Kuka lähtee kanssani juoksemaan Maratonia? Olen hyväkuntoinen, nuorehko mies mutta kaukana huippu-urheilijasta. Parhaimmillani olen juossut Cooperin testissä 3000 m, keskimäärin lähempänä 2900m. Etsin kaveria, jonka kunto olisi samansuuntainen. En ole koskaan ennen juossut Maratonia, ja haluan testata miten se menee.
Maraton ajoittuisi mielellään tämän vuoden syksyyn. Paikka voi olla Helsinki, Tampere, Turku tai tarvittaessa jokin muu kaupunki.
Maraton ajoittuisi mielellään tämän vuoden syksyyn. Paikka voi olla Helsinki, Tampere, Turku tai tarvittaessa jokin muu kaupunki.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Muista juosta alusta tarpeeksi hiljaa.Älä lähde porukkaan mukaan.Muista tankata ohrapuuroa aamulla,sillä matalin GI- arvo.Sykemittari on hyvä apu.Testaa kilometrin matka mitä vauhtia pystyt juosta.Muista juoda riittävästi eli kaksidesiä per juottoasema.Olethan juonnut harjoitellessasi.Tässä kokeneen ohjeet sinulle.Tsemppiä sinulle.
Kunto samansuuntainen missä suhteessa? Cooper-tuloksesi on ihan hyvä, mutta eihän se paljon kerro kestävyyskunnostasi. Vähemmän cooperissa juokseva, mutta pitkiä lenkkejä treenannut luultavasti pärjää paremmin maratonilla.
Hyvä kuntoinen my ass!! 2900 on ruputulos. 70-luvulla vedin 1m hangessa kovempaa.
Kyllä nykynuoriso on paska kuntosta. Nyt ikää 64 vuotta ja pesen sinut milloin vain coopperissa.
moro