Onko ikäero rikos? Nuori mies + vanhempi nainen

Suomalais-kosovolaisen pariskunnan avioliitto on Suomen viranomaisten mukaan pelkkää lumetta.

Sillä ei ollut mitään merkitystä, että Lutzim Guzhda ja Vuokko Lahtela ehtivät asua yhdessä kaksi vuotta ennen käännytystä.

Syy on yksiselitteinen: Vuokko on miestään 23 vuotta vanhempi.

Mieshän saa ottaa vaikka 50 vuotta nuoremman, mutta jos nainen ottaa, siitä tehdään likainen asia, Vuokko puuskahtaa dokumentissa.

TV 1 ma klo: 21.00. A-studio: Rakkautta vai lumetta?

http://areena.yle.fi/tv/1557702/#/play

Mitäs mieltä te naiset asiasta olette? Onko loogista että nainen ottaa nuoremman miehen, joka on vielä ulkomaalainen? Kuka hyväksikäyttää ketä vai käytetäänkö ketään hyväksi?
121835
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ulkopuolinen ei pysty sanomaan tuohon juuta eikä jaata, ei edes lähipiiri välttämättä tiedä asioiden oikeaa laitaa.

Viranomaisten työ on valvoa maahantuloa ja estää tänne väärin perustein tuleminen. Totta kai silloin on tungettava pariskunnan henkilökohtaisiin asioihin, mutta ei esimerkiksi lavastettua yhdessä asumista ole ihan helppo paljastaa. Jos tuo pariskunta on ihan tykkäämisen vuoksi yhdessä, heidän hankaluutensa ovat tietysti hyvin harmillisia ja "oikeusmurhakin" on mahdollinen.

Äänestä

Suosikkipoikabändin One Directionin jäsen Harry Styles tapaili naimisissa olevaa, yli tuplasti itseään vanhempaa naista olleessaan vasta 17-vuotias.

Harry tiesi tarkalleen mitä teki, vaikka hän oli vasta 17-vuotias. Hän sanoi seksin olleen loistavaa, ystävä kertoi Mirrorille.

Nainen oli huolissaan paljastumisesta ja siitä, että ihmiset vihaisivat häntä sen vuoksi, että Styles oli vasta niin nuori poika.

Harry Styles tapaili myöhemmin myös itseään 15-vuotta vanhempaa televisiojuontajaa Caroline Flackia.

He erosivat aiemmin tänä vuonna, sillä heidän suhteensa saama negatiivinen huomio oli heille liikaa.

Flack sai jatkuvasti epämiellyttäviä uhkauksia Stylesin faneilta, joiden mielestä hän oli liian vanha idolilleen.

http://www.iltalehti.fi/viihde/2012062515751749_vi.shtml

Vaikka rakkaus ei katso ikää, niin kateelliset katsovat ja katsovat vielä oikeudekseen uhkailla täysin laillista suhdetta!

Jolleivät viranomaiset vainoa ikäeropariskuntia niin sitten ainakin muut kansalaiset.

Äänestä

Brittiläinen naisohjaaja Sam Taylor-Wood, 45, ja brittiläinen näyttelijä Aaron Johnson, 22, menivät juuri NAIMISIIN.

Heitä ei yli 23 vuoden ikäero haittaa.

He ovat VAKAVASTI SEURUSTELLEET jo yli 3 vuotta.

Maailmalla naiset uskaltavat nauttia elämästään ja nuoresta miehestään.
Suomessa pelätään "mitä naapuritkin ajattelis". Elättekö naapureita varten vai itseänne?

http://www.iltasanomat.fi/elokuvat/art-1288479204606.html

Äänestä

Sharon Stonellakin on joku 27-vuotias.. niin että ok

Äänestä

Olen itse naimisissa seitsemättä vuotta albaanin kanssa." Siis Albanian albanin."
Olen 18 vuotta miestäni vanhempi, ja kyllä meillä oli kuulustelu poliisilaitoksella kumpikin erikseen kun oltiin naimisiin menossa.
Nyt mies on vaihtanut just kansalaisuutta, meillä on mennyt hyvin. Tietysti riidellään, mutta eroa ei olla hetkeäkään kumpikaan edes harkittu. Mies sanoi naimisiin mennessä että se on sitten loppuiäksi.
Olen käynyt Albaniassa ja tutustunut hänen isäänsä, äitiin, siskoon, siskon perheeseen, lukuisaan määrään serkkuja ja setiä ja tätejä ja keihin kaikkiin!
Mahtavaa porukkaa ja minut otettiin avosylin vastaan.
Ikäero ei meillä ole haitannut tippaakaan eikä sitä edes muista eikä ajattele. Jos kerran muuten yhteen sopii niin ikähän on pelkkä numero!!

Äänestä

Yllättävä tutkimustulos: "Joka kolmas yli 40-vuotias brittinainen haluaisi tapailla toyboyta!"

Naiset eivät kaipaa toyboyta rinnalleen vain sänkyyn tai koristukseksi käsipuoleen.

Neljä kymmenestä brittinaisesta haluaisivat nuoren miehen kanssa oikean romanssin, kestävän suhteen tai jopa edetä avioliittoon saakka.

Tutkimuksen mukaan 44 prosenttia naisista hakee suhteesta turvallisuutta ja vakautta.

Vain 14 prosenttia naisista näkee suhteen toyboyhin hyvänä keinona aloittaa alusta ja parannella edellisen suhteen haavoja.

Samankaltainen kysely tehtiin vuonna 2005. Tuolloin vain 8 prosenttia kyselyyn osallistuneista naisista sanoi voivansa harkita suhdetta itseään huomattavasti nuoremman miehen kanssa.

- Nuorten miesten tapailusta on tullut nykyään hyväksyttävämpää, sanoo psykiatri ja deittailun asiantuntija Victoria Lukats.

Julkkisten avoin seurustelu itseään nuorempien kanssa on tuonut suurten ikäerojen suhteet enemmän esille.

Myös seuran hakeminen internetistä on madaltanut ikäerokynnystä.

- Netissä seuraa etsiessä ihmiset keskittyvät siihen, mikä on todella tärkeää suhteessa. Monille naisille on tärkeintä on löytää kumppani, jonka kanssa sopii hyvin yhteen, iästä riippumatta, Lukats sanoo.

Juuri näin! Tärkeintä EI ole ikä vaan se millainen ihminen on!

Äänestä
  • Miten "neljä kymmenestä" seuraa "joka kolmas"?

    Mutta niin ne ajat muuttuu. Kelpaisi mullekin.

    Äänestä

  • Ihmetteljä. kirjoitti:

    Miten "neljä kymmenestä" seuraa "joka kolmas"?

    Mutta niin ne ajat muuttuu. Kelpaisi mullekin.

    No ok, kun ei esim 37% voi sanoa, että joka toinen, mutta silti hassua että samassa tekstissä on noin.

    Äänestä

Täällä nainen 49v ja mies 32v...en vaihtaisi pois...

Äänestä

No mitäpä ihmettä?. Kyl ihmiset saa ja pitää seurustella sen ikäisen ja näköisen ja sukupuolta olevan ihmisen kanssa kuin vaan haluaa. Seksiin on siis 16- vuoden ikäraja jonka jälkeen ei ole rikos olla sukupuoliyhteydessä enää(tuo on länsimainen ikäraja, voi olla että muissa vähän erilaisissa maissa tuo ikäraja on täysin erilainen, hyvin paljon alempi siis)esim vähän vanhemman ihmisen kanssa tai saman ikäisen kanssa, ei ole muuta rajoja. En sitten tiedä jos vanhemmat sanovat että heidän 16- vuotta vanha lapsensa ei saakaan/saisi olla jonkun itseään vanhemman kanssa sukupuoliyhteydessä niin voi tulla lapselle lähtö kodistaan mutta kunnan tai jonkun sukulaisen periaatteessa pitää holhota silloin yleensä vielä ja pitää lapsen hyvästä olosta huolta 18- vuotiaaksi saakka sitten siinä tapauksessa jos 16- vuotias ei vanhempiensa sääntöjä noudata ja tulee sitten lähtö pois kodista. Mutta niin siis jossain aasian ja arabian, ehkä Afrikankin maissa tuo on hyvin erilaista että länsimaiset tavat, lait eivät siellä päde ollenkaan,että mennään esim 10-vuotiaina naimisiin jonkun 50 vuottakin vanhemman sulhon/harvoin noin paljon vanhemman morsiamen, kanssa, että on se vähän erilaista siellä sitten. Että huvittavaa kiinnittää huomiota johonkin 20 vuoden ikäeroon kun muualla maailmassa ikäero voi olla 50 vuotta. Mutta kaikestahan sitten voi keskustella aina ja luulen, ehkä tiedänkin ettei 10-vuotiaasta kuitenkaan tunnu kivalta mennä naimisiin jonkun esim 60-vuotiaan kanssa mutta siellä joissain maissa kai on ikivanhoja tapoja jotka ovat kantaneet ammoisista ajoista saakka, eikä siellä ole tahoja, ihmisiä jotka kumoaisivat vanhoja tapoja. Ihmisiä kai vaan on liikaa joissain maissa ja toimeentuleminen, edes ruuan saaminen on ylipäätään tärkeintä ja siellä ei ajatella jotain länsimaisia hienotunteisuuksia, lapsen oikeuksia, romanttisia rakkauksia tai kehon tai mielen kasvun kehittymiskaaria!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yli 20 v ikäeropari kirjoitti:

Suomalais-kosovolaisen pariskunnan avioliitto on Suomen viranomaisten mukaan pelkkää lumetta.

Sillä ei ollut mitään merkitystä, että Lutzim Guzhda ja Vuokko Lahtela ehtivät asua yhdessä kaksi vuotta ennen käännytystä.

Syy on yksiselitteinen: Vuokko on miestään 23 vuotta vanhempi.

Mieshän saa ottaa vaikka 50 vuotta nuoremman, mutta jos nainen ottaa, siitä tehdään likainen asia, Vuokko puuskahtaa dokumentissa.

TV 1 ma klo: 21.00. A-studio: Rakkautta vai lumetta?

http://areena.yle.fi/tv/1557702/#/play

Mitäs mieltä te naiset asiasta olette? Onko loogista että nainen ottaa nuoremman miehen, joka on vielä ulkomaalainen? Kuka hyväksikäyttää ketä vai käytetäänkö ketään hyväksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu