Hei! Olen 16-v tyttö ja mulla on epätasainen ja kiiltävä iho jossa on aika paljon mustapäitä jne. Tarvisin yövoiteen, joten onko kellään ehdotuksia? Halpa pitäisi olla. Kiitos! :)
yövoide nuorelle iholle
as
2325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Voi ei noin nuorena tarvitse vielä yövoidetta, varsinkaan jos iho on rasvainen eikä pintakuiva.
Tuossa iässä ja tuolla iholla tärkein on löytää hyvä mutta hellävarainen puhdistusaine ja tietysti kosteusvoide, joka ei tuki (eli aiheuta finnejä ja epäpuhtauksia). Enemmänkin lisäisin viikko-ohjelmaan talia huokosista putsaavan mutanaamion.
Acolla on sellainen 2 in 1 mutanaamio, jota voi käyttää putsarina päivittäin ja kerran viikossa naamiona. Aco Spotless Mud Cleanser Mask. n. 8 euroa.
Kohtuullisen hyviä edullisia nuorille sopivia tuotesarjoja on esim. Erisan Youth. Merkin nettisivulla on myös hoito-ohjeet nuorille.
Jos jostain syystä tuntee tarvitsevansa voidetta myös yöksi muttei ole mitään tiettyä iho-ongelmaa johon se vaikuttaisi, voi laittaa sitä samaa voidetta kuin päivälläkin.
Muista huolehtia kesällä myös ihon suojaamisesta UV-säteiltä ja auringolta. Aurinkovoide ei saisi olla öljyinen ja tukkiva, koska se tietysti pahentaa mustapäitä yms.
Suosittelisin Dr. Hauschkan tuotteita, niissä ei käytetä ollenkaan yövoiteita! Yöllä iho puhdistuu itsestään, eikä voiteet ole tukkimassa sitä ja aiheuttamassa epäpuhtauksia. Itse olen 17 ja olen käyttänyt niitä nyt noin puoli vuotta, iho näyttää huomattavasti paremmalta!