Työaikalain mukaan pitäisi ylitöistä maksaa kahdelta ensimmäiseltä tunnilta 50 % palkkaa, seuraavilta 100 % . Korkeakoulut pidättävät nämä ylityöt ns. saldovapaina, eli vapaina 1:1 silloin, kun näitä ehtii pitämään. Jos kertymä on yli 40 tuntia, ylittävät tunnit nollautuvat ja häviävät taivahan tuuliin...
Kuulostaa ns. vedätykseltä...?
Korkeakoulut teettävät ylitöitä lman ylityökorvausta
2
186
Vastaukset
Niin., että eikös ainakin nuo pakolla rahasta vapaa-ajaksi muutetut ylityöt pitäisi pitää saman kaavan mukaan, eli niitä ylityökorvauksia tulisi vastaavasti 50 ja 100 % mukaisesti, ja tiettyinä juhlapäivinä rehkityt tunnit vieläkin reilummin?
- öllmlmlö
On se on vedätystä. Liukuva työaika kuitenkin hankaloittaa asiaa. Jos työntekijä itse päättää tehdä pitempää päivää niin ylityötä korotettuine prosentteineen ei ole. Jos työnantaja pyytää tekemää pitempää päivää tai ylimääräisiä päiviä, niin niistä pitää korotukset maksaa tai antaa vastaavasti korotettuina vapaina. Etätyö mutkistaa asiaa edelleen, koska työaikaa ei valvota eikä siten ylityölle lähtökohtaisesti ole mahdollisuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984842Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113860Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371344
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701333En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5831253- 531135