Kuuluissa ihmisen tarpeita hahmottavassa Maslowin tarvehierarkiassa tarpeet on jaettu viiteen luokkaan, jotka muodostavat pyramidin. Pyramidin alin luokka on sen tärkein osa, sillä ilman niitä ylemmät osat ovat turhia.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:Mazlow's_Hierarchy_of_Needs.svg
Seksi kuuluu pyramidin alimpaan ja olennaisempaan osaan yhdessä mm. ravinnon, unen ja hengittämisen kanssa. Seksi on siis tarve, jota ilman on vaikea elää.
Mielestäni yhteiskunnan tärkeimpiä tehtäviä on varmistaa, että Maslowin tarvehierarkian alimmat osat toteutuvat parhaalla mahdollisella tavalla. Miten on seksin suhteen? Eikö yhteiskunnan tulisi järjestää parhaat mahdollisuudet jokaisen seksuaalisten tarpeiden tyydyttämiselle? Tuntuu kuitenkin siltä, että jätämme yksilön tämän suhteen oman onnensa nojaan? Yhteiskunnassa ajatellaan, että pelkkä itsetyydytys riittää? Riittääkö se?
Tämä koskee erityisesti miehiä. Kuten tiedetään, naisen ei tarvitse tehdä juuri mitään saadakseen seksiä. Olisiko yhteiskunta terveempi, jos jokaisen miehen seksin tarve varmistettaisiin jollain tavalla.
Mielestäni erittäin olennainen tarve on myös intiimi seksuaalisuus, jota kutsutaan rakkaudeksi. Tämä on osa Maslowin tarvehierarkian kolmanneksi alinta luokkaa.
Yksilö joutuu seksi- ja parisuhdemarkkinoiden sotaan
3
117
Vastaukset
- 55
Eikö prostituutiota ole aina ollut aina ja kaikissa yhteiskuntajärjestelmissä jossain muodossa? On seksityöläisiä ja seksiteollisuutta. Kysyntä vaikuttaa ehtymättömältä, joten tarjontaa riittää. Ainakaan suomalaisen miespolon ei tarvitse olla täysin ilman. Kassit saa aina tyhjäksi konstilla tai toisella. Suurempi uhka terveydelle ovatkin viina, tupakka ja liikkumattomuus.
Aina on ollut ihmisiä, jotka tahtoen tai tahtomattamaan ovat eläneet elämänsä ilman seksiä. Useimmilta pää ei ole sen vuoksi hajonnut. Seksin puutteeseen murtuneita enemmän maailmassa tuntuu olevan perheellisiä sekopäitä ja masentuneita, joilla on puoliso sekä mitä ilmeisimmin myös seksiä. "Kaiken" pitäisi siis olla kunnossa, mutta nupissa vaan heittää. Viikoittain saa lehdistä lukea, miten miehellä on napsahtanut ja hän on surmannut vaimonsa, jopa omat lapsensa. Miten tämä pitäisi suhteuttaa mihinkään hierarkiaan?
Suurempi ja yhä paheneva pula maailmassa onkin rakkaudesta, mutta sen tarpeen tyydyttäminen on ainakin 50% ihmisestä itsestäänkin kiinni.- pari ajatusta
Niinpä. Kumman aloittaja valitsee: seksin vai rakkauden.
Ja eiköhän monien miesten tarpeiden tyydyttämikseksi maailmaa hallitsee jo runsas ihmiskauppa.
Ja kolmanneksi: minä en odota että yhteiskunta tai joku toinen tekee jotain minun vuokseni. Minä itse yksilönä seulon ja ratkaisen omat ongelmani - nekin nimittäin on kaikilla erilaisia.
- itsekkyyden seuraus
Nykyinen tilanne on seurausta siitä, kun kristilliset arvot ja niihin sisältyvä traditionaalinen avioliittoinstituutio heitettiin romukoppaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341979Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29989- 69868
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261747Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65740- 12718
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132683- 80674
- 26662
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.207655