengit koriin , ravistaa, hankkia bb-janisa nostelee jengejä eri sarjoihin"
eli siis korvataan Roope bb-janisalla, muutenhan meillä on jo tuo järjestelmä, sitä sanotaan kriteeribingoksi.
- 4+28
Mut Roope ei ole yhtä mediaseksikäs.
- ihqudaadaa
Roope on ihq
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341947Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28891- 69855
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259732Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64717- 10696
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132673- 26649
- 77648
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.201640