Tee aloite. Monet miehet jaksavat monkottaa siitä, miten aina pitäisi olla itse ensin aktiivisena. Asia kuitenkin vain on niin, että vaikka sekä nainen että mies aloitteen tekoon pystyvät, ovat naiseuden ja mieheyden roolit edelleen hyvin voimakkaat, ja varsinkin pariutumiskysymyksissä.
Naisten aloitteettomuus on yleensä paitsi torjunnan pelkoa, myös pelkoa siitä, että menettää suuren osan naiseudestaan miehen silmissä. Vähän kuin nainen nauraisi miehen pippelille, toisen sukupuolisuuden mitätöintiä. Mies on pakitkin saadessaan toiminut edelleen miehisen roolinsa mukaisesti.
Tämän vuoksi naiset monesti panostavat vain ns. houkuttelevuuteen saadakseen miehiä lähestymään. Tietenkin on paljon aloitteellisia naisia, jotka eivät paljon rooliodotuksista perusta, mikä on kyllä todella hienoa.
Naisen aloitteellisuus ei sinänsä kerro vielä mitään hänen naisellisuudestaan tai sen puutteesta, mutta monesti naiset jotka tietoisesti haluavat olla naisellisia, pidättäytyvät aloitteiden teosta.
Ja PS.: Eivät ne tytöt oikeasti yleensä ajattele torjumastaan miehestä yhtään mitään pahaa, vaikka vähän nyrpeää naamaa näyttäisivätkin. :) Oikeasti naisilta saa kyllä hiljaista hyväksyntää aloitteellisuudesta, vaikka lopputulos olisi mikä. Sitä vain ei ole sopivaa näyttää. En ole ihan varma miksi. Mutta ei se naisen torjunta niin vakava asia ole.
Haluatko naisellisen naisen?
13
183
Vastaukset
- Varma konsti
Nainen torjuu neljä kertaa ennen kuin hyväksyy miehen lähentelyn. Tällä tavalla surkeimmat ressukat tippuu kyydistä ja vain röyhkeimmät alfat pääsee ns. saatille.
- mustispeppers
Yhtä lailla ne miehetkin rukkasia antaa, ei ne oo yhtään sen parempia.
- Tarjous nro1
mustispeppers kirjoitti:
Yhtä lailla ne miehetkin rukkasia antaa, ei ne oo yhtään sen parempia.
Asiasta samaa mieltä.
- Varma konsti
mustispeppers kirjoitti:
Yhtä lailla ne miehetkin rukkasia antaa, ei ne oo yhtään sen parempia.
Mutta antaako miehet neljien rukkasten jälkeen "sitä ihteään"?
- paitsi rahan kanssa
Eipä kiinnosta lähestyä toisen miehen nussimia ilmaisia huoria.
- 17+9
Ja naiset ne vain aina haluavat syödä ja säästää kakun yhtäaikaa. Sellaisia perusjärkeviä jalat maassa kulkevia naisia ei enää nykyaikana olekaan, jotka tämän tajuaisivat.
- En halua, imekää mun
No siivoatko ja kokkaat ja piiskaat lapset, häh? Nämä femakkopaskat eivät suostu leikkimään naista muissa kuin itseään miellyttävissä asioissa, joten en minäkään suostu leikkimään miestä muissa kuin itseäni miellyttävissä asioissa (esim. piereskely).
- Repe Susi
Jos naiset eivät yleensä ajattele torjumastaan miehestä mitään pahaa, niin käyttäydytään sitten myös niin, eiks je? Muuten mies saattaa vaikka kuvitella, että naisen puolesta mies saisi painua alimpaan helvettiin.
- kun tätä palstaa
lukee, tulee niin paha olo, kun tätä palstaa lukee. Ei oo ihme, jos suurin osa miehistä tai "miehistä" ei saa naista. Miettikää pikkasen mitä kirjoittelette.
- Hiekkalootassa
Nyt horohaarat auki! kirjoitti:
Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
Yritä pysyä siellä hiekkalaatikossas.....neppaile vaan autoilla:DD
- lertsukka
Nyt horohaarat auki! kirjoitti:
Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
Yritätkö oikeasti vetää jonkunlaiset pohjat noissa jutuissasi?
- Työnnä pohjaan asti
lertsukka kirjoitti:
Yritätkö oikeasti vetää jonkunlaiset pohjat noissa jutuissasi?
You ain't seen nuthin' yet!
- Hopsie
Olen baarireissuilla todistanut aika raakaa ruodintaa illan kosiskeluyrityksistä. On naisia ja miehiä, jotka nauravat yrittäneille eikä ollenkaan hyvässä mielessä.
En tiedä siitä, opetetaanko nuorille pojille sitä miten otetaan lähentelyt vastaan ja miten torjutaan asiallisesti, mutta ei kovin moni nainenkaan sitä ole oppinut. Nämä raa'at torjujat ovat vähemmistö, onneksi, mutta jokaisen olisi hyvä miettiä oman torjuntansa tyyliä.
En tiedä pidetäänkö minua perinteisesti naisellisena naisena, mutta olen ollut pokattavana ja pokaajana enkä koe aktiivisen roolin vähentävän viehättävyyttäni. Onhan se joillekin miehille turn-off, jos nainen ei olekaan illan mittaan piiritettävä saalis, sillä oma ilonsa siinäkin on.
Aktiivisen ja passiivisen roolin vaihtelu on kuitenkin opettanut tiettyä toisen huomioon ottamista ja (omasta mielestäni) asiallisemman tavan torjua, johon ei liity hirnumista tai haistattelua eikä liikaa lätinää ja selittämistä.
On totta, ettei torjuntaa kannata ottaa haudanvakavasti, mutta jotenkin jätetään täysin huomioimatta se tapa, jolla torjunta tehdään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341998Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291037- 69877
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261763Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65751- 13725
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686- 83685
- 26669
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.210668