Euroalueen työttömyys nousi ennätyslukemiin toukokuussa

Kev.

Euroopan Unionin julkaisemat Eurostatin työmarkkinatilastot kertovat karua todellisuutta euroalueen työllisyystilanteesta. Toukokuussa 2012 euroalueen työttömyysprosentti nousi jo 11.1 prosenttiin.

Eurostatin mukaan euroalueella oli toukokuussa 17,5 miljoonaa työtöntä. 3,4 miljoonaa nuorisotyötöntä tarkoittaa, että luku on kasvanut vuodessa 254 000 työttömällä. Euroalueen työttömyysprosentti on nyt yli 11 prosenttia, joka on ennätysluku.

Suomi velkaantuu, työttömyys kasvaa, yritykset alasajavat tuotantoa, euron kurssi laskee, ruokajonot kasvavat, köyhyys lisääntyy, inflaatio kiihtyy --- elinkustannukset nousevat ja omistuminen keskittyy yhä harvemmille... Kestämätöntä kehitystä euroalueella kaikilla mittareilla laskettuna. Näin kävi, vaikka päättäjät lupasivat euron tuovan Suomen markan tilalle vakautta ja kehitystä vain muutama vuosi sitten.



Koko EU:n alueella työttömyys on 10,3 prosenttia, eli tilanne euroalueella on muuta EU:n aluetta heikompi. Eurostatin julkistettua uudet työmarkkinatilastot, Euroopan komissio ilmaisi vakavan huolestumisen työttömyyden jatkuvasta kasvusta, joka uhkaakin syventää euroalueen kriisiä entisestään.
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=4&id=4254

0

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

        Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
        Maailman menoa
        217
        18102
      2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

        "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
        Maailman menoa
        90
        3855
      3. Lataus pakkaskelissä

        En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
        Hybridi- ja sähköautot
        51
        2270
      4. Martinalta vahva viesti

        "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
        Kotimaiset julkkisjuorut
        286
        1572
      5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

        Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
        Maailman menoa
        71
        1543
      6. Temutatko ?

        Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
        60 plus
        152
        1498
      7. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

        "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
        Maailman menoa
        166
        1456
      8. Jos mies olet oikeasti...?

        Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
        Ikävä
        127
        1427
      9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

        Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
        Suomalaiset julkkikset
        14
        1344
      10. Pitäisikö meidän

        Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
        Ikävä
        81
        1121
      Aihe