että 50 vuoden aikana on musiikki männä persuksilleen
ite oon sitä mieltä, että 1950 luvun jälkeen radiosta ja musiikkituotannosta on tullut puhdasta pa.kaa ja nykymusa syvimmältä
mitä syvemmältä ääni per.seestä tulee sitä suositumpi " idolli " tänä päivänä,
no eipä nämä " reppanat" parempaa tarttekkaan, kyllä se pässin salvaminenkin pienessä pöllyssä kuulostaa kivalta ja jos on pellen olonen kaveri niin sitä suositumpi
ite oon sitä mieltä, että 1950 luvun jälkeen radiosta ja musiikkituotannosta on tullut puhdasta pa.kaa ja nykymusa syvimmältä
mitä syvemmältä ääni per.seestä tulee sitä suositumpi " idolli " tänä päivänä,
no eipä nämä " reppanat" parempaa tarttekkaan, kyllä se pässin salvaminenkin pienessä pöllyssä kuulostaa kivalta ja jos on pellen olonen kaveri niin sitä suositumpi
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tutkimattakin on selvä, että tämä viesti on PROVO TROLLAUSTA ja
kyseinen henkilö on antanut itselleen plussan ja että hänellä ei ole elämässään
muuta tekemistä kuin provota ja kirjoittaa sitä ihteään.
Luulen näin, että kyseessä ei ole provo, vaan kyseessä on kaveri joka ymmärtää musiikkia ja tosiasiahan on, että siellä 1950-60 vaihteessa tehtiin viimmeiset kunnon musiikkikappaleet
nykymusiikki on hanurista ( en tarkoita soitinta ) ja karaoke syvältä sieltä
no tämä 5, 3 miljoonainen kansa on muutenkin perintönä saanut tyhmyyden ja nuoriso vielä sen kolminkertaisena, niin kysyn, että mitä muuta voi odottaa kuin räminää ja rämpettä, häh ?
jaa ja kun meillä on vielä tämmöinen kulttuuriministeri niin syventää se kansakunnan
kulttuurityperyyttä entisestään
pahoittelen jos tuli kirjoitusvirheitä
elä sie hauku suomaLaissii myö ollaan kovvii jätkii vaika ois akka ja silleeN
on hiennoo jotta joku kehtovvaa rynkytyksen pimputuksen ja toisTon väLliin teHä mahoToman hienot sana niiku viikoloppu isä keskiviiko äiti ja torsstai mumMo tahi vuari ja kun tuneta tärräytettään eetteRrii ja siLLee tulloo lämpimimpi OLo
miLonka tulloo Lieksaan esim Mati Nykänen taHi Johana tukiainen ovet koolutettuja ja HyVvii laalajii ja Karoooke on HYVä solliissti
TerVeissiii serkku Matille Kontullaan ja Jaakolle Jakomäkkkeen
tulukkee käämmään
serKKu jOrma Lieksassa
No tuskinpa musiikin laatu on kulttuuriministerisä kiinni vaan niistä oikeista tekijöistä.
Musiikki on lisäksi hyvin pitkälle makukysymys mistä kukin kuulija pitää ja tämän perusteella moni voisi pitää yhtähyvin 50 luvun musiikkia täysin mitättömänä rinkutuksena mitä se ainakin osittain on ja osittain ei.
On helvetin tyhmää lähteä sanomaan että nykymusiikki tai musiikki 70, 80, 90 ja 2000 luvuilla on huonosti tehtyä ja räminää ym. kun hyvin paljon on tehty hyvää musiikkia ja edelleen tehdään hyvää musiikkia ja vieläpä edelleen sävelletään myös klassisia teoksia.
Mä sanon hyvin yksioikoisesti, että niin aloittaja kuin Antero L on hyvin kapeakatseisia eikä näe musiikillisia asioita niin kuin ne oikeasti ovat vaan lyttäävät musiikin huonoksi sen mukaan milloin se on tehty kun se kriteeri on ihan muualla joka tekee musiikista huonoa ja osa tästäkin on makukysymystä.
Jos vertaa vaikkaa vuotta 50 ja vuotta 2012 niin tänä päivänä on paljon enempi päteviä huippuammattilaisia soittajina kuin 50 luvulla, jolloin Suomessakaan ei kovinkaan montaa hyvää kitaristia ollut oikeasti.
Ja jos joku pitää esim. 50 luvulla tehtyä vaikkapa Veikko Lavin rällätyksiä hyvänä niin huh huh mitä p....kaa täytyy aivotoiminnan olla.
Samoin monet 50 ja 60 luvun Suomalaiset rallatukset tai käännöskappaleet ovat aivan hirveitä ja mauttomia ja lisäksi niitä on laulanut monet täysin käsittämättömän huonolla ammattitaidolla,... mutta eihän näitä saa sanoa huonoksi kun menee lavatanssijoilta itku silmään kun on niin ihanaa ja nostalgista lavatanssimusaa.
Vetäkää se pää sieltä peräpuolesta ja myöntäkää että paskaa musaa on tehty ihan joka aikakaudella lähtien ihan klassisen musiikin mestareista lähtien eikä se huonous rajotu tähän päivään.
Asiantuntija on puhunut !!!
eipä viitti radiota auata kun uutisten ajaksi ja senkin 2 kertaa päivässä ja muu on siiten ?
ainuu mitä minä sanon näin sivusta, että n. 90 % nyky musasta on täyttä pas.aa ja sille ei mahda mitään
otetaanpa nyky laulajalta äänentoistolaitteet ja muut vempaimet veks niin surkiata on
olen työni puolesta joutunut paikkoihin joissa on esiintynyt kunkkuja itoleja ja muita
kisailijoita ja tulos on ?
kiteytyypi finlandian kökö mysiikki mäky jä tietysti vestäreillä heh, heh, 3 x heh
jä mitä kylttyyriministeriin tylee, ihmisenä en tynne, mutta politikkönä täys " urpo "
jä eikyn päri viivaa piriä täi kossu-pullo niin jöhän ön käynistä mysiikkiä ja löppyyn
4 x heh
Plussa vaihtoi omistajaa
sävelet,
tänään kilpailtiin uudesta sävellyksestä Utajärvellä ja kolme kilpailijaa sai sävellyksen,
hienoa Suomi ja sen musiikkikansa,
sanoituksen oli tehnyt kappaleisiin perussuomalaisten puolue, joka samalla avasi kunnallisvaalikampanjan, hyvä Timo
tietoa em. saat iltalehdestä otsakkeella " pierun Suomen mestaruus jne / IL