Tavoitteena saada 30 kiloa pois.aloitan kuntosali treenin ja sen ohessa lenkkeilyä päivittäin.saan kuntosalilla mulle räätälöidyn ohjelman.varmasti liikuntaa tulee kunnolla.
Ongelma om syöminen.en oikeasti tiedä mitä syön.roskaruoka ja herkut jää toki pois mutta mitä voi syödä? Valmis keitot ym on piilosuolaa täynnä.pitääkö ruoka tehdä ite?
Ongelma om syöminen.en oikeasti tiedä mitä syön.roskaruoka ja herkut jää toki pois mutta mitä voi syödä? Valmis keitot ym on piilosuolaa täynnä.pitääkö ruoka tehdä ite?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Cambridge ohjelma on paras. Ei tartte miettiä mitä syö ja on paljon halvempaa kuin normi ruoka. Itellä tippu 25 kiloa neljässä kuukaudessa. Ohjelman aikana sitten opin syömään oikein ja paino pysyy poissa.
Itse tekemällä saat varmimmin juuri sellaista ruokaa kuin haluat. Itsetehty on myös paremman makuista, halvempaa ja ravintoarvoltaan parempaa kuin valmisruoka.
Mitä voi syödä? Ihan tavallista, oikeaa ruokaa, kasviksia, lihaa, kalaa, kanaa, munia, maitotuotteita, hedelmiä, marjoja, leipää, puuroa, mysliä, välillä herkkujakin. Monia aineita kieltävät kitudieetit eivät toimi pitemmän päälle, koska ne tekevät syömisestä turhan hankalaa. Lisäksi nälkää vastaan ei kannata tapella, koska nälkä voittaa aina. Voit onnistua kituuttelemaan päivän jokseenkin syömättä, mutta illalla iskee hirveä mussutushimo.
Liikunta on hyväksi monesta muusta syystä, mutta painoon vaikuttaa enemmän se, mitä syöt. Muista myös, että painopudotukselle pitää varata tarpeeksi aikaa, eivät ne kilot ole parissa viikossa tulleetkaan.
Täällä on hyviä ohjeita maltilliseen painonpudotukseen:
http://www.kki.likes.fi/pages/UserFiles/File/Materiaalit/Tartu_tilaisuuteen.pdf