Minulla on luonnolliset värjäämättömät hiukset, vaaleanruskeat. Haluaisin lisätä niihin kiiltoa ja vähän ehkä sävyttää niitä. Minkälainen miksi tähän sopisi? Jotkut ilmeisesti laittaa hiuksiinsa kaikkia marjoja, öljyjä yms. Itselläni ei mitään hajua tällaisesta! Vinkkejä?
Hiusten sävytys marjoilla (esim. mustikalla)
3
1752
Vastaukset
- lilac pompom
kirjastosta löysin kirjan missä oli kasvien käytöstä hiusten- ja ihonhoidossa, kamomilla kirkasti vaaleaa väriä, ja saksanpähkinäpuun kuoresta sai punaisen sävyn. kasvi keitettiin teen tapaiseksi, ja sillä huuhdeltiin hiukset. kehäkukka on yksi, mikä vaaleille hiuksille sopii, ja nokkosveden pitäisi vahvistaa ja kiillottaa hiuksia. en kyllä oo ite kokeillut, joskus liotin juhannusruusun terälehtiä vedessä ja huuhdoin sillä, tuoksui ainakin hyvälle:)
äitini keitti nuorena punasipuleita ja "värjäsi" hiuksiaan, hiukset punertui sen mukaan, mutta varmaan haisi.... sulla nyt ei ole blondattuja, mutta jos värinpoiston, vaalennuksen jälkeen alkaa hiukset kellertyä, just mustikalla (keitolla ilmeisesti) saa keltasuuden vähenemään.
mulla itsellä on tosi kuivat latvat, ja oon käyttänyt manteli- ja kookosöljyjä, rypsiöljyllä hoidin hiuksia rastojen jälkeen. siitä vaan jää hiukset jotenkin tahmasiksi ja raskaiksi, joten noi kookos- ja manteliöljyt oli parempia, ostin itämaisesta kaupasta, mutta löytyy jostain cittarista yms.
astro.fi-sivun foorumilta löytyy muistaakseen vaihtoehtohoidoista keskustelu, missä on paljon noista... jos jaksat lukea:) eikä rehuista haittaakaan pitäisi olla... - TästEdesVainLuomua
Lisää tietoa, luonnonmukaisesta hiustenhoidosta- ja värjäämisestä, luonnonkasveilla, marjoilla yms kiitos.
- Hårologi
Hiero hiuksiisi mustikka sosetta ja laita muovihuppu päähäsi,
anna vaikuttaa yön yli ja aamulla pese sose pois ja kas sinulla on todella kiiltävät hiukset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283446- 973206
- 763034
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim793001"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m532901Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862678- 352490
- 572351
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432235- 882002