Onko kellään muulla petetyllä ja eronneella kokemusta siitä, että ex-miehen uusi kumppani koettaa saada teistä liittolaisen tultuaan itsekin petetyksi? Mulla on. Lähes kymmenen vuotta sitten ex-ukko lähti kävelemään löydettyään uuden ja ehomman ja minä jäin yksin 2-vuotiaan lapsen kanssa. Vuosi sitten ex-ukko jäi kuitenkin kiinni, kun petti tätä nykyistäänkin ja nyt hänen nyxä on minulle mielinkielin ja koettaa saada musta kuuntelijaa, kun haluaa haukkua exääni. Ihan kuin olisin kiinnostunut hänen ongelmistaan. Ei häntäkään paljoa kiinnostanut, kun alkoi hengata exäni kanssa silloin, kun olimme vielä yhdessä ja oli pieni lapsi. Nyt hän yrittää olla mulle niin kaveria, kun olemmehan tulleet molemmat saman miehen pettämäksi. Mutta en tahdo olla kaveri naisen kanssa, joka tuotti niin paljon surua mulle ja lapselleni. Sen ajattelin jossain vaiheessa sanoa sille ja lisätä, että sait ihan mitä kerjäsitkin.
Exäni nyxä on kääntänyt takkinsa
9
210
Vastaukset
- ilon vahinko
On kokemusta todellakin. MUTTA niin päin että miehen entinen yrittää olla ystäväni ja haukkua miestä minulle. Minulla ei ole mitään valittamista, päin vastoin. Meillä menee oikein hyvin, enkä ymmärrä mistä ex on saanut miehestä niin negatiivisen kuvan. Varmaan sen takia, koska ei ollut miehelle SE OIKEA ja mies petti ja jätti, kyllä tavallaan ymmärrän häntäkin, harmittaahan se ja katkeroituuhan siinä kun yksinhuoltajana saa elämänsä elää. Mies juurikin tuossa sanoi, ettei kannata ottaa kuuleviin korviinsa naisen löpinöitä, että on vaan katkera.
Jos mies lähtisi pettämään, mitä en usko, koska saa minulta kaiken tarvitsemansa. Sopivasti vapautta, arkea, hellyyttä, seksiä. Jos pettäisi niin ei todellakaan tulisi mieleen alkaa itkemään sitä miehen entisille hoidoille.
Mäkin voisin sanoa, ex:lle että sai mitä tilaskin, mutta olen yrittänyt pysyä ystävällisenä, ettei hänellä ihan lähde mopo käsistä, kun on muutenkin niin heikko mielenterveydeltään.
Ja mitäs sitä veistä kääntämään haavassa? Siinä sitä kurjuutta on, olla yksinhuoltajana.- hmm.
En ihan ymmärrä miksi sinä olet miehen kanssa niin suurella innolla. Mies voisi pettäää ja jättää myös sinut, sitten kun toteaa ettet olekaan se oikea. Koittaa saada exnaisen huonoon valoon vain, eli vierittää syyt naiselle. Sen sijaan että antaisi olla toisen tai sopisi asiallisesti eikä jankuttaisi sitä "katkera" juttua. Mitään ymmärrystä ja sympatiaa en aisti, jota ihmisellä pitäisi olla. Hän ei ymmärrä mitä hänen tekonsa aiheuttavat toisille.
"Mies juurikin tuossa sanoi, ettei kannata ottaa kuuleviin korviinsa naisen löpinöitä, että on vaan katkera."
En ihmettele että exnainen haluaa purkaa sydäntään, jos koki väärinkohtelua -eikä oikeudenmukaista kohtelua. Jos mies saattaa naisia huonoon valoon, minä en olisi sellaisen kanssa. Hän voisi teidän eron tullessa sanoa samaa taas uudelle naiselleen sinusta. Sinä MAHDOLLISTAT että mies voi olla tyytyväinen petettyään ja jätettyään muita. Oli sitten oikea tai väärä nainen, niin sellainen peli ei vetele. Asiat hoidetaan sivistyneemmin. Miten ex sai mitä tilasikin? Ei kukaan ole ansainnut jättämistä ja pettämistä.
Ehdotankin että miestä ei enää paapota, vaan sanot suoraan että alkaa tästälähin kohtelemaan naisia paremmin. Eikä aliarvosta exää. Naisia pitää arvostaa eikä kohdella huonosti. Kiitos. - hmm.
hmm. kirjoitti:
En ihan ymmärrä miksi sinä olet miehen kanssa niin suurella innolla. Mies voisi pettäää ja jättää myös sinut, sitten kun toteaa ettet olekaan se oikea. Koittaa saada exnaisen huonoon valoon vain, eli vierittää syyt naiselle. Sen sijaan että antaisi olla toisen tai sopisi asiallisesti eikä jankuttaisi sitä "katkera" juttua. Mitään ymmärrystä ja sympatiaa en aisti, jota ihmisellä pitäisi olla. Hän ei ymmärrä mitä hänen tekonsa aiheuttavat toisille.
"Mies juurikin tuossa sanoi, ettei kannata ottaa kuuleviin korviinsa naisen löpinöitä, että on vaan katkera."
En ihmettele että exnainen haluaa purkaa sydäntään, jos koki väärinkohtelua -eikä oikeudenmukaista kohtelua. Jos mies saattaa naisia huonoon valoon, minä en olisi sellaisen kanssa. Hän voisi teidän eron tullessa sanoa samaa taas uudelle naiselleen sinusta. Sinä MAHDOLLISTAT että mies voi olla tyytyväinen petettyään ja jätettyään muita. Oli sitten oikea tai väärä nainen, niin sellainen peli ei vetele. Asiat hoidetaan sivistyneemmin. Miten ex sai mitä tilasikin? Ei kukaan ole ansainnut jättämistä ja pettämistä.
Ehdotankin että miestä ei enää paapota, vaan sanot suoraan että alkaa tästälähin kohtelemaan naisia paremmin. Eikä aliarvosta exää. Naisia pitää arvostaa eikä kohdella huonosti. Kiitos.Miksi liittoudut miehen kanssa samalle puolelle, kun mies on ensin pettänyt ja jättänyt toisen. En ymmärrä.
- Vannomatta paras
Niin ehkä nyt ajattelet, ettet petetyksi tultuasi menisi koskaan itkemään miehesi entiselle. Mutta jos tosipaikka tulee eteen ja sinua petetään, niin voi olla että menisitkin. Kun tietäisit, että saisit hänestä samanmielisen kuuntelijan. Ei sitä aina voi etukäteen tietää, miten toimii tositilanteessa.
- hytgrf
Eiköhän se päivä vielä sinullekin koita. Kuulosta niin yksinkertaiselta hempukalta.
- myötähäpeää sinun vu
Outo kirjoitus " ilon vahinko" . Eikö sinun miehesi ole myös lasten isä, jotka rakkaudella on exänsä kanssa tehnyt. Miksi ilkut ex-vaimoa yksinhuoltajaksi. Lapset seuraavat myös isäänsä aina, jos mies on kunnollinen ihminen. Lapsille on todella huono asia saada tuollainen äitipuoli kuin sinä olet kirjoituksesi perusteella. Kun lapsilla on hyvä olla, on myös isällä, ymmärrätkö? Enempi epäilisin sinun mielenterveyttä kuin exän. Se exä on lasten/lapsen äiti, ei mikään hoito. Luultavasti sinä olet sellainen.
- riippuu vähän
Kävi niin että mies jäi kiinni samaan aikaan avovaimolle ja minulle. Olisi haluttu olla ystäviä, mutta kaikki oli monimutkaista.
- kaikki se kestää<)
tiedät itsekin mitä tuo nainen ajaa niin miksi edes mietit? Älä kuuntele äläkä kommentoi. Noita yrittäjiä riittää eivät kuitenkaan pysty särkemään rakastavia liittoja.
- särkynyt luottamus
Meillä kakkonen haki minusta liittolaista miestäni vastaan kun käräytti miehen minulle. Yritti kaikella lailla saada minut miestäni vastaan. Siinä tilanteessa menee lankaan. LOukkaantuneena alentuu kuuntelelmaan naista jota puolisoni myös petti. Häpesin miehen puolseta ja jopa pakotin hänet pyytään anteeksi tekojaan. Mitään tuollaista ei minun olisi koskaan pitänyt tehdä vaan heittää ukko ulos heti. MUtta on niin hyvä olla viisas jälkikäteen.
Vasta nyt jo vuosein kuluttua olen ymmärtänyt että tuo ihminen ei osaa elää parisuhteessa. Säälin jo valmiiksi tuota toista naista joka hänet sai Sillä joskus vielä tulee uusi kakkonen joka toimii ehkä kuten hänkin toimi. Saa potut pottuina.
Onneksi minun ei tarvi olla siinä osallisena. Rakennan uutta elämääni erittäin onnellisena siitä että on todella olemassa ihminen joka haluaa aina vain parastani. Eikä koskaan tekisi mitään samanlaista mitä exäni teki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341979Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29989- 69868
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261747Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65740- 12718
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132683- 80674
- 26662
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.207655