Eräkämppä Lapista

etelän erämies

Moi!

Osaisiko kukaan sanoa, missä hinnoissa liikkuu siellä päin (Länsi-Lapissa: Muonio, Kittilä, Kolari -alue) eräkämppien tai tonttien hinnat?

Hakusessa olisi siis (edullisesta päästä) eräkämppä/piilopirtti/tontti sellaiselle mielellään kangasmetsästä ja jonkin veden ääreltä.

Mikä muu siellä vaikuttaa hintaan kuin hiihtokeskusten läheisyys? Onko esim. Ounasjoen (tai sen sivuhaarojen) rannat kalliita?

Kertokaahan jotain suuntaa-antavaa hintatietoa tämmöisestä haaveilevalle.

14

1231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tontin tonkija

      Noh, hahtaarin tontilla tuollanen maksaa sellanen 100-150.000€. Riippuen missäpäin mökkerö on.
      Totta enämpikin saa kulumaan, vaan ku halpoja kyselit.

    • Kämppänoutaja

      Sähköttömät jumalan selän takana olevat eräkämpät (lue: erämurjut, joita suurin osa on) 40-80 tEur. Inarinjärven rannalla ykkönen eteen. Laskettelukeskuksen vieressä tuplahinta. Kattele Jokakodista.

    • etelän erämies

      Ok kiitos vastauksista. Entä paljonko pitäisi pelkään tonttiin varata, jos rakentaa mökin itse? Saako 20 tonnilla maapalaa joen/järven rannasta?

      Muistan jostain lukekeeni että 5000 neliötä on minimi tontti, jolle saa rakennusluvan, onko tästä tietoa? Onko kuntakohtainen säädös?

    • länsirajalainen

      Saapii kyllä eikä tartte olla 5000 neliön tontti. 3000m2 riittää. Mutta niitä tontteja on melko harvassa, osta heti jos saat sopivalla hinnalla vesistön äärestä.

    • muuta kivien nokkaan

      ei voi eräkämppä maksaa joen varrella 50000tta. ei voi.eräkämpässä ei tietysti oo sähköjä ja kokokin on alle 25m2. mikä siinä maksaa.....itsekin haluisin tommosenvaikka autiotuvan neon sopivia eräkämpäks

    • lap-lap

      Tontin minimikoko kaava-alueen ulkopuolella on kuntakohtainen juttu, soita rakennustarkastajalle. Kyllä rähjistäkin eräkämpistä pyydetään joskus tolkuttomia, mutta eihän se ole tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa. Usein vain kokeillaan jos joku hölmö ostaisi. Tietysti tympäsee kun pyydetään kiinnostavasta mökistä aivan tolkutonta hintaa.

      • etelän erämies

        Joo, toki soitan kun tulee ajankohtaisemmaksi. Nyt lähinnä hieman haarukoin, että mistä päin sitä lähtisi katselemaan ja mistä tuo hinta koostuu. Kun joka tapauksessa täältä etelästä sinne Lappiin tuota matkaa tulee, niin ei se ole niin tarkkaa, missä siellä se eräkämppä on.

        On kivempi lähteä mahdollisesta mökistä tai tontista neuvottelemaan, kun tietää hieman enemmän mitä naapurissa on vastaavasta maksettu. Ja mikä lisä hintaan tulee joesta, järvestä, Levistä jne.

        Mahtaakohan noista olla mitään tilastoja tai vastaavia? Asunnoistahan on.


      • mettiemies
        etelän erämies kirjoitti:

        Joo, toki soitan kun tulee ajankohtaisemmaksi. Nyt lähinnä hieman haarukoin, että mistä päin sitä lähtisi katselemaan ja mistä tuo hinta koostuu. Kun joka tapauksessa täältä etelästä sinne Lappiin tuota matkaa tulee, niin ei se ole niin tarkkaa, missä siellä se eräkämppä on.

        On kivempi lähteä mahdollisesta mökistä tai tontista neuvottelemaan, kun tietää hieman enemmän mitä naapurissa on vastaavasta maksettu. Ja mikä lisä hintaan tulee joesta, järvestä, Levistä jne.

        Mahtaakohan noista olla mitään tilastoja tai vastaavia? Asunnoistahan on.

        hanki ruottinpuolelta.saat halvemmalla, parempien kalavesien ja mettästyspaikkojen läheltä.tarjontaa on mm.eniro.se.


      • taimenjoki
        mettiemies kirjoitti:

        hanki ruottinpuolelta.saat halvemmalla, parempien kalavesien ja mettästyspaikkojen läheltä.tarjontaa on mm.eniro.se.

        Oletko valmis ostamaan tontin vaikka 10 km maantiestä kalaisanjoen varrelta vaivaiskoivujen maasta 10000 e


      • etelän erämies
        mettiemies kirjoitti:

        hanki ruottinpuolelta.saat halvemmalla, parempien kalavesien ja mettästyspaikkojen läheltä.tarjontaa on mm.eniro.se.

        Kiitos vinkistä! Eipä edes käynyt mielessä tuo vaihtoehto, mutta Ruotsin lappikin on tosiaan olemassa. :)


    • Keijo82

      Me ollaan suunnittelemassa kanssa omaa eräkämppää lapista, mutta hinnat vaan kuitenkin ylläpidon kanssa aika kovia. Joten onko kokemusta pitkästä vuokrauksesta? Ainakin sellainen kun www.villilappi.fi on mainostanut etsivänsä pitkäaikaista vuokralaista eräkämpilleen.

    • Ulsms metsässä

      Laitas tietos esille niin kyllä tontti löytyy.

    • tootspul

      Elkäähän nyt.Vielä muutama vuosi sitten myytiin Pyhän lähistältä 600 eurolla tontti.Kuivalta maalta kylläkin.
      Kehtaavatkin pyydellä nää Lapin ukot paskantärkeenä mitä vain,rähjäisistä murjuistaan.

      • löytyy

        Kyseleppä Enontekiöltä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2598
    2. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      65
      2445
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      70
      2291
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      22
      1798
    5. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      213
      1779
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1660
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      92
      1479
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1460
    9. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1424
    10. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      12
      1420
    Aihe