Kuinkas montaa raadissa istuvia lehdenjakajia rasittaa oivemman kautta tuo toistaiseksi vasta "ehdotettu" km-korvausten rajumpi leikkaus? Allekirjoittaneelle ei km:t riitä, kun piirimitta on vain vähä reilu 20 km. Laskin, että jos yössä ajettavaa on sellainen 70-75 km, niin sitten nappaa.Ja maaseutupiirithän on sellaisia 100 km ja yli. Ja tuossa hommassa niin polttoainekulutus kuin muukin kuluminen on ihan eri luokkaa kuin satoja kilometrejä yhteen menoon painelevilla kaupparatsuilla. Ja joo, yksityisen firman hommissa, Postilaisilla useimmiten alla valtion auto, eli heitä ei koske.
Uudet km-korvaukset ja varhaisjakelut
6
316
Vastaukset
- Jakaja0
Postilaisetkin saa kommentoida: Jos työkalussasi on ajotietokone, niin paljonko auto piirilläsi kuluttaa löpöä? Onko bensiini vai diesel?. Siis kilometriä kohden? vertailutietona tarvitaan tietenkin myös se, että onko kyseessä taajama- vai maauseutupiiri. Ja noin määränä, kuinka monen sadan metrin välein keskimäärin joudut pysähtymään. (Ja pajonko nykyisellä polttainehinnalla on pelkkä polttoainehinta/km.)
- silleesti
Ei kai siinä muuta kuin kun nuo kilometrit tulee täyteen ja tippuu pienemmälle korvaukselle, niin siihen loppuu ajotkin. Ei jumatsuikka tuossa työssä 25 c riitä edes polttoaineisiin. Tuossahan kuluu jarrupalat, renkaat, nivelet- koko auto enemmän kuin siistiä suoraa moottoritietä ajettaessa. Ei niillä rikastumaan pääse, jakajilla ne ei kyllä ole mitään palkanlisää, vaan menevät ihan kuluihin.
- postilainen
sellanen 27-28snt/km pelkkään polttoaineeseen...
- postilainen
renkaita kuluu, menee rikki & varsinkin jarrupalat (normaalit) ovat kovilla. kytkimestä puhumattakaan.... nivelet ja muut väljistyvät silmissä. näkeehän sen esim. postin autojen nyky kunnostakin.. vaihdelaatikotkin levähtelevät jo alle 20 000km.
- Jakaja0
postilainen kirjoitti:
renkaita kuluu, menee rikki & varsinkin jarrupalat (normaalit) ovat kovilla. kytkimestä puhumattakaan.... nivelet ja muut väljistyvät silmissä. näkeehän sen esim. postin autojen nyky kunnostakin.. vaihdelaatikotkin levähtelevät jo alle 20 000km.
Ero lienee siinä, että valtion autoa rasitetaan vähän eri tahtiin. Eli halutaan vaan mahd. pian pois reitiltä ja kotiin tutimaan, autosta viis, kun ei ole niin sanotusti senttiäkään kiinni.. Omalla autolla ajetaan sitten hieman varovaisemmin. :)
- yksi jakajanainen
Jakaja0 kirjoitti:
Ero lienee siinä, että valtion autoa rasitetaan vähän eri tahtiin. Eli halutaan vaan mahd. pian pois reitiltä ja kotiin tutimaan, autosta viis, kun ei ole niin sanotusti senttiäkään kiinni.. Omalla autolla ajetaan sitten hieman varovaisemmin. :)
No ei ehkä koske mua kun en enää jatka tämän kesän jälkeen, mutta tuo on todella älytöntä. No eipä ainakaan jakajia löydy noilla kilometri korvauksilla!
Kukahan hitto tuonkin on keksinyt?!? Muutenkin palkat on ihan huippusuuria..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1217475Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26584857Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243184Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381327- 501325
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e931204Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.1441132Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi55983Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si27873Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50864