Olen tänään menossa Opteamin ryhmähaastatteluun ja haluaisin tietää minkälainen se on? Olen kauhean ujo varsinkin tuntemattomien ihmisten seurassa ja varsinkin jos niitä on monta.
ryhmähaastattelu opteam
10
3661
Vastaukset
- iip
Ryhmähaastattelua ei pidä pelätä. Älä anna ujouden haitata, olet vain oma itsesi. Tosin jos Opteamille töihin haluat, täytyy sinun pystyä olemaan ainakin melko sosiaalinen ainakin jos haet asiakaspalvelutöihin. Kaikkia tilanteessa varmastikin jännittää, mutta parhaan kuvan annat itsestäsi olemalla rennosti ja reippaasti oma itsesi.
- SpecialkidTre86655
Ryhmä haastattelut = Karsitaan nopeasti surkeat pois niin säästetään aikaa! olin kerran haastattelussa ja kyllähän se masentaa kun sanon olen koulun jälkeen tehnyt 9kk keittiö hommia ja sitten kuulet kun toinen on tehnyt 4vuotta hommia...... arvaa kuka valitaan koko idea ryhmä haastatelusta on niin...epämielyttävä että menen vain sinne missä olen face to face haastatelijan kanssa nämä ryhmähaastattelut riitti mulle
- haastattelija
ei sillä ole mitään merkitystä miten kauan olet ollut töissä, kunhan asenne on kohdillaan. Mikäli vain annat itsestäsi hyvän kuvan niin työkokemuksella ei ole niinkään suurta merkitystä.
- Haastateltu56653
Haastattelija: Jos pistäisin itseni heidän asemaan kumman ottaisin hyvällä asenteella oleva kokki 9kk kokemusta tai 4 vuotta työkokemusta omaavan jolla on myös hyvä asenne.... Työkokemus se mailmaa pyörittää ja toki suhteet työpaikkoihin
- Haastattelija
Haastateltu56653 kirjoitti:
Haastattelija: Jos pistäisin itseni heidän asemaan kumman ottaisin hyvällä asenteella oleva kokki 9kk kokemusta tai 4 vuotta työkokemusta omaavan jolla on myös hyvä asenne.... Työkokemus se mailmaa pyörittää ja toki suhteet työpaikkoihin
Niin, mutta kun Opteamin ryhmähaastattelussa ei haastatella kymmentä ihmistä vain yhteen paikkaan. Ne eivät ole kilpailutilanteita. Eli vaikka se 4 vuotta työkokemusta omaava otettaisiinkin listoille, niin mikäli olet antanut hyvän kuvan itsestäsi niin varmasti sinutkin otetaan listoille...
- kiinnostaa
miten muuten meni? oliko niin pelottavaa kun luulit?
- haastattelija
Ryhmähaastattelu on "haastattelu" nimenomaan lainausmerkeissä. Siellä ei edes lain mukaan saa lähteä kysymään kovin henkilökohtaisia asioita. Kysymykset ovat hyvin yleismalkaisia, esim. miksi koet olevasi hyvä asiakaspalvelija. Tämän jälkeen kaikki vastaavat vuorollaan ja tottakai toistelevat jo toisten kertomia asioita. Tämä "haastattelija" katsoo vain ulosantia, sosiaalisuutta, reippautta yms.
Eli missään tapauksessa ei hirveästi kannata jännittää, vaan mennä ihan vain omana itsenä. Olin itse opteamin ryhmähaastattelussa joulukuussa, ja pääsin.
Kyselivät siinä sitten ihan perus asioita, esim. ketä on, mitä opiskellut & onko ollut töissä, mitä harrastaa, ja miten on käytettävissä (arkisin, aamuisin/iltaisin, viikonloppuisin).. itse olin maininnut että olin ollut työharjoittelussa Tiimarissa, joten haastattelija kyseli olinko tykännyt siitä, ja eräältä hän kyseli musiikki harrastuksesta ja toiselta uimisesta. Kysyi myös miksi on hakenut ja kuinka kauan on ajatellut olla, eräs haastattelussa ollut sanoi ihan suoraan että hakee tänne vain rahan takia että voi rahoittaa harrastustaan (ja hän pääsi).
Kannattaa ottaa rennosti, kyllä se varmasti ihan hyvin menee kunhan saa suunsa auki. Itsekkin olen melko ujo, mutta olen mielestäni pärjännyt ihan hyvin :)- Turku_
Olin itse opteamilla haastattelussa kohta parisen viikkoa sitten ja ihmettelen että milloin saa edes tietää että pääseekö vai ei?? Tietämättömyys on kauheinta... Onko teillä kestänyt näin kauan?
- Mika Eskola - Opteam
Hei nimimerkki TURKU_
Kaksi viikkoa on liian pitkä aika. Ota rohkeasti yhteyttä toimistoon ja kysy asiaa haastattelijalta. Joskus s-postit menevät roskapostiin ja siksi et ole saanut vastausta. Turha odottaa enempää. Soitto tai käymään Kauppiaskadulla.
T: Mika Eskola - Opteam
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 918635
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on978633- 146993
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1756203Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585268En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234305Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?54150- 384093
- 373869
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..743765