Kuntopyörästä asiaa

Healthylifeisthebest

Ostin tänään kuntopyörän, ja olisi kiva jos saisin jotain vinkkejä miten eri tavoin voisi treenailla sillä. Kuntopyörässä on vastuksentasohommeli, ja ajattelin, että miten treenata? Oisko esim.tää hyvä: kevyesti\rennosti 10 min, ja sitten 2 min kovaa\raskaalla teholla, ja sitten taas esim. 5 min rennosti, ja taas raskaasti 5 min. ? :D Auttakaa\antakaa vinkkejä, millä teholla\kuinka kovaa\kuinka kauan kerralla tällästä! Painoa pudotettavana 5 kiloa, ja ajattelin tämän olevan yksi liikuntamuodoista. Haluan hien lentävän ympäri huushollia! :D Myös muut treenivinkit kelpaa! Mahdollisimman paljon treeniä, kiitos! En kuntoile tällä hetkellä yhtään, vaikka kunto kyllä kestää. Kunto on kyllä ihan hyvä, sillä voin treenata vaikka 5 tuntia putkeen, kokemusta on. :D Joten KAIKKI kuntopyörävinkit\treenivinkit eivät olisi pahitteeksi! :) Myös miten syödä treenejä ennen\jälkeen- vinkit ovat enemmän kuin tervetulleita. :)

2

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ma-vic

      Ohjeeni ovat pyöräilijän ohjeita, eikä kaikki kuntopyörällä harjoittelevat ole pyöräilijöitä, mutta tässä ohjeita: Ensiksi, kampikierrokset nostetaan sataan. Se tuskin onnistuu heti, mutta nostetaan aluksi vaikka kahdeksaankymmeneen kierrokseen minuutissa. Aluksi pidetään vastus minimissä ja totutellaan pyöritykseen. Sen jälkeen lisätään vastusta vähitellen (edelleen kampikierrokset samana) kunnes syke nousee haluttuun, esim. 150 lyöntiä minuutissa. Tässä olisi sykemittari ihan kiva, mutta ei suinkaan välttämätön. Tällaisella kuormituksella jatketaan puoli tuntia. Toinen harjoitus voisi olla pyörittää niin raskaalla kuormituksella kuin jaksaa niin kovaa ja niin kauan kuin jaksaa.

      • Healthylifeisbest

        Kiitos paljon! :) Omistankin sykemittarin, joten se taitaakin päästä käyttöön pyöräillessä, ja muutenkin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4337
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      110
      4154
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      37
      4067
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      65
      3917
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3364
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3238
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3221
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1582
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1521
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1120
    Aihe