Ohjeita nopeaan painonpudotukseen? Kokemuksia, vinkkejä?

viimeiset kilot

Eli kuten otsikkokin sanoo, tarvisin ohjeita nopeaan painonpudotukseen.

Kerron vähän taustoja: Olen naispuolinen parikymppinen, ollut melko lailla koko ikäni ylipainoinen, mutta karppauksen avulla olen vihdoin saanut painoni lähelle normaalia. Olin karppauksen aloittaessani 93 kg, ja laihduin yhteensä 20 kg noin 10:ssä kuukaudessa. Olen siis 165 cm and 73 kg.

Ensimmäiset kuukaudet paino tippui nopeaan tahtiin, sitten se alkoi hidastua johonkin 1 kg/kk, mutta nyt paino on pysynyt samana jo yli puoli vuotta, ja se raivostuttaa. Karppaamisella eivät näytä viimeiset liikakilot lähtevän millään. Kaikkea on kokeiltu: hiilarien lisäämistä, niiden vähentämistä, rasvan lisäämistä, sen vähentämistä, kalorien laskua jne. jne. Välillä olen syönyt vähemmän, välillä taas enemmän. Paino ei liiku suuntaan eikä toiseen. Ei sitten ollenkaan.

Eli toivoisin nyt vinkkejä nopeaan laihtumiseen, jotta pääsisin vihdoin eroon viimeisitä liikakiloista! Laihdutettavaa olisi noin 10 kg. Olen valmis kokeilemaan hyvin vähäkalorisiakin vaihtoehtoja... Tarkoituksena olisi siis dieetin avulla laihtua kymmenisen kiloa, ja siirtyä sitten takaisin karppaamiseen, minkä olen oikein toimivaksi kokenut.

Kertokaahan omista kokemuksistanne, mikä on toiminut hyvin nopeaan laihtumiseen? Kiitoksia!

3

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      En tiedä onko tää mitä haet, mutta kokeile lentoemäntädieettiä, se on hyvä jos laihduttaa ja paino ei enää tipu. Sillä luvataan -4kg neljässä päivässä, mutta tokihan ne on nesteitä mitkä lähtee, mutta siitä on taas hyvä jatkaa oikeata laihduttamista. Itse en ole ikinä ollut millään dieetillä, mutta nyt olen toista päivää tolla lentoemäntädieetillä, vielä ei oo ainakaan tuntunut pahalta, paitsi papujen syöminen on yököttävää mutta eiköhän tämän 4 päivää kestä. :)

    • Sairaaladieetissä laihtuu aika nopeasti.

    • nestetasapaino

      Ette voi väittää, että paljon laihtunut jumivaiheessa oleva omais enää ylimääräistä nestettä, mistä tiputtaa painoo. Noin paljon laihduttaneen nestetasapaino on jo normaali. Se tiputettava paino koostuu ihan vain rasvasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      39
      2208
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1787
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      127
      1659
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1346
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1070
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      925
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      837
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      811
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      803
    Aihe