Miten pitkälle lenkille evästä/juotavaa mukaan?

tuula-neiti

Kuinka pitkä sauvakävelylenkin pitää olla että alkaa jo kaivata jotain energiapitoista naposteltavaa tai juotavaa mukaan? Itselläni alkaa tuossa 13 km:n lenkillä jo tulla hieman heikko olo jos ei ole mitään juotavaa tai naposteltavaa mukana. En voi syödä kovin tukevasti ennen lenkkiä koska muuten vatsa menee sekaisin. Pitänee varata vyölaukkuun pieni vesipullo ja esim. puolikas banaani. Haluaisin pidentää lenkkiä vielä 20 km:iin ja silloin tiedän etten tulisi jaksamaan jos ei olisi mitään naposteltavaa ja juotavaa mukana.

7

834

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eronnut mies

      Minä olen jotenkin tottunut, että aina vähintään tunnin lenkille lähtiessä otan vesipullon mukaan. Jos ei muuta niin "varmuuden vuoksi".

    • käppäsauva..

      hei ! Itse olen tehnyt tuonkin pituisia lenkkejä. Yleensä minulla on ollut 2x 0,5 l pullot ihan pelkkää vettä vyö-kotelossa. Kannattaa jäähtyttää vaikka jääkaapissa etukäteen.

    • pekka..

      hurjimman lenkin minkä tein sauvojen kanssa on 17 kilsaa ja sillon oli vyö-laukusssa 2x0,5 litraa urheilu-juomaa, gatoradea muistaakseni, hyvin riitti.

    • hklklj

      Riippuu mitä juo. Silloin kun juo olutta, ei tule lähdettyä ollenkaan lenkille.

    • siskosi olga

      Aika surkee pötkö oot jos ei 20 kilsaa mene ilman tankkausta. Juotavaa pitää olla aina mukana, eiks järki sano yhtään mitään?

    • koippi

      Jos retki kestää vähintään 1 h, kannattaa otta hieman juomaa mukaan.Muuten kannattaa juoda säännöllisesti koko ajan, niin ei tarvitse juomia kantaa mukana.

    • Anonyymi

      lampaanreisi, hernekeittopurkkeja ja häälimppu reppuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      141
      1583
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      956
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      303
      841
    5. 68
      743
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      62
      602
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      601
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    Aihe