Eikö vain olekikin ihan ok pitää siistien pitkien housujen kanssa sukkia sandaaleissa? Tai jopa pitää pitää.
Shortsien tms. kanssa ei tietenkään sukkia sandaaleihin.
Ja sukkien on oltava tyylikkäät, ei mitkään tennissuksat.
Shortsien tms. kanssa ei tietenkään sukkia sandaaleihin.
Ja sukkien on oltava tyylikkäät, ei mitkään tennissuksat.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Olen pitänyt ohuita sukkahousuja shortsien ja sandaalien kanssa.
Otat sitten hiertymiä jalkoihin, ja tepastelet paljain jaloin, kun menet kylään jonkun kotiin, koska et voi pitää sukkia, sandaaleja ja shortseja samanaikaisesti?
Oikeasti, järjenkäyttö on sallittua, eikä niiden sukkien tarvitse loistaa, ne voivat olla ihonväriset ja huomaamattomat.
Ihmetyttää aina nämä muilta hyväksyntää hakevat, saanko pukea sitä ja tätä.
Ja sitten joku sukkismies kehuu, miten on asian ratkaissut. Ohuet nilkkasukat
( 20-40 den) ovat ihan hyvät sandaalien kanssa. Ne riittää minulle kesällä.
Sukkikset vasta talvella.
Voisitko sukkismies kertoa tavalliselle äijälle, mitä tarkoittaa 20-40 den?
Tarkottaa sukkahousujen kuutiotilavuutta elikkäs kuinka monta jormaa punttiin menee...
Nuo luvut 20 ja 40 tarkoittavat sukkien paksuutta. Miesten sukat ovat yleensä
puuvillaa ja sen paksuutta ei ilmoiteta. Joitain poikkeuksia on polvipituisissa
ns. lentosukissa joiden materiaali on samankaltainen kuin naisten sukissa,
vahvistettuna tukea antavalla materiaalilla. Naisille näkyy olevan jopa 8 den
sukkia, mutta niiden kestävyyttä miehisessä käytössä epäilen. Elikkä numerot
ilmoittavat neuloksen paksuuden ja niitä olen nähnyt 8 den - 120 den mainoksissa.
Jormaa varten on kiinnitettävä huomiota sukkisten kokoon. Liian pieniin ei
mahdu se yksikään.
Denier on kuidun tai langan lineaarisen massatiheyden yksikkö. Yhdeksäntuhatta metriä yhden denierin paksuista lankaa painaa yhden gramman. Vastaavasti 9000 metriä 20 denierin lankaa painaa 20 grammaa jne.
Sandaalien kanssa ei käytetä sukkia !!!
Ei edes tyylikkäitä.
Kimonon (japanilainen juhlavaate) kanssa käytetään aina valkoisia silkkisukkia ja olkisandaaleita. Ilman sukkia se vastaisi yhdistelmää frakki lenkkarit, eli ei tulisi kuuloonkaan sandaalit ilman sukkia.
Miksi sitten ylipäänsä laitat sandaalit jos ei ole tilanteeseen sopivaa olla paljain jaloin tai et kehtaa olla ilman sukkia? Itse en pidä sukkia kesällä normaalisti kuin töissä kuten ei vaimokaan. Kotipihalla kesällä suosituin jalkine on varvastossut.
Sinun jalkineesi haisevat, jos et pidä sukkia, vai pesetkö nahkasandaalit ja kengät päivittäin, tai edes viikottain, kuten sukille tehdään.
Syitä on monia, pitkää siivua autolla ajaessa talvellakin laitan joskus sandaalit jalkaan, ei tulisi mieleen riisua sukkia.