Kuinkas montaa raadissa istuvia lehdenjakajia rasittaa oivemman kautta tuo toistaiseksi vasta "ehdotettu" km-korvausten rajumpi leikkaus? Allekirjoittaneelle ei km:t riitä, kun piirimitta on vain vähä reilu 20 km. Laskin, että jos yössä ajettavaa on sellainen 70-75 km, niin sitten nappaa.Ja maaseutupiirithän on sellaisia 100 km ja yli. Ja tuossa hommassa niin polttoainekulutus kuin muukin kuluminen on ihan eri luokkaa kuin satoja kilometrejä yhteen menoon painelevilla kaupparatsuilla. Ja joo, yksityisen firman hommissa, Postilaisilla useimmiten alla valtion auto, eli heitä ei koske.
Uudet km-korvaukset ja varhaisjakelut
6
320
Vastaukset
- Jakaja0
Postilaisetkin saa kommentoida: Jos työkalussasi on ajotietokone, niin paljonko auto piirilläsi kuluttaa löpöä? Onko bensiini vai diesel?. Siis kilometriä kohden? vertailutietona tarvitaan tietenkin myös se, että onko kyseessä taajama- vai maauseutupiiri. Ja noin määränä, kuinka monen sadan metrin välein keskimäärin joudut pysähtymään. (Ja pajonko nykyisellä polttainehinnalla on pelkkä polttoainehinta/km.)
- silleesti
Ei kai siinä muuta kuin kun nuo kilometrit tulee täyteen ja tippuu pienemmälle korvaukselle, niin siihen loppuu ajotkin. Ei jumatsuikka tuossa työssä 25 c riitä edes polttoaineisiin. Tuossahan kuluu jarrupalat, renkaat, nivelet- koko auto enemmän kuin siistiä suoraa moottoritietä ajettaessa. Ei niillä rikastumaan pääse, jakajilla ne ei kyllä ole mitään palkanlisää, vaan menevät ihan kuluihin.
- postilainen
sellanen 27-28snt/km pelkkään polttoaineeseen...
- postilainen
renkaita kuluu, menee rikki & varsinkin jarrupalat (normaalit) ovat kovilla. kytkimestä puhumattakaan.... nivelet ja muut väljistyvät silmissä. näkeehän sen esim. postin autojen nyky kunnostakin.. vaihdelaatikotkin levähtelevät jo alle 20 000km.
- Jakaja0
postilainen kirjoitti:
renkaita kuluu, menee rikki & varsinkin jarrupalat (normaalit) ovat kovilla. kytkimestä puhumattakaan.... nivelet ja muut väljistyvät silmissä. näkeehän sen esim. postin autojen nyky kunnostakin.. vaihdelaatikotkin levähtelevät jo alle 20 000km.
Ero lienee siinä, että valtion autoa rasitetaan vähän eri tahtiin. Eli halutaan vaan mahd. pian pois reitiltä ja kotiin tutimaan, autosta viis, kun ei ole niin sanotusti senttiäkään kiinni.. Omalla autolla ajetaan sitten hieman varovaisemmin. :)
- yksi jakajanainen
Jakaja0 kirjoitti:
Ero lienee siinä, että valtion autoa rasitetaan vähän eri tahtiin. Eli halutaan vaan mahd. pian pois reitiltä ja kotiin tutimaan, autosta viis, kun ei ole niin sanotusti senttiäkään kiinni.. Omalla autolla ajetaan sitten hieman varovaisemmin. :)
No ei ehkä koske mua kun en enää jatka tämän kesän jälkeen, mutta tuo on todella älytöntä. No eipä ainakaan jakajia löydy noilla kilometri korvauksilla!
Kukahan hitto tuonkin on keksinyt?!? Muutenkin palkat on ihan huippusuuria..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3215155Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1101511
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191412Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393