Kiusaajat etsivät heikkoja joita voi kiusata. Kun laittaa kovan kovaa vastaan niin kiusaaminen loppuu heti. Tosin ei se edes ala koska kiusaaja huomaa ettei tuota kannata kiusata. Terästä selkärankaan, lopettakaa nöyristely! En voi ymmärtää miten kukaan aikuinen antaa itseään kiusattavan.
Oma vika jos antaa kiusata
Näin se vain on
32907
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Joskus se kiusaaminen on kieroa, selän takana tapahtuvaa paskan puhumista ja taitava työyhteisö, joka on pullollaan kieroja kiusaajia osaa pitää suunsa kiinni asioista itse kohteelta.
Tapahtui kiusaaminen naaman edessä tai selän takana, niin aina se on kiusaamista silti.
Siinähän paskaa puhuvat selän takana, mitä väliä, kyllä maailmaan ääntä mahtuu. Pointti on että ei kukaan kiusaa jos ei anna, itsestä se on kiinni. Jämäkkyyttä, ei pidä arkailla. Jos itse ei osaa puolustautua niin liittoon yhteys, siellä tietävät mitä tehdä.
Sanoppas kaikkitietävänä, että kuinka estät korppikotkien selän takana nokkimisen, miten pystyt sen osoittamaan, kuka puhuu, mitä puhuu? Tappavia katseita ei voi todentaa mitenkään eikä edes porukasta syrjäyttämistä....kierot on niin umpikieroja.
Voi, voi. Et itse ainakaan ole koskaan ollut kiusattavana, kun et tiedä mistä puhut. On mustavalkoista ajattelua heittää tollaisia kommentteja. Luulet ilmeisesti, että kaikki tapahtuu vain nappia painamalla ja helpotus löytyy liittoon menemällä.
Kiusaaminen, varsinkaan henkinen kiusaaminen ei ole uhrin vika. Henkisen kiusaamisen tunnusmerkkejä on juuri se että uhrista tehdään puolustuskyvytön.
Jos joku on heikompi, miksi sitä pitää kiusta?
Sehän on ihan sairasta touhua.Miksi tuottaa enempää kärsimystä?
Ihan hulluja nuo kiusaajat!
Kiusaamisen kohteeksi joutuvat eivät ole muita heikompia ym. vaan kiusaamisen tapa on tehdä uhristaan puolustuskyvytön! Ei ole kysymys siitä etteikö kykenisi itseään puolustamaan jos kuultaisiin, huomioitaisiin jne.
Mikä ikinä onkaan ollut tämän viestiketjun aloittajan tarkoitus niin eniten ensimmäinen viesti kertoo kirjoittajasta itsestään ym.Ehkä pieni tutustuminen kiusaamisesta tehtyihin tutkimuksiin, kertomuksiin olisi muuten paikallaan mutta kun tuo tieto väärissä käsissä lisää kiusaamista kun kiusaaja löytää uusia keinoja.
Taidat olla "kone",kiusaajat eivät etsi heikkoja vaan ovat itse heikkoja luusereita,kiusatuksi voi joutua kukatahansa,jopa sinä.Keskustelu menee aina väärille raiteille kun keskitytään vääriin asioihin.Kuinka sinä laittaisit esim teräksen ....vastaan jos vastassasi olisi esim. pomosi?Asiat ei ole niin yksinkertaisia,on kyse ihmisistä ja vallankäytöstä ja jotkut ihmiset ikävä kyllä saavat sairasta tyydytystä toisten nöyryyttämisestä ja alistamisesta!
Ketjun aloitus hyvä. Nöyristelevät työkaverit on muutenkin hankalia. Ei ne ole nöyriä, ne on nöyristelijöitä. Edessäpäin ollaan mukavia ja takana ollaan piruja. Ei ne koskaan sano mitään suoraan, kiertelee, kaartelee ja kantelee pomolle. Ei näis ole mitään kiusaamista.
Kierot, varastelevat työkaverit ja olematon psyyke, ne on niitä oikeita kiusaajia. Tuo nimitys ei vaan sovi tässä kohtaa, kska ei ne pysty kiusaamaan, mutta kun niille sanoo takaisin ja oikoo asiat, niin heti pillahdetaan itkuun ja kannellaa kaikille selän takana.
Kun ihminen ei arvosta itse itseään ei sitä arvosta kukaan muukaan. Tässä seurataan paria tapausta jotka ihmettelee kun heitä kiusataan. Ei ihmetytä yhtään. Kun oma elämänote on että anteeksi kun olen olemassa niin ei sellaisia luusereita kukaan voi olla kiusaamatta. Nehän suorastaan kutsuu kiusaajia.
Tässä on jotain olennaista näissä kiusaamisjutuissa. Jos näen anteeksipyytävän ihmisen ei tule minkäänlaista tarvetta kiusata päinvastoin eikä hän ole välttämättä enempää luuseri kuin itsekään. Eikä edes anteeksipyytävä vaikka habitus siihen viittaa. Hänellä on oma elämänsä ja saa tuntea mitä haluaa. Kiusaaja ei tätä ymmärrä vaan yksinkertainen tuhoamisvietti saa vallan ja samalla egon pönkitys, useinhan kiusaaja on kasvatettu esiintymään "vahvana" ja kilpailevana. Siksi hänen on vaikeaa kasvaa ihmisenä näiden rajojensa yli.
Yhdyn edellisen puhujan kanssa. Pitää ottaa itseään niskasta kiinni ja potkasta omalle perseelle, vähän vauhtia ja itseluottamusta kehiin.
Luuserit kerää ympärilleen luusereita. Siinä sitten luuseri kiusaa toista luuseria. Kaikilla on paha olla ja kaikki kiusaa kaikkia. Luuserit tarkertuu kiinni vahvoihin ihmisiin ja alkaa itkeä ymmärrystä ja apua. Kannattaa pysytellä välimatkan päässä. Apua vasta sitten, kun sitä oikeasti haluavat. Muutos alkaa itsestä, ei muista.
Täytyy olla jotenkin sairaalloinen vietti ja ajatusmaailma, jos jotenkin "heikko" ihminen kiehtoo kiusaamaan. Normaaliälyllä ja moraalilla varustettu ihminen puolustaa heikoimpiaan eikä ryhdy heitä kiusaamaan. Kiusaamisen kohteeksi voi joutua ihan kuka tahansa. Jo se että luokittelee ihmisiä luusereihin ja "parempiin ihmisiin" kertoo luokittelijasta itsestään jotain. Kunnon kotikasvatus jäänyt saamatta.
Olet väärässä. Kiusaaja on heikko ihminen, joka yrittää kiusaamalla alentaa muut omalle tasolleen. Normaalit aikuiset elävät omaa elämäänsä ja antavat toisten elää omaansa, ei heillä ole mitään tarvetta eikä mielenkiintoa kaivella toisista heikkouksia, joihin voisi takertua.
Häiriintyneet ihmiset pyrkivät oikeuttamaan häiriintyneet tekonsa ties millä, itse keksityillä tai erkkienolta opituilla, selityksillä ja määritelmillä. Valitettavasti ko. ominaisuuteen, kansanomaisesti k-päisyyteen, ei ole tunnettua hoitoa. K-päät jäävät yleensä lopulta yksin, koska kukapa jaksaisi loputtomiin purevaa ja kintuille kusevaa rakkikoiraa sietää.
Sinä häiriintynyt paskakasa, siedä ketään, et ketään ihmistä, joka kyseenalaistaa jumaluutesi. Sinun jumaluutesi on kuitenkin omaa harhaasi. Olet kiusannut, panetellut, mustamaalannut, puukottanut, likaiset temppusi. Olet niin alinta saastaa täällä. Vaikka tiedän, että harhainen egosi ei tuosta muuksi muutu. Pahenee, tilanteesi vain pahenee. Laumasi tarvitsee kohta uuden johtajan.
Älä nyt hikeenny. Taidat olla Luuseri isolla L kirjaimella. Sinun juttusi tunnetaan, oletko taas "kiusattuna" ;DDD
Tätä on kestänyt monta vuotta, milloin syytöksesi kohdistuu minnekkin. Tänä aikana sinussa ei ole tapahtunut mitään muuta muutosta, kuin tilanteen huononeminen.
Saatana taas taistelee itseään vastaan. ?
Jos ei tykätä, kadehditaan mitä milloinkin, pönkitetään omaa egoa.Kyllä siinä on kovaluonteisikin ihminen helisemässä, kun tollot alkaa porukalla nujertaa.
Osaavat iskeä heti kimppuun, että olet puolustuskyvytön ja sitten aletaan oma peli eli nujertaminen ja sairaaksi tekeminen.
Monesti ei tajua, että kiusaajalla ei ole moraalia, luonnetta eikä hyvää tahtoa.
He ovat läpeensä pahoja, kostonhimoisia, itserakkaita vielä pikkulapsia.
Niin siinä kannattaa katsoa peiliin, mikä hemmo sieltä kurkistaakaan.
Pistäkää sitä nyrkkiä kiusaajan naamaan, ja kovaa.
Jos ei nyrkissä ole tarpeeksi latausta niin pamppu tms. kainaloon.
Joskus se kiusaaja on niin kovapäinen ettei mikään mene sinne perille. Hän elää omassa ihmemaassa, jossa hän on se napa ja muitten pitäisi pyöriä käskystä hänen ympärillään. Hän ei välttämättä tajua kiusaavansa toista vaan kokee toisen kiusaksi, joksikin uhaksi itselleen. Vaikka ärähtäisit sellaselle tai sanoisit vastaan, niin kaikki kääntyy sua vastaan eli sä olet se hankala, vaikea tapaus, joka ei ymmärrä että hän se on joka kaikesta tietää kaiken eli on pomo siinä paikassa. Hän saattaa jopa ajatella että hänellä on velvollisuus opastaa toisia olemaan sellasia kuin hänen mielestä toisten kuuluu olla. Kiusaajalla saattaa olla oma porukka ympärillä, joka ruokkii hänen egoaan. Jos vielä työnjohto antaa kyseiselle henkilölle erivapauksia joissakin asioissa sekin ruokkii hänen luulojaan itsestään eli hän katsoo oikeutetuksi käyttäytyä niin kuin käyttäytyy toisia työkavereita kohtaan, koska kuvittelee olevansa muitten yläpuolella. Kiusaajaa vastaan ei aina pärjää vaikka mitä tekis. Omalla kohdalla oli aika lähellä etten vetänyt kyseistä henkilöä oikeasti turpaan, onneks sain siirron pois siitä paikasta. Eipä enää sen siirron jälkeen puuttunut mun tekemisiin tai mun olemukseen. Jos se jossain muualla työpaikassa jatkaa samaan tyyliin, niin veikkaanpa että joku kerta joku toinen saattaa oikeasti antaa sille muijalle selkään tai joku nöyryyttää häntä samalla tavalla kuin hän nöyryytti siellä työpaikassa muita ihmisiä.
Voitko vihjata minkätyyppisessä työpaikassa tämä psykopaatti narsisti sinua riivasi?
Kiusaajat ja toisia pilkkaajat ovai AINA luusereita. Jo siitä voi helposti todeta että kun pitää puhua potaskaa toisen selän takana niin tämän kiusaajan oma kotielämä on aivan surkeaa. Eli purkaa omaa huonoa luuserielämäänsä siihen että kiusaa ja panettelee muita. Tämähän tiedetään, mutta jotta saadaan stoppi tällaisen luuserin käytökselle niin onko paras sanoa luuserille suoraan päin naamaa että mitä h-ttiä oikein kiusaat muita ja puhut selän takana paskaa? Vai onko paras ohittaa luuseri ja sen jutut kuin ilmaa vaan eli että tyyppi ei ole edes olemassa, ja jos se sanoo jotain niin ei edes kuule mitä se sanoo, saati että huomais luuserikiusaajan olevan siinä olemassa? Ratkaisuehdotuksia nyt kehiin että saadaan nämä luuserit ruotuun ja oppimaan aikuisten ihmisten tavoille.
Suora puhe kiusaajalle paras, voit siinä annattaa kaiken ja oma olosi kevenee. Ehkäpä siinä selviää muutenkin kaikenlaista mitä et tiennytkään.
Kunnes huomaat kun tulet paikalle, tuntuu kuin jotkut on tehnyt sinut kovin tunnetuksi sellaisiin asioihin joita ei voi hallita enää jälkeenpäin!.
Päättelen kun olin itse työpaikkakiusattu, miksi uhri ei puolustaudu se johtuu laiskuudesta. Kiusaajat laskevat usein näin muut haluavat säilyttää oman fiksuutensa viimeiseen asti, on hyvä käydä päälle kun kukaan ei viitsi riidellä.
Tähän perustuu pitkälti, miksi mielisairailla on ylivalta monella tavoin.
Tietenkin jokaisella on oikeus odottaa, on työrauha, se ei vaan käy kaikille.
Tai tilanne voi olla niinkin, että esimiesasema mahdollistaa kiusaamisen, vaikka kiusattu olisikin se vahvempi osapuoli. Kiusaaja tietää, että alainen ei voi puolustaa itseään joutumatta vaikeuksiin asemansa takia. Tämä tilanne esiintyykin usein silloin, jos pomo kokee itsensä epävarmaksi alaisen kanssa.
Vuosikymmeniä työelämää seuranneeena olen havainnut useasti , että ns.kiusaajat eivät ole kovin hyviä työssään ja heidän ainoa selviytymiskeinonsa on mollata muita ja muiden osaamista. Sen sijaan, että tekisivät työnsä hyvin, kyttäävät muiden tekemisiä löytääkseen pienenkin laiminlyönnin jonka voivat sitten informoida eteen päin suureen ääneen. Tuollaisia ihmisiä nyt vaan on, fiksu työnjohto tai työnantaja näkee tuollaisen lävitse, kaikki eivät.
Ei niille "edessä hyvää, takana pahaa"-tyypeille mitään oikein voi tai ei ne ole sen arvoisiakaan , että kannattaa vaivautua. Jos asian ottaa rehellisesti esille niin saa vaan hankalan ja häijyn maineen. Tuollaisille henkiseltä iältään teineiksi jääneille kiusaajille ei kannata antaa mitään arvoa. Itsehän liemessään kiehuvat ja heidän päänsä on keskittynyt kiusattavaan, joten oikeastaan kiusaavatkin vain itseään, kun kuitenkin tietävät olevansa "huonoja" ja heikompia kiusattavaansa nähden.
Niin, ja ehkä tulee hetkiä jolloin "päivä paistaa risukasaankin", kun vain jaksaa odotella.
Mulla väkivalta auttoi kahdesti. Mua kiusattiin ekassa työpaikassa kun olin 18v. Ja lopulta irtisanoin itseni lyömällä pomoani. No sain siitä ensimmäisen pahoinpitelysyytteeni. Pomoni ei tiennyt että olin lopettanut vähän aikaisemmin koko elämäni kestävän kilpanyrkkeilyhareastuksen. Tosiaan voitin kahdesti amatöörinyrkkeilyn sm kisat painoluokassa 69kg:) silloin kun rupes kiehumaan niin keitti yli oikeen kunnolla. Sen jälkeen ei kiusattu kun kerran n.25 vuotiaana ja silloin vetelin esimiestäni vähän samaan tapaan korville:) eipä kaveri taaskaan arvannu kun lähtee 68 amatöörimatsia kolunneen kanssa leikkimään:)sieltäkin lensin pois ja sain syytteenkin mutta eipä oo sen jälkeen enää missään kiusattu kun laitan stopin heti aluksi jos joku vähänkin luulee olevansa jotain. Haluan vain tehdä työni ja olla rauhassa työkavereideni kanssa mutta välillä voi osua vääriä ihmisiä väärille työpaikoille ja sillon kyllä napsahtaa.
Meil oli entinen pomo entinen ammattinyrkkeilijä, tunnen hänet lähemmäs 20v ajalta. Miehille se aina veisteli osaamisestaan ja muka huumormielessä haastoi nyrkkeilemään. Tosin ne muut miehet kyl kokivat hänen käytöksen uhkaavanlaatuisena.
Ja niin on mies kuin harrastuksensa, mitään ei saanut työntekijä tietää ennen häntä tai herra hiillostu ja alkoi riiteleen. Kun hän halus olla paras ja ensimmäinen, nii me muut sitten vaan vaiettiin, että hän sai olla kukkulan kunkkuna, mitä hän ei kyl oikeesti ollut. No onneks on vuodet häntäkin vähän pehmentäneet, kuin myös toivottavasti sinuakin
Niin ajattelitko tuon tekniikan kuinka pitkälle kantavan, että vastauksesi narsistille on se, että alat käyttäytymään samalla tekniikalla? Minkä sellainen käytös tekee sinusta?
Okkei voit toki tehdä juurikin niin kuin parhaaksi tunnet, se on aina oikein, mutta mieti hetkinen, mitä itsesi kovettaminen tekee sinussa itsessäsi. Millaiseksi muutut sen myötä, alatko käyttäytymään kenties hyökkäävästi samoin myös muitakin kohtaan?
Kannattaako se lopulta?
Minusta on vahvuus olla herkkä ja heikko- ei sitä tarvitse huonoksi ominaisuudeksi mainita.
Minä en muuttanut itseäni kovikseksi, katselin vain ihmeissäni menoa, samat pari ihmistä sai koko työpaikan voimaan pahoin, työnjohto on sen jo jollain tasoa huomannut itsekin, mitenkä mokasi, sanoja en heillekkään antanut suuhun vaan saivat ihan itse hoksata missä mentiin pieleen. Tällä hetkellä nämä kaksi seurapiireineen änkkäävät, että miksi he eivät saakkaan enään tahtoaan lävitse kaikessa. Se on tarkoittanut käytännössä sitä, että ovat vieneet toisilta työvälineitä nenän edestä, koska vain toiselta otettu on parasta ja tehokasta.
Ja tiedätkö mitä juuri näillä samoilla ihmisillä on omissa parisuhteissaankin asiat sekaisin, siksi he pätevät työpaikalla toisten kustannuksella ja käyttävät sielä "ylimääräisen energiansa".
Jotenka tästä voi vääntää näinkin yksinkertaisen kaavion: Kun saavut uudelle työpaikkalle, älä mielisty heihin jotka ensimmäisenä ovat äänessä, vaan odota hetki ja ala kuuntelemaan niitä hiljempaa olevia niin löydät oikeita ihmisiä jotka eivät melua tyhjästä. oikea ihminen ei manipuloi muita vaan antaa heidänkin hengittää ja tuntea itsensä arvokkaiksi sellaisenaan.
Kyllä nöyryydellä on puolensa-kyl työlki ellää vaikkei kyynärpäitä viuhdota. Katoppa kun lähtemällä narsistin kanssa leikkiin teet itsestäsi juurikin samanlaisen. Ja se siten taas ei luo hyvää työilmapiiriä. Anna niiden viuhtoa itekseen, ovat ansainneet kohtalonsa ihan itse.