olymppialaiset

urheaapa

Taas topinki pellet pääsevät irvistelemään kameroille, menee maku koko kisoista, kun suurinosa käyttää kaikenlaisia aineita. Ovat korkeintaan vuoden pois ja taas uudestaan kisoihin.Jos haluttaisiin niin tämä touhu loppuisi lyhyeen, kun kiinni jäänyt saisi elinikäisen kilpailukiellon ja vähintään viimeisen vuoden valmennus ja tukirahat takaisin maksuun.

7

105

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vcxxvcxxvcxv

      Tottahan tuo, mutta en kyllä usko kisan aikana käytetyn dopingin vaikutuksen olevan kovin suuri kestävyys lajeja lukuunottamatta. Esimerkiksi aiempaa hormoninkäyttöä on taas aika vaikea valvoa.

      • erkkipoika

        Aika härskiä väittää. että esimerkiksi kenialaisten ja etiopialaisten kestävyyslajien hallinta on dopingin aikaansaamaa. Olympialaisiin osallistuu xxx-määrä urheilijoita (pitää tarkistaa jostakin), dopingista jää kiinni muutama.


      • 20
        erkkipoika kirjoitti:

        Aika härskiä väittää. että esimerkiksi kenialaisten ja etiopialaisten kestävyyslajien hallinta on dopingin aikaansaamaa. Olympialaisiin osallistuu xxx-määrä urheilijoita (pitää tarkistaa jostakin), dopingista jää kiinni muutama.

        kun kysymys on rahasta, varmasti toimintaan tulee mukaan doping. Köyhälle kenialaiselle lahjakkuudelle annetaan mahdollisuus voittaa miljoona dollaria ja voittoon tarvittavat "mössöt", niin varmasti suostuu. Jos ei suostu, niin otetaan seuraava lahjakkuus.

        Dopingin lisäksi tarvitaan kyllä valtava määrä lahjakkuutta, intohimoa urheiluun, harjoittelua, harjoittelua harjoittelua... jne. Tyhjästä ei nyhjästä.

        Huipputasolla suoritusta parantavia piristeitä käytetään, ollaan aina käytetty ja tullaan aina käyttämään.


    • riuttala76

      No joo sen verran aattelin olympialaisia vilkaista että jos vaikka Elena Isinbajeva hyppäisi seivästä. Sen upeita saavutuksia ja vartaloa on niin ilo seurata. No on olympialaisissa muutenkin musta enemmän mielenkiintoista kuin jääkiekossa, johon jotkut miehet tuntuu olevan hulluna. Muuten urheilusta tulee lähinnä seurattua naisten taitoluistelua, telinevoimistelua ja vanhana kehonnakertajana tietysti ammattikehonrakennusta. Taistelulajeista mua on aina kiinnostanut ju-jutsu, kun siinä oppii puolustautumaan vastustajaa vahingoittamatta ja siten ilman pelkoa pahoinpitelysyytteistä. Kiitti Auvo Niiniketo! Yhden sun ju-jutsu kirjan käsilukon avulla isokokoinen kiusaajani jätti mut kerralla rauhaan, kun nolasin sen niin perusteellisesti eräällä välitunnilla.

      • riuttala76

        Jääkiekosta vielä sen verran et muistan et Jarmo Myllys oli joskus hyvä maalivahti ja et Jari Kurri ja Teemu Selänne ovat ainakin joskus olleet hyviä. Enempää en jääkiekosta tiedä enkä tahdo tietääkään.


      • riuttala76
        riuttala76 kirjoitti:

        Jääkiekosta vielä sen verran et muistan et Jarmo Myllys oli joskus hyvä maalivahti ja et Jari Kurri ja Teemu Selänne ovat ainakin joskus olleet hyviä. Enempää en jääkiekosta tiedä enkä tahdo tietääkään.

        Vielä sen verran pakko sanoa et en vapaapainia ole paljoa seurannut, mut kyllä hattua nostan Hulk Hoganille. Se on saavuttanutkin jotain eikä vain mennyt kuolemaan nuorena, niinkuin vapaapainitähdet yleensä tekevät. Rocky 3:n kohtaus Stallone vastaan Hogan (ukkoshuuli) oli kyl melkein yhtä hyvä kuin Dolph Lungrenin rooli Rocky 4:ssä.


    • Keihäässä

      ei doping auta ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      54
      1302
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1072
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1065
    Aihe