Juujuu, tiedetään tiedetään, Merihelmi o Kuivaniemellä ja kuivaniemi kuuluu Iihin ja pojoispohjanmaahan.Mutta kuivan asioista tiedetään paremmin täällä lapin palstalla.
Uusimman Rantapohjan mukaan Merihelmi kahvilaravintola ja Merihelmi Camping ovat myytävänä. Hintapyyntö huikeat 2,5 milijoonaa euroa! Onko nuo myyjät ihan hulluja?! Eipä silti, yhtään ostotarjousta ei kuulemma ole tullu. toissaalta eihä se ole hullu joka pyytää vaa se jokamaksaa. Aivan tolokuton hinta huonosti menestyvästä kuppilasta ja muutamasta vanhasta tönöstä merenrannassa. vai onko hintapyynnössä pilkkuvirhe, yks nolla liikaa. Kuivaniemen kunta löi aikanaan kätessä kakkaan kun lähti tähän suuruuvenhulluun hankkeeseen mukaan, kiitos senaikasen kunnanjohtaja kehuksen.Nyt merielmi on IIn kunnan murheena.Vai onko jollakin muulla parempaa tietoa?
Merihelmi
8
4806
Vastaukset
- helmenpisarat
Hyvä kuspaikka ollu matkan varrella, muuta en tiiä !
- Anonyymi
Todella loistava kokonaisuus , hieno menu ...... helmihärkää 2 kertaa ja pizza ruoka täyden kympin , palvelu 8.5 kuitenki hyvin ystävällisiä.
Leirintä alue kokemisen arvoinen samoin kuin pitkospuu reitti.
Tykkasimme todella paikan maisemista jotka ovat todella hienot.
Tämä on paikka joka monelta jää huomamatta ajomatkan aikana .
Suosittelen tutustumaan tähän kohteeseen .
Toivottavasti voimme nauttia tulevaisuudessakin alueen palveluista.
Hyvää kesää 2019. - Anonyymi
Tietääkö kukaan kuka on ostamassa Merihelmeä tai aloittaa yrittäjänä?
- Anonyymi
Valitettavasti ala-opas tulee yrittäjäksi
- Anonyymi
Osassa mökeistä jo hometta, omistaja ei halua korjauttaa. Seinissä mustia pilkkuja. Ja pistävä haju.
Henkilökunta ihanaa mutta omistajat eivät heitä millään tapaa arvosta. Kuullut jopa huutamista työntekijöille. Vaihtuvuutta siis kovasti. Äänestäkää jaloillanne ja menkää muualle.
- Anonyymi
Yövyimme ohikulkumatkalla. Eipä jäänyt oikein mukava muisto, vessoissa paperi loppunut ja pissa haisi. Sai vaikutelman että vessoja ei ollut siivottu. Nälkäkin oli ruokapaikassa hinta laatusuhde ei ole kunnossa. Kamalaa.
- Anonyymi
Ruoka ok mutta ylikallista. Siistiä oli, mutta henkilökuntaa silminnähden liian vähän. Kokilta ylimielisiä katseita. Ottakaa vastaan kaikki asiakkaat jos haluatte jatkaa. Kiitos ja näkemiin !
- Anonyymi
Tämä kuuluu niihin paikkoihin missä on hyvä olla pellin alla hevosvoimia, jotta pääsee mahdollisimman ohi pikitietä pitkin.
Kerran on siinä pysähdytty ja meinattiinpa jäädä peräti yöksi, mutta puolen tunnin kuluttua oltiin jo tien päällä.
Maksettiin haiseva mökki, jossa kusen haju oli marinoinut ympäristön. Syötiin omasta mielestä hyvin, kuivia kengänpohjia.
Kallis puolituntinen, mikä ei kyseisessä paikassa tapahdu uudelleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup675800Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1344274Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.971916- 631445
- 2611137
- 471132
Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E126989Ajattele, miten häviävän pieni
todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim49826Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast31753Pieni vinkki miehelle
Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.39725