Eli millainen on teidän päivittäinen ruokarutiini, jotka juoksette 15-25 km lenkkejä useasti viikossa? Tankkaatteko lisäksi hiilareita purkista?
Itse olen tällähetkellä siinä kunnossa, että 10 menee helposti, joten olen ajatellut pidentää matkaa/kiristää tahtia :) Mietin vain, että millä ruokavaliolla saisin kaiken takaisin, minkä pitkillä lenkeillä menetän.
Pitkänmatkan juoksijat, miten syötte päivittäin?
11
570
Vastaukset
- J75 roi
Kunnon ulkofile pitää miehen tiellä ja hyvässä lihassa, ainainen makaroonin popsiminen vain pöhöttää, unohtakaa siis liiallinen hiilarinmässäily ja syökää kunnon ruokaa.
- -
Aika lailla samaa ruokaa kuin muutkin.
Tosin kunnon voita leivän päälle ja leivontaan, ei mitään margariineja. - päätä seinään
Pitkänmatkan juoksu on yliarvostettua. Luovuttaisivat jo pönäkät suomalaiset yrittämisen kun ei genetiikka riitä ja antaisivat Koririn hoitaa homman kotiin. Lajeja on muitakin lukemattomia, joissa paremmat mahdollisuudet vepsäläisillä menestyä.
- gadgag
15-20 km lenkki ei mielestäni vaadi mitään erilaista valmistautumista ruokailun puolesta. Energiat eivät taatusti lopu kesken, mutta jälkikäteen toki ruokahalu on hyvä. Ennen yli 20 km lenkkiä juon muutaman lasillisen vettä ylimääräistä (ja vessassa juuri ennen lähtöä!).
- J75 roi
Me suomalaiset olemme ruumiinrakenteen osalta huonoja kestävyysjuoksuun: liian lyhyet jalat suhteessa muuhun kroppaan, liian paksut pohkeet, nilkat, reidet liian lihaksikkaat ym. ym. Ja kun suomalaisilla on intohimona ulkonäön korostaminen kaikessa mahdollisessa, niin sitten tehdään se viimeinen virhe eli hankitaan yläkroppaan lihasmassaa liikaa, ja kun yritetään juosta niin ei päästä yhtään mihinkään. Vain jos on kropan osalta Vainion, Virenin, Vasalan ja kumppaneiden kaltainen ja tarpeeksi aikaisin kovan harjoittelun aloittava, voi edes unelmoida menestyksestä EM-tasolla.
Kestävyysjuoksussa tarvitaan muutamaa asiaa: iso sydän, hoikat jalat, pieni yläkroppa, riittävän hyvä luontainen hapenottokyky, luonteen sitkeys.- päätä seinään
On suomalaisissa pitkäjalkaisiakin vähemmistönä, mutta heillä on yleensä liian paksut sääret ja heikko hapenotto eivätkä sovellu siksi pääse kestävyysjuoksussa huipulle. Vähän lyhempisääriset voivat pärjätä kohtuullisti, jos elimistön kokonaispaino ja nilkkapainot on riittävän pienet suhteessa koneen tehoon. Eivät välttämättä kenialaisille, mutta huipulle kuitenkin.
- Kova hätä
Kyselin tätä jo toisallakin, mutta miten estätte ison hädän tulon kesken lenkin? Itseällä hätä alkaa tulla jo 6km jälkeen vaikka olisi vessan kautta lenkille lähtenyt. Ja se tarkoittaa sitä että loppulenkki menee kävelyksi kun näin käy.
- -
Minulla on tapana ottaa paperia taskuun niin, että voin tarvittaessa käydä pusikossa.
Aika normaalia on se, että hätä iskee kesken lenkin. - gadgag
Miten ruokailet ennen lenkkiä? Noin tunti ainakin olisi hyvä olla väliä syömisen ja lenkin välillä.
Jos teet lenkkisi illalla, kokeile syödä hieman kevyemmin ennen ja mäsäytä jotain tukevampaa iltapalaa lenkin jälkeen.
- balotelliiiiix
ei mulla ainakaan ole lyhyitä jalkoja ja paksuja pohkeita, just päinvastoin, muutenkin hoikka kroppa soveltuu oikein hyvin juoksuun. ruokavalioon totisesti kannattaa kiinnittää huomiota, tekee itselleen juoksuharrastuksen paljon helpommmaksi.
- dagte
Vastaa palstalla esitettyihin kysymyksiin. Mitä oikein tarkoitat ja kenellä koetat vastata. en hyökkää, mutta oikeasti.
"Me suomalaiset olemme ruumiinrakenteen osalta huonoja kestävyysjuoksuun: liian lyhyet jalat suhteessa muuhun kroppaan, liian paksut pohkeet, nilkat, reidet liian lihaksikkaat ym. ym. Ja kun suomalaisilla on intohimona ulkonäön korostaminen kaikessa mahdollisessa, niin sitten tehdään se viimeinen virhe eli hankitaan yläkroppaan lihasmassaa liikaa, ja kun yritetään juosta niin ei päästä yhtään mihinkään. Vain jos on kropan osalta Vainion, Virenin, Vasalan ja kumppaneiden kaltainen ja tarpeeksi aikaisin kovan harjoittelun aloittava, voi edes unelmoida menestyksestä EM-tasolla.
Kestävyysjuoksussa tarvitaan muutamaa asiaa: iso sydän, hoikat jalat, pieni yläkroppa, riittävän hyvä luontainen hapenottokyky, luonteen sitkeys. "
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 782892
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k232742Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1072342- 351668
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2401568- 321537
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt401495- 281290
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201256- 951181