Touchdown.fi - joko loppu?

Onko Touchdown.fi-sivusto lopettanut toiminnan?
ei ole päivitetty pitkään aikaan ainakaan ottelutuloksia ja kuviakaan ei ole tullut entiseen malliin....
Viimeinen päivitys ollut:
11.03.2012 touchdown.fi YouTube kanavalle lisätty 2011 vaahteramaljan tallenteet 1- ja 2 -puoliaika.
11335
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Touchdown.fi kuvat julkaistaan nykyään Gridironissa. Kyllä ne jätkät aika aktiivisesti edelleen tavaraa tuottaa. Eikä ole mitään mieltä kasata matsituloksia sinne "omalle sivulle" kun ne on tasokkaasti tarjolla Gridironissa. Ihan hyvä että ihmiset kykenevät yhteistyöhön. Samalla tavalla Jefumaster lopetti bloginsa päivittämisen ja tekee kaikki juttunsa nykyään Gridironiin. Ja vielä se 2minuutin varoituskin on osana samaa kokonaisuutta.

Äänestä
  • Taitaa joku sixtari olla aloittanut ketjun kun ei ole niiden otteluista näytä olevan yhtään kuvaa. Mikä toisaalta tuo mielenkiintoisen kysymyksen miksi ei? onko tässä joku "personal problem"-juttu touchdown.fi taustahenkilöiden ja sixtareiden välillä?

    Äänestä

Itseasiassa on noilla sellainen problem, mutta sillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa missä TD kuvat julkaistaan.

Äänestä
  • ok no selvishän sekin, onneksi ei ole gridironin journalistisella puolella muuten vois sivuston uskottavuus kärsiä. Totta puhut, alunperin kysymys taisi olla kuitenkin että onko touchdown.fi lopettanut kun ei ole päivitetty sivustoa pitkään aikaan, ei siitä missä ne julkaistaan.

    Äänestä

  • 13+7 kirjoitti:

    ok no selvishän sekin, onneksi ei ole gridironin journalistisella puolella muuten vois sivuston uskottavuus kärsiä. Totta puhut, alunperin kysymys taisi olla kuitenkin että onko touchdown.fi lopettanut kun ei ole päivitetty sivustoa pitkään aikaan, ei siitä missä ne julkaistaan.

    Käsittääkseni Sixtarit ovat KIELTÄNEET Touchdownin kuvaajia kuvaamasta otteluitaan. Syynä tähän on se ilmeisesti, että TD:n kuvaajia on vaikuttamassa kilpailevan paikallisen divarijoukkueen taustavoimissa. Kyse on siis sellaisen alakoululaisen ja uhmaikäisen tasolla olevan ja loivasti vainoharhaisen päättäjän harhaisesta ajatusmaailmasta jossa yhteistyö on käytännössä mahdotonta ja tekstit kirjoitetaan CAPS LOCK päällä arjessa, ajatuksissa ja foorumeissa.

    Äänestä

  • 69 69 69 69 kirjoitti:

    Käsittääkseni Sixtarit ovat KIELTÄNEET Touchdownin kuvaajia kuvaamasta otteluitaan. Syynä tähän on se ilmeisesti, että TD:n kuvaajia on vaikuttamassa kilpailevan paikallisen divarijoukkueen taustavoimissa. Kyse on siis sellaisen alakoululaisen ja uhmaikäisen tasolla olevan ja loivasti vainoharhaisen päättäjän harhaisesta ajatusmaailmasta jossa yhteistyö on käytännössä mahdotonta ja tekstit kirjoitetaan CAPS LOCK päällä arjessa, ajatuksissa ja foorumeissa.

    Aaah, no se selittääkin miksi ECG:n pelaajien kunto ei kestä toisella puoliajalla ;)

    Äänestä

Pikaisella vilkaisulla näyttäisi kuvia tulevan ensisen malliin jopa enemmän kun mitä GA:ssa on. Silmä käteen ja vaemman reunan linkkiä klikkaamaan. Etusivulle ei ole kirjoituksia näköjään tullut mutta se johtunee juurikin tuosta yhteistyöstä GA:n kanssa?


http://www.gridiron.fi/blogit/page/3/
"Gridiron Darkroom on uusi kuvapalvelumme, josta löydät kesän parhaat otokset.

Uuden kuvapalvelun julkistuksen yhteydessä Gridiron Network on sopinut yhteistyöstä Touchdown.fi:n kanssa. Touchdown.fi on vastannut jo useamman vuoden maan kattavimmasta kuvatarjonnasta. Löydät myös Touchdown.fi:n laadukkaat kuvat jatkossa Gridironista. Olemmekin syystä todella tyytyväisiä tulevasta yhteistyöstä!"

Ainoa mikä noissa kuvissa häiritsee on tuo iso vesileima keskellä kuvaa mutta sain tietooni että kuvia on otettu niin paljon luvatta käyttöön että tuollainen yleismaailmallinen tapa on ollut tarpeen.

Touchdown.fi kuvatuotosten lisäksi erittäin hyvää jälkeä tekevät myös Porvoolainen Sami Ranta sekä Kuopiolainen Jari Turunen, joista ainakin Turusen kuvia on käytetty GA:ssa juttujen kuvituksissa. Henna Kvist sekä Tuomo Tomperi löytyvät myös Darkroomin kuvapalvelun nimilistalta. Darkroomin kuvat aukeavat ainoastaan palveluun rekisteröityneille käyttäjille.

http://darkroom.gridiron.fi/

Äänestä
  • Hei oikeesti mikä toi GA on?

    Äänestä

Mikä on GA?

Äänestä
  • GA on varmaan kirjoittajan lyhenne sanasta GridAiron... heh... Jotkut ovat kyl lyhetäneen GI joka taitaa olla ymmärrettävämp.

    Äänestä

  • poipouiuy kirjoitti:

    GA on varmaan kirjoittajan lyhenne sanasta GridAiron... heh... Jotkut ovat kyl lyhetäneen GI joka taitaa olla ymmärrettävämp.

    epic

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


2+12 kirjoitti:

Onko Touchdown.fi-sivusto lopettanut toiminnan?
ei ole päivitetty pitkään aikaan ainakaan ottelutuloksia ja kuviakaan ei ole tullut entiseen malliin....
Viimeinen päivitys ollut:
11.03.2012 touchdown.fi YouTube kanavalle lisätty 2011 vaahteramaljan tallenteet 1- ja 2 -puoliaika.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu