Jos ero tiedossa, millaiset henkiset paineet ovat pettäjällä ja petetyllä jos päätetään palata yhteen?Ero koskettaa perheen lisäksi lähiomaisia ja ystäviä.Millaista oli aloittaa uudestaan ja kohdata ne lähisukulaiset ja ystävät?Miten saada luottamus takaisin heidän silmissä?Tuleeko tunne että on ikäänkuin pakko onnistua?
henkiset paineet
onnistuukohan
2105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Miten lapset ottavat pettämisen ja uuden kotiinpaluun?
Hmm... Tilanne ei päättynyt yhteenpaluuseen, joten sikäli en ole oikea ihminen vastaamaan. Sitä vain aloin ihmetellä, että olenko minä jotenkin omituinen, kun en toitottanut ympäriinsä eron johtuvan siitä, että mies jäi kiinni rysän päällä..?
Jos palaisimme yhteen, se olisi meidän kahden välinen asia - ei lähiomaisten ja ystävien. He tietäisivät vain sen, minkä silmillä näkee: olemme palanneet yhteen. No itseasiassa minulla on yksi läheinen ystävä, joka tietää asioiden todellisen laidan - mutta se yleisemmäksi asiaa en halua eikä luonnollisesti exkään.
Lapsillemmekaan ei ole kerrottu isän "seikkailusta", koska minä en halunnut heidän joutuvan valitsemaan "puolia" eron yhteydessä. Mies on hyvä isä lapsilleen, vaikka minua pettikin. En ole koskaan sisäistänyt ajatusta, että pettäjä pettäisi lapsiaankin... No, kukin tyylillään.
Tuollainen päätös on niin suuri asia, ettei sitä tehdä heppoisin perustein. Tuskin voidaan puhua "pakosta" onnistua - vaan siitä, että ihmiset ovat PÄÄTTÄNEET onnistua.