Nyt on sellanen tilanne että pitäs saada duunia, mollin sivuja kattelee niin siellä ois paljon osa-aika hommia. Vklopppu, ilta jne. Niistähän vois koota sellasen paketin tai yrittää koota..mitenkän verotus näissä asioissa ja muutenki järjestelyt? Onko kokemusta? Kyse ois siis lähinnä varasto,-kauppa,- jne.
Painaako moni useempaa duunia?
iiåi
4169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Freelancer verokortilla tehdään yhdellä ja samalla prosentilla useampaa eri hommaa yhtä aikaa. Kysy verotoimistosta lisää.
Vastoin yleistä luuloa, vero on ihan sama jos saat yhdestä työstä saman palkan kuin monesta työstä. Lopullisessa verotuksessa kaikki lasketaan yhteen ja kokonaissumman menee verot, sillä ei ole väliä montako työtä sinulla on. Sadan euron palkankorotuksella on verotukseen euroissa täsmälleen sama vaikutus, kuin sadan euron lisätyöllä.
Sitten varsinaiseen kysymykseen: Jos sinulla on monta työtä, voit verotoimistossa laskettaa jokaiselle oman veroprosentin ja saada jokaiselle oman verokortin. Näin ei tule yhteen reilusti isompaa kuin johonkin toiseen ja vältyt siltä harhakuvitelmalta, että toista työtä verotetaan kovemmin kuin toista.
Freelancer - en tiedä onnistuuko se tavallisessa palkkatyössä - itselläni on ollut freelancerin verokortti, mutta hoidin lakisääteiset maksut ennakonpidätystä lukuunottamatta itse. Työnantaja maksoi työkorvausta ja työtä tein lähinnä kotona.
Tämä onnistuu helposti sivutoimisella verokortilla.
Mä olen tehnyt pätkätöitä ja välillä useampaa samaan aikaan. Mulla ei ole koskaan ollut freelancer-verotusta, vaan hoitanut asian aina tavallisilla verokorteilla. Sen ajallisesti pisimmän tai parhaiten palkatun olen ottanut päätoimisen työn verokortilla, muut sitten sivutyön verokortilla. Mulla on kuitenkin ollut parhaimmillaan molemmissa sama veroprosentti ja se riippuu siitä minkä tulorajan niihin haluat (verotoimistossa laskettiin, onnistuu ehkä netissäkin?).