aloitin vasta uudessa työpaikassa ja olen saanut aika paljon infoa uusilta työkavereiltani tästä paikasta ja työnantajasta, paljon negatiivista infoa. nyt kieltämättä on aika häiriintynyt olo.
haluan olla valmis, kun ensimmäinen palkka tulee, jos ongelmia ilmenee niinkuin jo minulle luvattiin. en ole paljoa töitä tehnyt, joten nämä asiat ovat vielä hämärän peitossa, etenkin kun tuntuvat niin epätavallisilta. liittoon en vielä soita, jos ongelmia ilmenee puhun mieluummin ensin työnantajani kanssa ja otan vasta sitten liittoon yhteyttä kun asiat menevät rumaksi.
tässä muutama mieltäni askarruttava kysymys, ottaisin apua mielelläni:
1. työsopimuksessa lukee, että palkkaus tes:in mukainen. muut työntekijät ovat kuitenkin kertoneet että kun palkka maksetaan, siitä saadaan vaan kuitti missä on palkan kokonaissumma. ei ole listattu vähennyksiä tai muuta joten on melkeinpä mahdotonta laskea, onko palkka maksettu oikein. eikö erittely ole pakollinen ? liittyykö tähän jokin laki ? 
2. onko työnantajan pakko maksaa työajan yli menneitä vartteja tai kymmenminuuttisia, vaikka 3vk ajalta ei ylityötunteja tulisikaan ? sopimuksessa vuorokausitunnit, ei tiettyä kuukausi tai viikkotunteja listattuna.
3. työnantaja ei myöskään kysy, haluaako työntekijä tehdä pitkän päivän vaan _viikko kerrallaan_ laadituissa työvuorolistoissa saattaa olla yllätyksiä. onko tämä laillista? eikö työvuorolistat pidä olla laadittuina useammalle viikolle kerralla ? ei ole erillistä sopimusta tehty viikko kerrallaan tehtävistä listoista eikä asiasta ole kerrottu etukäteen. 
4. viikonloput eivät ole vapaita ilman että monen monta viikkoa aiemmin pyytää ja silloinkin vain yksi viikonlopun päivä vapaa. voiko tämä olla laillista ? sopimuksessa ei ole mitään erillistä mainintaa "lukituista" viikonlopuista. tämä, ja ylempänä mainittu seikka tekevät työn ulkopuolisesta elämästä haastavan, kun ei voi koskaan tietää vapaapäiviä hyvissä ajoin eikä täten suunnitella yhtään mitään.
5. häiritsevintä on, että tärkeät juhlapyhät (joulu, juhannus, vappu   niiden aatot jne.) ovat _pakolliset_ töissä. niistä kerrottiin jo etukäteen ja siihen suostuin. työkaverit taas kertoivat että yhtenäkään näistä päivistä ei ole saatu niihin liittyviä korotuksia palkassa, eikä asiaa voi edes tarkistaa kun palkkakuitissa ei näy minkään maan erittelyjä. eikö tes nimenomaan sisällä nämä jp-palkat JA niihin liittyvät jp-vapaat ? onko tämä nyt mitenkään päin laillista ? työsopimuksessa ei ole erillistä mainintaa, että juhlapyhät pakolliset töissä tai mitään vastaavaa, suullisesti ovat kertoneet miten homma pyörii jo kun haastatteluun menin ja luulin että jp-palkat automaattisesti niinkuin missä tahansa normaalissa työpaikassa.
ovat kuulemma myös edellisille työntekijöille kirjoittaneet asiattomia työtodistuksia, tosin tästä en ole varma kun vasta aloitin.
6. työnantajalla taitaa myös olla pimeänä yksi osa-aikainen työntekijä. ovat vanhoja tuttavia, eikä tämän työntekijän tunteja kirjoiteta ylös. ilmestyy silloin tällöin töihin ja merkitään vain milloin on ollut töissä. ovat myös menneet supisemaan kahdestaan lompakkojen kanssa taukotiloihin ja muuta. mitä nyt itse veroja maksavana työntekijänä tässä kannattaisi asian kanssa tehdä ? tämä nyt ainakin on laitonta jos tosiaan on pimeänä töissä ja itse kun pidän oikeuksistani kiinni ja haluan noudattaa lakia en katsele tätä ja ilmiannan kyllä jos voin. miten asian kanssa etenisin ? 
KUITENKIN työpaikka on mukava, työtehtävät mieluisia ja ilmapiiri itse töissä muutoinkin miellyttävä ja pomo myös tuttavallinen ja ystävällinen, mutta alkaa kusetuksen maku olla jo suussa näin alkumetreillä. mielelläni jatkaisin paikassa  jos vaan saan selvyyden näihin asioihin. jos tosiaan on niin että laki tulee näissä asioissa vastaan mitä harrastavat, otan asian esille ja jos potkut tulee niin sitten tulee ja lähden metelin kanssa. 
kiitos kaikesta avusta !
teinkö virheen ? neuvokaa viisaampina
apukelpaisi
1
164
Vastaukset
- Nimimerkki varattuJos meno työmaalla hiemankaan epäilyttää, kannattaa liittyä ammattiliittoon välittömästi jos et ennenstään kuulu. Ja sitten koeajan jälkeen alkaa selvittämään itselleen kuuluvia asioita. Jos noita selvittää koeaikana on paljon mahdollista, että työnantaja toteaa sinun olevan ei-sopiva kyseiseen työhön ja purkaa koeaikaan vedoten. 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset717133
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti845674
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut393806
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1112935
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral952774
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k422750
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa132061
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161796
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2371676
- 1561404