Elikkäs, olen kiinnostunut uinnista, mutta lähimmät seurat on väh. 60 km päässä joten monta kertaa viikossa sinne on käytännössä mahdoton kulkea. Lähin halli, n 30 km ja siellä ei seuratoimintaa ole ollenkaan. Uintia en säännöllisesti ole vielä päässyt harrastamaan, mutta peruskunto yms on kunnossa kun monenlaista muuta liikuntaa/urheilua on tullut harrastettua. Tavoitteena päästä edes jonkinlaisiin tuloksiin ja toivottavasti myös kilpailemaan. Ikä siis 15 ja uimahalli Haapavedellä.
mistä uimavalamentaja ?
2
164
Vastaukset
- -
Käy kerran tai kaksi kertaa viikossa Ison Kaupungin uimaseurassa valmentajan opastuksella treenaamassa. Muut treenit teet kotona ja lähimmässä uimahallissa omin toimin valmentajan kirjallisesti antamien ohjeiden mukaisesti.
Peruskoulun jälkeen muuta asumaan Ison Kaupungin uimahallin viereen, ja jatko-opintojen tai työn ohella treenaa sitten täysipainoisesti.
Tämä tietenkin on vain ajatus, mielipide ja ehdotus. Elämääsi koskevat päätökset teet sitten itse vanhempiesi ja sukusi kanssa. Suomi24 ei sitä saa tehdä. 15-vuotiaana aloittaminen on hankalahkoa, mutta jos sinulla on kestävyysurheilun tärkein eli työn tekemisen lahja, niin ei missään nimessä myöhäistä, jos urheilutaustaa on. Komppaan edellistä ajatuksesta käydä välillä intensiivinä isommalla paikkakunnalla, mutta harrastuksen alussa tarvitset jonkun antamaan tekniikkapalautetta. Käytännössä tämä tapahtuu joko oman paikkakunnan uimaopettajan tai uinninvalvojan opastuksella (osa uinninvalvojista tietää paljon myös uintitekniikasta, joskin eivät kaikki) tai, vielä paremmin, keräämällä kasaan pieni porukka ja houkuttelemalla (uhailemalla, lahjomalla, kiristämällä...) joku mukaan altaan laidalle.
Periaatteessa Uimaliiton ensimmäisille valmennuskursseille (lasten vesiralliohjaaja, I-tason valmentaja) pääsisit itsekin iän puolesta, mutta itse itseään valmentaen toiminta on aikalailla vaativaa - ihannetilanteessa valmentaja ei kuitenkaan ehkä ole valmennettavien kanssa liian hyvä kaveri. Ensimmäiset kurssit eivät ole hirveän kalliita, mutta kulujen jakamiseksi olisi tosiaan hyvä olla pari harrastajaa kasassa. (Valmentaja saattaisi löytyä jonkun harrastajan vanhemmasta perheenjäsenestä.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2334159Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122624Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382355Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811426Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1151406- 481169
- 781087
- 59953
- 45936
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921