Se on moro. Ja renkaista kysyisin, millaiset renkaat on hyvät, nyt ajellut normaalia kauppa ym. ajoa ja tuntuu, että jokainen pieni kivi tuntuu persuksissa asti, kun se jää renkaan alle. Kokeiltu hiukan löysempää ja kovempaa ilmanpainetta renkaissa, aina sama juttu!
Millaiset renkaiden pitää olla
hybridiukko
9155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
niin minulla on nyt tällaiset renkaat käytössä.
http://www.fillarikellari.fi/index.php?np=4&md=40&sd=4001&item=4001-8490
Renkaaksi 28 - 32 mm sliksi tuollaisessa käytössä on kesällä hyvä. Talvella 32 mm nastarengas on hyvä.
PS. Vaihda se pyörä parempaan, ongelma ei ole renkaissa. Parempi, matalampi ajoasento ja mukavampi kuitu- tai teräsrunko auttaa.
minimi hinta 3000e ja lukkopolkimet myös pakolliset lisäksi 1000e ajoasuja, työkaluja ja paljon pumppuja
Juu tuo oli hyvä! Sama kuin autoissa, ei kannata lainkaan ajella alle 50t euron autoilla!
Moni tätä palstaa lukeva taitaa harrastaa pyöräilyä enemmänkin periaatteen vuoksi. Siis kun ne muutkin kaverit pyöräilee...
Mitään pyörää ei saa alle 1500 euron! Pitää olla vähintään Deoret, muut ovat shittiä! Tai jotain muuta kuin Simanoa...
Tätä täältä saa lukea jatkuvasti! Varsinaiset pyöräilyä vakavasti harrastavat eikä harrastuksella vain elvistelevät löytyvät kyllä muilta palstoilta!
Ja KIRJA!
Jos ajat pelkällä asvaltilla, niin kapeampi joku 35-37. jos ajat asvaltilla ja metsässä, niin joku 45mm voisi olla sopiva.
Isompi rengas, pehmeämpi ajotuntuma, pienemmät rengaspaineet. Parempi soralla ja poluilla.
Kapea rengas, kovat paineet, pääsee lujempaa.
Pitää olla vähintään neljä erilaista fillaria ennen kun voi edes ajatella harrastavansa pyöräilyä. Kolmella erilaisella voi ajella vain hyvin lyhyttä työmatkaa jos kunnolla sitäkään. Satuloita olisi hyvä olla vähintään 10 erilaista, pienikin ajoasennon muutos vaatii lähes poikkeuksetta satulan vaihdon.
Itse lähden usein juosten töihin, kun en osaa päättää minkä pyörän nyt tähän tilanteeseen valitsisin. Poikkeenko kaupassa vai ajelenko ihan vaan asfaltilla, mitä jos kuitenkin ajelen puiston läpi jossa 50 metriä santatietä.
Vittu mutta tää palsta on sit niin väsyneiden "pyörämiesten" kohtaamispaikka.
Niin jos ajaa 100 km lenkkiä muna asennossa, tai käy 5 km lenkin lähipuistossa niin tarvitaan erilaiset pyörät.
Aloittaja kyseli renkaista ja sai vastauksia. Senkaita kun on asvaltille ja maastoon, kuten pyöriäkin.
Rengaskuviointi on myös tärkeä. Sileä rengas saa paremman otteen asfaltista ja vetää paremmin, mutta maastossa liukuu.