Puolipidäte ???

Meille ei ainakaan ole opetettu, että pitäisi tehdä puolipidäte ennen laukannostoa. Minulla ei ainakaan ole ollut ongelmaa, kun en ole ikinä tehnyt siis puolipidätettä ennen laukkaa.

Niin mikä se siis on ja onko se ihan pakollinen?.. Siis ohjistako vedetään hieman vai?
145859
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Puolipidäte on lyhyt kokoava liike, joka herättää hevosen "hei, kohta tehdään jotain" -tyylillä. Puolipidätteessä hevonen hetkellisesti ryhdistäytyy vielä enemmän, jolloin sen on helppo lähteä suorittamaan haluttua liikettä.
Puolipidäte tehdään ensisijaisesti istunnalla, eli pohkeet pidetään kiinni ja istunnalla ikään kuin tehdään ihan lyhyt pidäte. Tarivttaessa voidaan käyttää hieman ohjaa puristamalla käsiä enemmän nyrkkiin tms. Missään nimessä puolipidäte ei ole mikään ohjien nykäisy.

Kokemattomilla ratsastajilla istunta ja apujenkäyttö on vielä niin epäselvää, että puolipidätteellä ei oikeastaan ole merkitystä, kun ratsastajat eivät kehoaan hallitse niin hyvin että saisivat hervosen puolipidätteitä kuuntelemaan. Usein myös kaikki kääntymiset ja siirtymiset on vain sinnepäin suoritettuja.
Puolipidätteitä opetellaan kuitenkin tekemään heti alusta asti, koska ne on oleellisia sitten myöhemmin kun oikeasti lähdetään hiomaan jotain laukannostoa tms. paremmaksi.

Äänestä
  • meille on opetettu että se on selanen että vedetään ohjia (siis ei revitä, hennosti) vuorotellen kummallakin kädellä. (vähän niin kuin lypsäisi lehmäää... xDD) o.O

    Äänestä

  • Amppulii kirjoitti:

    meille on opetettu että se on selanen että vedetään ohjia (siis ei revitä, hennosti) vuorotellen kummallakin kädellä. (vähän niin kuin lypsäisi lehmäää... xDD) o.O

    Mmmm... Ei, Noin se on ehkä opetettu, mutta oikeasti puolipidäte tehdään istunnalla tai vaihtoehtoisesti liikuttamalla molempia pikkurillejä kohti nyrkkiä samaan aikaan.

    Jos esimerkiksi menet koulukilpailuihin, saat puolipidätteestä miinusta.

    Äänestä

  • Amppulii kirjoitti:

    meille on opetettu että se on selanen että vedetään ohjia (siis ei revitä, hennosti) vuorotellen kummallakin kädellä. (vähän niin kuin lypsäisi lehmäää... xDD) o.O

    Toi on sahaamista ja erittäin väärin.

    Äänestä

  • mie kirjoitti:

    Toi on sahaamista ja erittäin väärin.

    Hän sanoi että ”HELLÄSTI” Hellästi ei ole sahaamista.

    Äänestä

  • mie kirjoitti:

    Toi on sahaamista ja erittäin väärin.

    Eiks sahaaminen oo sitä et vuorotellen vetää ohjista joka pakottaa hevosen laittamaan kaulansa kaarelle, se sattuu hevosta todella paljon suuhun, eli olen samaa mieltä. Mutta voin toki olla väärässä :)

    Äänestä

Puolipidäte tapahtuu istunnalla ja kädellä hellä pidäte.
Tavallaan kuin puristaisit pesusientä :) ja vuorottainen ohjista nykiminen on sahaamista.SItten on taas erikseen kuolaimen liikutellu, jota käytön aika paljon lämppäreillä peräänantoa hakiessa.Eli siinä on kaikenlaista erilaista, mutta kannattaa kysyä ridaopelta neuvoa:)

Äänestä
  • Mitään hevosta ei saa peräänantoon liikuttelemalla pelkkää kuolainta. Hevosen saa toki sillä kaulakaarelle, mutta se ei tarkoita peräänantoa. Peräänanto lähtee takajaloista.

    Äänestä

jos olette niin hyviä että olette joskus ratsastanut kilpahevosilla (mä treenaan 2 kilpahevosta, passaget ja piaffet ja laukanvaihdot menee) niin sen kjälkeen kun menee ratsastuskouluun ratsastamaan turtuneilla hevosilla, olo on outo. Sen takia en halua ratsastaa hevosilla millä on ratsastanut aloittelijat. Hevoset turtuvat apuihin jos esim antaa raippaa ja hevonen ei tee sitä mitä alottelija haluaa nii s se lyö ihan täysii sillä raipalla! raipan tarkoitus on vain huomauttaa hevoselle, jos se ei kuunnellut muita apuja että " hei annoin avut, kuuntele" juu öö poikkess aiheesta

Äänestä

Mun mielestä on hirveää kun puolipidätettä kutsutaan hidastamiseksi. Jos hidastat jo hidasta liikettä ja alat siitä sitten suorittamaan laukannostoa niin ei takulla hevonen laukkaa! Eri asia on jos hevonen ravaa turhan reippaasti, mutta silloinkin pelkkä nyrkin puristaminen riittää, muuten se onkin aika turhaa. Ite uskoin tohon, että puolipidäte on aina hieman ravin hidastamista, ja poni jolla menin jopa kisoihin, ei tykännyt tästä ideasta. Aina kun puristin nyrkkini kiinni (jo suht hitaasta ravista) se siirtyi tai meinasi siirtyä käyntiin. Kun sitten vihdoin kunnolla tajusin ettei poni kuuntele minua ollenkaan, ja tein "puolipidätteeni" ihan väärin ja olin itse terävä että milloin se hyytyy, enkä antanut armoa, se kulkee nytkin paljon paremmin. En tarkoittanut ettenkö kehuisi ponia, päin vastoin. Tää nyt ei ollu mikään tutoriaali puolipidätteestä, sori😂 Uudet kisat ponilla parin viikon päästä😃

Äänestä

Me käytetään puolipidätettä paljon. :) Oon miettinyt tehdäänkönpuolipidäte ihan niinku normaalisti ravissakin? Tehääkse jotenkin kädellä? (niinku kevyessä ravissa)

Äänestä

Palasin satulaan 30 v. tauon jälkeen. Nyt tehdään kovasti puolipidätteitä, ja toisilla hevosilla niitä joutuu tekemään enemmän kuin toisilla. En muista, että 70-80 luvuilla olisi ainakaan meille lapsille opetettu puolipidätettä ja sen merkitystä kunnolla. Tärkeintä oli silloin saada hevonen liikkumaan reippaasti ja tasapainoharjoituksia oli paljon. Mielestäni hepat olivat myös paljon turtuneempia. Luulen että nykyään näitä asioita aletaan opettaa aiemmin. Ei ole enää kokeneempaa "kärkiratsastajaa" eikä mennä niin paljon osastossa kentällä, vaan yritetään alusta asti saada hevonen menemään kuten ratsastaja haluaa, eikä toisen perässä.

Äänestä

Puolipidäte on ratsastajan keino kertoa hevoselle, että "Hei, parin sekunnin päästä pyydän sinulta jotakin" kuten vaikka laukannosto tai vaikka pohkeenväistö. Ja on myös tarpeen koota hevonen hypätessä : pitkällä, veltolla hevosella tehtävä hyppy-yritys todennäköisesti epäonnistuu.

T: SC´60

Äänestä

Tehdäänkö kaikille hevosille puolipidätteitä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lotta14 kirjoitti:

Meille ei ainakaan ole opetettu, että pitäisi tehdä puolipidäte ennen laukannostoa. Minulla ei ainakaan ole ollut ongelmaa, kun en ole ikinä tehnyt siis puolipidätettä ennen laukkaa.

Niin mikä se siis on ja onko se ihan pakollinen?.. Siis ohjistako vedetään hieman vai?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu