En mene sossuun enkä työkkäriin

Vaikka ei olisi mitään töitä, en vaikka mikä olisi. Ennemmin rakennan vaikka majan metsään ja syön siellä marjoja ja käpyjä, talvella voisi vaikka kiivetä koivuihin syömään silmuja teerien tavoin.
14406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat
  • Jonkun mettään joka on todella iso yhteiskunnan tukipummi.

    Äänestä

  • Helpotus. kirjoitti:

    Jonkun mettään joka on todella iso yhteiskunnan tukipummi.

    Eli lauseestasi ilmenee, että se metsä on todella iso yhteiskunnan tukipummi...

    Äänestä

  • Helpotus. kirjoitti:

    Jonkun mettään joka on todella iso yhteiskunnan tukipummi.

    Minä menen passsskalle.

    Äänestä

Kävyilläkö ajattelit vuokrasi maksaa ?

Äänestä

Minä menen molempiin mielelläni. Töihin taas en mene ikinä. Rahaa tulee tilille joka kuukausi kotona makaamalla.

Äänestä

Suomalainen loispummikulttuuri on jo katkaistava. Tuet poikki, niin alkaa työttömyys häviämään. Miksi osa kansasta joutuu maksamaan toisten elämisen, vaikka eivät halua. Tällä asenteella menetetään kaikki kilpailykyky ja köyhyys tulee joka taloon.

Äänestä
  • Miksi samaa jankkaat täällä vuositolkulla? Ehdottele tätä aivopierua päättäjille.

    Äänestä

  • Suomi olisi sen jälkeen kehitysvaltio ja jos saisi töistä potku niin elanto pitäisi hankkia rikollisin keinoin. Ne pienet rahat mitä työtön saa menee kaikki kiertoon ja suomen yhteiskunnan hyväksi.

    Äänestä

  • Ajatteletko noin myös sitten, jos joudut yhtäkkiä työttömäksi? Tuskin?
    Elämä voi joskus muuttua..

    Äänestä

  • .työtön. kirjoitti:

    Ajatteletko noin myös sitten, jos joudut yhtäkkiä työttömäksi? Tuskin?
    Elämä voi joskus muuttua..

    Kalervo nauttii suuria yhteiskunan tukia. Ei jää paljon vaihtiehtoja jäljelle, se on iso maajussi nimeltään NAlle.

    Äänestä

  • Ymmärrä tämä. kirjoitti:

    Suomi olisi sen jälkeen kehitysvaltio ja jos saisi töistä potku niin elanto pitäisi hankkia rikollisin keinoin. Ne pienet rahat mitä työtön saa menee kaikki kiertoon ja suomen yhteiskunnan hyväksi.

    Työtön saa rahat verovaroista ja hän maksaa lahes kaikki ne takaisin veroina. Suomessa verotuksen kokonaisaste on noin 80%, kun rahan kierto päättyy. Tuottamaton raha ei ole kenenkään hyödyksi.
    Jos tuet katkaistaisiin, myös palkkatuet, niin aluksi tulisi yli 100 000 palkkatyöpaikkaa, jossa nyt käydään ilmaiseksi tai tukia vastaan. Valtio teettää suurimman osan tukitöistä itse myös kuntien ja oppilaitosten kautta. Normaali yritys ei saa ilmaista työvoimaa, joten tuet estävät oikeiden työpaikkojen synnyn.

    Äänestä

Älä vaan menekkään sun paikkas on nuivan suljetulla.

Äänestä

Kalervo parempi kaikille jos vaan hakkaat ladattua haulikko ja katsot samalla piippuihin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Silmu kirjoitti:

Vaikka ei olisi mitään töitä, en vaikka mikä olisi. Ennemmin rakennan vaikka majan metsään ja syön siellä marjoja ja käpyjä, talvella voisi vaikka kiivetä koivuihin syömään silmuja teerien tavoin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu