Kärsin huonosta itsetunnosta ja minulla on tietyillä osa-alueilla ulkonäköpaineita. Kerran kysyin mieheltäni saunassa, että pitääkö hän rinnoistani. Siihen hän vastasi että tykkää sellaisista pienemmistä.
Voitte varmaan kuvitella miltä tuntui. Sitä kun haluaisi miellyttää omaa rakastaan kaikilla osa-alueilla, ja halusin vain hänen hyväksyntäänsä. Varmistuksen siitä, että kelpaan juuri tällaisena hänelle.
Kun kysyin, miksi loukkasit noin pahasti, että olisitko vaikka voinut edes esittää valkoisen valheen (enhän itsekään sanoisi esim. että tykkäisin enemmän jostain sellaisesta ominaisuudesta mitä hänellä ei ole), vastaukseksi sain että eikö hän saa tykätä monenlaisista rinnoista, että pitäkö ainoastaan tykätä niistä minun.
Ihan karmea olo. Vai liioittelenko jonkun mielestä asiaa?
Voitte varmaan kuvitella miltä tuntui. Sitä kun haluaisi miellyttää omaa rakastaan kaikilla osa-alueilla, ja halusin vain hänen hyväksyntäänsä. Varmistuksen siitä, että kelpaan juuri tällaisena hänelle.
Kun kysyin, miksi loukkasit noin pahasti, että olisitko vaikka voinut edes esittää valkoisen valheen (enhän itsekään sanoisi esim. että tykkäisin enemmän jostain sellaisesta ominaisuudesta mitä hänellä ei ole), vastaukseksi sain että eikö hän saa tykätä monenlaisista rinnoista, että pitäkö ainoastaan tykätä niistä minun.
Ihan karmea olo. Vai liioittelenko jonkun mielestä asiaa?
Vastaukset 37
Vanhimmat
Ymmärrän fiiliksesi asiassa, painin osittain itsekin samanlaisten itsetunto - ulkonäköongelmien kanssa.
Huomioita ja omia oivalluksiani asiassa:
- Suodatit miehesi vastauksen huono itsetunto - henk.koht.ongelma suodattimen läpi ja se tuntui pahemmalta kuin neutraalisti ottaen olisi.
- Miehesi ei ymmärrä herkkyyttäsi tai teillä on huono tunneyhteys, voiko sitä parantaa?
- Miehesi on juntti, joka ei tulekaan ymmärtämään asiaa vaikka olet sen hänelle keronut ja haavoituvuutesi näyttänyt.
- Itse olet vielä niin keskeneräinen ja kypsymätön, ettet osaa erottaa mikä on toisen mielipide ja sen valta sinuun ja milloin sinun on oltava itsenäinen ja armollisesti ymmärtää, ettemme kukaan ole täydellisiä.
Itselläni tämä prosessi on vielä kesken, mutta mielestäni ylläovat ova ainakin itselleni ongelman avimia.
Voimia eheytymiseen!
Ymmärrän pointtisi. Tuollaiset typerät kommentit pilaavat mielestäni kahden ihmisen välistä sidettä. Itse en koskaan töksäyttelisi toiselle mitään tuollaista.
Olen kyllä hiljattain tullut siihen johtopäätökseen, että mies on juntti. Vaikka elämänkokemusta hänelläkin on paljon, ei mikään nuori kolli enää.
Itsellä on toki kasvamista, mutta en tiedä haluanko kasvaa tuollaisen ihmisen kanssa. Olisi pitänyt varmaan töksäyttä jotain yhtä pahaa takaisin, että olisi tajunnut. Mutta en halua alentua sille tasolle.
Ole ilkeä ja sano miehellesi, että sinä tykkäät oikeastaan sellaisista vähän kookkaammista kikkeleistä.
Rehellisyys on aina karmea moka. Itsepä kysyit.
Vaimoni kysyi minulta, että onko hänessä mitään hyvää. Vastasin, että emmä tiijä. Hän tuijotti Mua suu auki ja puisteli päätään
Eikö parisuhteeessa kuulu olla rehellinen. Miksi nainen suuttuu jos on rehellinen.? Jos se noin paljon haittaa sua niin älä seurustele ikinä.
Kestäisikö rehellinen mies myös rehellisen naisen kommentin, jos vaikka oletetaan nainen vaikka pitäisi suuremmasta miehisestä koosta?
Veikkaan, että et ainakaan iloitsisi saamastasi vastauksesta :)
Ei kai mies ole niin hölmö, että tuollaisia kyselisi. Vaikka kyllä vaimo sen on sanonut muutaman kerran kysymättäkin.
Eikö parisuhteessa kuuluisi olla ihmisen kanssa, jolle haluaa hyvää: hyvän mielen, rakastaa sitä ja pitää juuri sitä ihmistä kauniina, ja kauneimpana? Eikö parisuhteessa ole nimenomaan sen ihmisen kanssa, joka on viimeinen ihminen maan päällä ketä haluaa satuttaa ja loukata? Eikö parisuhteessa kuulu olla hienotunteinen ja ennen kaikkea rakastaa sitä toista, haluta huomioida ne hyvät ja parhaat asiat? Parisuhteessa voi olla rehellinen myös niin, että on rehellinen itselleen: jos ei pysty olemaan hyvä edes sille, kenen pitäisi olla omaa perhettä, ei pitäisi ikinä seurustella.
Kyllä minä ainakin kestäisin. Ei mulla ole kuin 15 cm muna ja 5 cm paksu. *Jos joku ei siitä tykkää niin ei haittaa mua. Menköön sitte muualle hakemaan isompaa. Mulla on siinä mielessä puhdas itsetunto.
Inhottavaa kysyä mielipidekysymys, johon on vain yksi oikea vastaus.
Onko rehellistä pierasta saunassa? PieruPeran akka suuttui, kun pera saunassa pieraisi. Eihän pieru sentään eronsyyksi kelpaa?
Älä kysy jos et halua vastausta.
Toisten vastaukset tulee kuin löysä paska
Parisuhde on aina täynnä tyytymistä, kumpikaan teistä tuskin on täydellinen tai saa täydellista kumppania, joten ei kannata ehkä enempää udella ominaisuuksista, olisiko miehen pitänyt valehdella...?
Kyllä olisi. Jokainen vähääkään älykkyysosamäärä plussan puolella lämmittelevä oppii elämässään, että joskus elämässä, muitakin kohtaan, on parempi vaan olla hiljaa tai jopa valehdella, kun rehellisyys ei hyödytä mitään ja vain vahingoittaa sitä ihmistä, jota pitäisi suojella. Tässäkään tapauksessa ei ollut mitään syytä sanoa mitään vertauksia toisiin tisseihin eikä lähteä koko juttuun. Siksi että on parempi pitää mölyt mahassaan kun loukata ystäviään, rakkaitaan ja perhettään. Jännää on se, että pomon persettä sekin mies nuolee ihan takuulla ja varoo työkavereittensa kanssa mitä möläyttelee, mutta se kenen perään kuitenkin ulvoo, jos se lähtee, saa kestää mitä vaan.
Vai olisiko syytä kohdella nimenomaan rakkaintaan itsestään selvyytenä, mille voi rehellisyyden nimissä laukoa (typeryyttään) mitä tahansa, koska siinähän se aina pysyy koska itse on niin esimerkillisen rehellinen.
Oletko ennemmin oikeassa vai onnellinen, oletko ennemmin joskus vaikka suu kiinni kun se, mihin toinen joutuu tyytymään, koska ei kaltaisestasi rehellisestä juntista uskalla erotakaan. Koska sitähän ap:n mies on. Rehellisesti, hän on nimenomaan se mies, mihin tyydytään.
Mun mielestä ois hirveetä olla juntti kumppani, jota toinen miettisi, millainen pässi se onkaan, jota se miettii, voisiko jättää ja tohonko on pakko tyytyä. Mun mielestä on paljon kivempaa olla kumppani, josta se toinenkin tietää, että kannattaa pitää kiinni ja että tuskinpa se parempaa ainakaan löytää. Ja siis jo itseni takia.
Oman kumppanin pitäisi aina olla omissa silmissä juuri silloin hyvä ja kaunis. Oma kumppani pitäisi nähdä kauniina ja se pitäisi osata myös sanoa.
Jotkut tykkää elää valheessa. Minä taas olen toista mieltä, saa kysellä jos vaan kestää kantti kuulla rehellinen vastaus. Jos ei kestä kuulla, ei pidä kysellä.
Kysyin mieheltä mitä mieltä kropastani, vastasi että parin vuoden aikana on kertynyt paljon rasvaa tonne peräpuolelle. Vastaus oli täysin rehellinen, ja oikeutettu, itsehän kysyin ja hän vastasi. Sen verran omaan hyvän itsetunnon ettei asia loukannut, vaan aloin tekemään asialle jotain.
Liian usein ihmiset valittaa kun nainen/mies leviää suhteen aikana, ja monet näistä leviämisistä johtuu siitä että toinen sokeutuu täysin sille tosiasialle että ihminenkin nauttii näkemästään, ja että parisuhde ei ole tekosyy alkaa mässyttää sitä pullaa ja karkkia ylenmäärin.
Ei kukaan ole täydellinen, olen varma että AP:kin joskus katselee komeita miehiä, täysin normaalia haaveilla mutta ei pidä myöskään loukkaantua kun joku vastaa kysymykseen rehellisesti. Jos itsetunto perustuu siihen että pitää mielessään kuvitella olevansa malli vaikkei olekaan, perustuu tuo minäkuva valheeseen eikä aitoon itsen kanssa sinuna olemiseen,
Ymmärrän täysin. Olin kerran kuolettavan rakastunut mieheen, jonka kanssa emme olleet vielä olleet sängyssä. Hän kommentoi ohikulkevan naisen rintoja toteamalla, että "karmeat riipparit".
Olin aivan järkyttynyt, koska olen hyvin epävarma omista rinnoistani ja pelkään, että miehet pitävät niitä rumina. Joten se taru loppui siihen, hän pyysi luokseen yöksi, mutta kieltäydyin, eikä suhde enää edennyt pidemmälle.
Vähän sama kuin nainen pilkkaisi miesten peniksiä, samalla lailla menisivät halut heiltäkin.
Älkää hemmetissä kysykö. Ainahan se olisi kiva, jos mies on sitä mieltä että pitää, mutta mitä jos ei pidäkään... Pitää joko valehdella, tai olla törkeä ja rehellinen. Kumpikaan ei ole hyvä. Kysykää VAIN jos vastaus on varma KYLLÄ.
Toisaalta, mä tykkään kyllä kaikesta omassa vaimossani. Vaikkei hän mikään missin prototyyppi olekaan. :)
Mulla on imetysten jäljiltä tissit kuin ajokoiran korvat, ja kerran kans kysyin että mitä niistä mies tykkää. No se vastas että "en mä nyt ala valehtelemaan että ne mitkään kauheen kauniit on, mutta niitä on kiva käsitellä kun sä tykkäät siitä". Ei se mua haitannut, hassuahan se olis ollut jos ois väittänyt että upeet bosat sulla. Ei pidä kysyä jos ei kestä rehtiä vastausta. Sitä paitsi, se käy varsin kuumana mitä mun peppuun tulee, ja voin olla varma että se on aitoa kun se ei valehtele.
Upeaa!
Siis synnytyksen jälkeen naisille tulee RIIPPARINNAT :/ Istuin vaimoni kanssa saunan lauteilla ja yhtäkkiä se heitti tissi olkäpäille roikkumaan! :/ kyllä ihmetys valtasi pääni aika todella ja pieni järkytys tuli :/ Mun nainen oli menettänyt kaikki muotonsa synnnytyksen jälkeen ja ne raskausarvet..en pysty kattomaan vieläkään kunnolla,vaimo laittaa laastareita niihin peittääkseen, Kyllä salaa istun iltaisin koneella katsoen timmejä mimmejä :D Joo vaimoni on hoikka,mutta se mun tuijottaminen loppui kuin seinään :( Kyllä se niin on että raskausaika vie naisista sen jälkeen hohdon kokonaan, mä teeskentelen vaimolle, miten upea se " Mukamas on" vaikka silmät ummistan ennemmin.
Toivottavasti naisesi jättää sut pian - se olisi kaikille parasta.
Mies ja nainen eivät voi koskaan elää rehellisinä onnellisina yhdessä
Onko muuten pakko kysyä, jos haluat tietyn vastauksen ja sillä tietyllä vastauksella on lisäksi sinulle merkitystä?
Joko tykkäät tisseistäsi itse ja se riittää, etkä kysele muilta, tai sitten tykkäät tisseistäsi ja kyselet ihan mielenkiinnosta, jolloin on ihan sama mitä toinen vastaa. Ja jos et tykkää tisseistäsi ni mitään hyvää vaihtoehtoa ei ole, ennen kuin opit tykkäämään.
Jaa. Onko miehesi sitten se unelmiesi sexmachine?
Vai voisitko sittenkin pisteyttää jonkun raamikkaan pyykkilautavatsaisen ruskeasilmäisen tumman latino poitsun edes pikkuisen paremmaksi - noin niinkuin ulkonäön suhteen?
Taviksia me ollaan kaikki.
Ainakin ukkosi on rehellinen, sitähän naiset aina sanoo tahtovansa: rehtiä suomalaista miestä. Se että ukkosi on sinun kanssai, vaikka et olisikaan hänen mielestään täydellinen kertoo jo että hänon mieluummiin kanssasi kuin että jahtaisi semmoista oikeat mitat täyttäävää saalista tuolla kadulla.
"se että ukkosi on sinun kanssai, vaikka et olisikaan hänen mielestään täydellinen kertoo jo että hänon mieluummiin kanssasi kuin että jahtaisi semmoista oikeat mitat täyttäävää saalista tuolla kadulla."
Tai sitten ukko on laskenut yhteen 1 1 ja todennut että omien ominaisuuksien summa ei riitä halutun kaltaisen saaliin saamiseen ja tyytyy suosiolla vähempään. Realistinen siis ainakin tuossa asiassa. Tosin aika tökerösti asiansa ilmaisi, olisi kai sen voinut kauniimminkin sanoa.
Voi kunpa naisista suurempi osa olisi myös realisteja. Nainenhan saa aina halutessaan seksiä, mutta se unelmien prinssi jää monelta saavuttamatta.
Jos jättäisi sen kuun taivaalle ja tyytyisi mato kaltaiseensa niin olisi kaksi onnellista matoa.
"Voi kunpa naisista suurempi osa olisi myös realisteja. Nainenhan saa aina halutessaan seksiä, mutta se unelmien prinssi jää monelta saavuttamatta.
Jos jättäisi sen kuun taivaalle ja tyytyisi mato kaltaiseensa niin olisi kaksi onnellista matoa."
Kyllähän ne madot yrittää mutta ei ne toisiaan tyydytä.
Itse Miehenä en perusta PIENISTÄ rinnoista,se on kuin pelkkää NAHKAA ottaisi käteen. Tulee miehen rinnat mieleen. Kannattaa alkaa syömään tai lihottaa, jos tahtoo isot rinnat? Kyllä naiset ovat parhaimmillaan terhakkaat pyöreät silmään istuvat kauniit rinnat,eikä nahkapusseja!
Minkäslainen mulllu sullaon ?
Pane se jäbä näkyviin.
Voidaan kaikki arvostella.
Toivotaan vielä, että se on puhdas, ettei tautien levittämä.
Toki jokaisella saa mielipiteitä olla, mutta viisasta on hieman harkita, mitä laukoo ja milloin.
Tahallinen loukkaaminen on sivistymätöntä eikä luo mitään hyvää mihinkään.
Munkin duunikaveri haisee välillä niin sairaasti hielle, että meinaan pökrätä.
No haluan kuitenkin, että duuniin on aamulla kiva mennä, enkä tykkää riidellä tai loukata kanssaeläjiäni.
Selitin asian pomolle ja työhuonejärjestelyillä saatiin tälle pikku haisulille oma työhuone ja me muut saamme nauttia raikkaasta ilmasta.
Ei tarvinnu ruveta häntä loukkaamaan ja asia oli muuten helposti ratkaistavissa.
Tän ketjun miehet olisi varmaan pannet lehteen jutun tästä haisulimiehestä, mutta me naiset hoidimme asian ilman suurempaa hälyä ja kaikki on tyytyväisiä
Älä kysy mielipidettä jos et kestä totuutta!
Ymmärrän että se tuntuu pahalta jos ei voi miellyttää rakasta, mutta kukaan ei ole täydellinen eikä voi miellyttää kaikilla osa-alueilla toista! Itse kysyit asiaa, mies ei minusta loukannut sinua jos ei sanonut suoraan kuinka kamalat rinnat sinulla on.
Ihan samaa mieltä. Jos kysyt ja loukkaannut muusta kuin kehuista, niin sähän siis kysyit vain saadaksesi kehuja. Enemmän se susta huonoa kertoo kuin miehestäsi, joka vain oli rehellinen!
Ja höpö höpö. Sun mies nyt ei vain tajunnut, että tuollaista ei saa sanoa. Oli vähän tollo, mut sehän on vain mies. Nainen ei ois niin tyhmä, että tekis jotain tuollaista.
Ei tuolla sanomisella ole mitään merkitystä. Se tahtoo olla sun kanssa ja se on se pääpointti. Miehet katselee aina naisia ja niiden ulottuvuuksia, sillä ei ole mitään väliä siihen asti, kunhan tajuavat olla siitä hiljaa. Ei ne itselleen mitään voi. Y-geenivirhe, kai. Yritä olla kärsivällinen äläkä ota itseesi. Ne vain nyt ovat vähän (jotkut enemmänkin) pöhköjä tässä asiassa. Ei ne tajua, että ne loukkaa toista, koska naiset ei sellaista tee. Eikä miesten itsetunto edes kestäisi sellaista.
Älä hyvä ihminen mieti tuollaisia. Miehet nyt on vain on...
Naiset....siitähän tuo alkoi. Ei miehestä.
NIinpä, se tahtoo olla hänen kanssaan vaan kun se ei naiselle riitä.
Arvatkaa vaan, kohta se pettää naista ja on sika. Miksi? Mies ei riittänyt naiselle, se, että halusi olla naisen kanssa.
Huono itsetunto on syvältä!
Sitten kiusataan kumppania tuollaisilla kysymyksillä.
Johan kumppani kyllästyy huonoon itsetuntoon ja sen paikkaamiseen.
LIsäksi kumppani kokee riittämättömyyttä: hän ei ole kylliksi. HÄNEN tekonsa eivät riitä. Ei se, että hyväilee tissejä, pitää prinsessastaan huolta.
Ei, seuraavaksi nainen menee keräämään kehuja muilta miehiltä.
Pelkkä kumppanin olemassaolo pitäisi olla riittävä juttu! Eihän naisille mikään riitä.
Millainen mies valittaa rintojen olevan liian isot :D Huhhuh,vaihtamalla paranee