Minulla on luonnolliset värjäämättömät hiukset, vaaleanruskeat. Haluaisin lisätä niihin kiiltoa ja vähän ehkä sävyttää niitä. Minkälainen miksi tähän sopisi? Jotkut ilmeisesti laittaa hiuksiinsa kaikkia marjoja, öljyjä yms. Itselläni ei mitään hajua tällaisesta! Vinkkejä?
Hiusten sävytys marjoilla (esim. mustikalla)
3
1779
Vastaukset
- lilac pompom
kirjastosta löysin kirjan missä oli kasvien käytöstä hiusten- ja ihonhoidossa, kamomilla kirkasti vaaleaa väriä, ja saksanpähkinäpuun kuoresta sai punaisen sävyn. kasvi keitettiin teen tapaiseksi, ja sillä huuhdeltiin hiukset. kehäkukka on yksi, mikä vaaleille hiuksille sopii, ja nokkosveden pitäisi vahvistaa ja kiillottaa hiuksia. en kyllä oo ite kokeillut, joskus liotin juhannusruusun terälehtiä vedessä ja huuhdoin sillä, tuoksui ainakin hyvälle:)
äitini keitti nuorena punasipuleita ja "värjäsi" hiuksiaan, hiukset punertui sen mukaan, mutta varmaan haisi.... sulla nyt ei ole blondattuja, mutta jos värinpoiston, vaalennuksen jälkeen alkaa hiukset kellertyä, just mustikalla (keitolla ilmeisesti) saa keltasuuden vähenemään.
mulla itsellä on tosi kuivat latvat, ja oon käyttänyt manteli- ja kookosöljyjä, rypsiöljyllä hoidin hiuksia rastojen jälkeen. siitä vaan jää hiukset jotenkin tahmasiksi ja raskaiksi, joten noi kookos- ja manteliöljyt oli parempia, ostin itämaisesta kaupasta, mutta löytyy jostain cittarista yms.
astro.fi-sivun foorumilta löytyy muistaakseen vaihtoehtohoidoista keskustelu, missä on paljon noista... jos jaksat lukea:) eikä rehuista haittaakaan pitäisi olla... - TästEdesVainLuomua
Lisää tietoa, luonnonmukaisesta hiustenhoidosta- ja värjäämisestä, luonnonkasveilla, marjoilla yms kiitos.
- Hårologi
Hiero hiuksiisi mustikka sosetta ja laita muovihuppu päähäsi,
anna vaikuttaa yön yli ja aamulla pese sose pois ja kas sinulla on todella kiiltävät hiukset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342724Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2612297Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221413- 1151072
- 971030
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041013Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13922Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La55818Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50771Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.277752