Sain neljännen vuoden yliopisto-opintoni päätökseen toukokuun loppupuolella. Pääaineenani on laskentatoimi ja sivuaineenani luen finanssioikeutta, johon kuuluvat yritysten verotukseen yms. liittyvät asiat.
Tiedustelisin nyt Teiltä alan osaajat, miten pääsitte töihin johonkin suurista (BIG-4) tilintarkastusyhteisöistä. Itselläni on ongelmia siinä, etten joko tunne oikeita henkilöitä näistä yrityksistä tai ole löytänyt oikeata polkua näihin firmoihin.
Peruskoulun jälkeen olin varsin tietämätön siitä, mitä tulevaisuudelta halusin. Valinnan vaikeus johti ensin lukioon ja tämän jälkeen kauppatieteiden opintoihin -molemmat tarjoavat monipuoliset jatkomahdollisuudet. Olen siis tavallaan jatkuvasti pitkittänyt lopullistä valintaani... Toisella vuosikurssilla käymäni kurssi "tilintarkastus 1" kuitenkin nosti kiinnostukseni huippuunsa ja päätin, että TUONNE. Tämä on se ala, johon haluan suuntautua!
Jostakin syystä olen kuitenkin ikään kuin törmännyt seinään. Vaikka alalla valitetaan osaajien puutetta, en ole saanut yhteyttä näihin yrityksiin. Olen lähettänyt CV:t ym., mutta vastausta ei ole kuulunut. Kevään aikana sain valmiiksi kandidaatin tutkielman, jonka arvosana oli 5, ja jonka periaatteessa pitäisi tukea alalle työllistymistä. Muutoinkin suoritan esimerkiksi HTM- ja KTM-tutkintoihin vaadittavia opintoja. Onko tällä alalla siis todella työpaikkoja vai enkö vain ole löytänyt oikeaa reittiä näihin yrityksiin? Haluaisin kuulla kommentteja alan osaajilta, kiitos!
Miten hi**ssa tilintarkastajaksi?
4
544
Vastaukset
- Siis OSAAJIA.
"Vaikka alalla valitetaan osaajien puutetta"
Aivan, OSAAJIA. Siis tekijöitä, jotka ovat olleet työelämässä jo pitempään.
Juuri valmistunut ei ole OSAAJA.
Kannattaa ensin hankkia kannukset jossain firmassa, muussa kuin tilintarkastustehtävissä, ja sitten kun on muutaman vuoden päästä OSAAJA, niin eiköhän ne ovet sitten aukea. - Sisäänpäässyt
Tavallisin reitti BIG4-firmoihin on ns "kisälliharjoitteluiden" kautta. Eli jokainen firma hakee alkuvuoden kiirekauteen koulunpenkiltä harjoittelijoita, jotka myöhemmin palkataan vakituiseen työsuhteeseen.
Mitään suurempia salaisuuksia sisään pääsemiseen ei ole. Kun yhtiöt ilmoittavat hauistaan kotisivuillaan, niin ei muuta kun hakemus menemään. Jos osaat antaa itsestäsi kohtuullisen järkevän kuvan, niin ei pitäisi olla mikään mahdottomuus saada harjoittelupaikkaa. Jos et harjoittelun aikana tee suurempia mokia, niin sinulle tarjotaan keväällä vakituista työsuhdetta. - jokuvaanekonomi
Tilintarkastusfirmat arvostavat käytännön kirjanpidon työkokemusta, eli jos et nyt vielä pääse tilintarkastusfirmaan kannattaisi ehkä hankkia kokemusta esim. tilitoimistosta? Kirjanpidon työkokemuksesta on todella paljon hyötyä tilintarkastajan työssä.
- Tilkkari22
Hei,
Itselläni oli sama homma opiskeluaikoina. Hain useampaan noista isoista töihin, mutta edes haastattelupyyntöä ei herunut. Menin sitten pankkeihin töihin. Nyt valmistuttuani ja jo toivoni menettäneenä pistin hakemuksen yhteen tstoo:n, ja kas pääsin haastatteluun ja sain työn. Ei kannata siis vielä opiskeluaikoina heittää kirvestä kaivoon, vaan kerryttää osaamista ja hankkia hyviä suhteita. Näissä isoissa nimittäin kyllä arvostetaan aiempia kontakteja..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342016Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291065- 69880
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261768Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65759- 14739
- 83689
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213676- 26672