Aika turhaa kirjoittaa tänne ja selittää yhtään mistään mitään mut teenpä nyt sen kumminkin.Olen nyt siinä tilanteessa etten jaksa enää yhtään mitään negatiivisia yllätyksiä lisää suhteeseeni kun niitä aina tipahtaa juuri silloin kun kuvittelee kaiken olevan hyvin ja nyt oma elämäni on niin hyvällä mallilla että ajattelin jättää koko miehen niin säästynpähän paljolta mielipahalta.Meillä on kaksi pientä lasta ja mietinkin enemmän eroa heidän kannaltaan, kuinka käsitellä asiaa niin että pienet ihmiset ymmärtäisivät että näin on parempi?
Avioero edessä..
ero..
1224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ei kannata edes yrittää selittää "näin on parempi". Sillä ei ole pienelle lapselle merkitystä. Ainoa millä on merkitystä on tehdä lapsen elämästä mahdollisimman muuttumaton muuten.
Aivan pienille lapsille voi kertoa, että isä ja äiti ovat päättäneet erota. Ja mitä se käytännössä tarkoittaa. Kannattaa korostaa, ettei syy vanhempien eroon ole lapsessa.