Kesä pilalla.

ikävä_on_kova

En tiedä, miten tän kertoisin. Tai siis mistä alottaisin,,. Ollaan mieheni kanssa oltu yhdessä jo monta vuotta ja tänä kesänä meidän piti tehdä kaikkea kivaa yhdessä ja viettää kesä kokonaan selvinpäin. Mutta tätä meidän alku-kesän onneamme kuitenkin varjosti mieheni tuleva vankilatuomio. Tuomiosta ei kuulunut mitään ja ajattelimme, että kutsu tulee sitten kun tulee, että onhan siinä varmasti viikko-pari aikaa valmistautua. Mielessä jo kävi, että ehkä miekkoseni saa olla kesän yli kotona ja lähtee vasta syksyllä.

No mutta, kuinka kävikään. Pari päivää sitten poliisit tulivat kotiimme ja veivät mieheni mukanaan. Hän oli etsintäkuulutettu ja määrätty heti vangittavaksi. Poliisilaitoksella sitten selvisi, että mieheni olisi pitänyt olla edellisenä päivänä ilmottautumassa vankilaan. Mutta me emme tienneet tästä mitään. Minkään näköistä lappua, soittoa, mitään emme olleet saaneet. Tuntui, että kaikki pysähtyi kun seinään. En vieläkään ymmärrä, että mies ei ole tulossa hetkeen kotiin. Hän ei ehtinyt hyvästellä minua saatikka meidän lasta.

Mä en tiedä mitä teen. En varmaan vieläkään ole täysin ymmärtänyt tilannetta. Odotan vaan koko ajan, että kohta se tulee kotiin. Oon ihan yksin. Mulla ei ole ketään kelle kertoisin tai minne menisin. Ei ole kavereita, ei perhettä, ei mitään. Mua niin masentaa ajatella huomista, juhannusta. Meillä oli niin selvät sävelet miten juhlimme mieheni ja lapsemme kanssa. Mutta mitäs nyt? En ole vielä edes osannut itkeä tai mitenkään surra. En tiedä mitä mun pitäisi tehdä tai tuntea. Jotain käytännönasioita olen yrittänyt hoitaa. Olen soittanut mieheni työpaikalle ja kertonut tilanteen. Olen myös soittanut hänen veljelleen.

En ymmärrä miten selviän nämä kuukaudet yksin, kun jo nämä pari päivää on ollut niin vaikeat. On niin tyhjä olo.

2

540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksin yksinäinen

      Ajatteleppa että asiat vois olla huonomminkin. Itse en näe miestäni enää koskaan...

    • täysin nolla

      Sellasta se on kun rikollisen kanssa seursutelee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe