Olen siis 20-vuotias nainen ja poikaystäväni veli on menossa naimisiin syksyllä enkä yhtään tiedä mitä voisin laittaa päälleni. Kun ei voi laittaa valkoista, eikä liian tummaa, eikä kovin räikeääkään niin millainen mekko sopii häihin? Ilman että varastaa kaiken huomion morsiamelta..kuinka pitkä mekon tulisi olla, minkä värinen, minkä tyylinen?
Poikaystäväni veli on itse kovin vanhoillinen, hänen morsiamensa sitten taas on ihan eri maata, joten en osaa oikein päättää mitä kehtaan laittaa päälleni näyttämättä siltä että olisin muiden vieraiden rinnalla olevan eri juhlissa vallan, tai sitten toisinpäin, että muilla on hienot asusteet ja itselläni joku yksinkertainen..
Onko kellään mitään hyviä nettisivuehdotuksia josta löytää sopiva mekko?
Mikä mekko häihin?
2
541
Vastaukset
- Monet häät kokenut
Vain täysvalkoinen ja -musta eivät sovi häävieraalle - mustavalkoinen kyllä käy. Kyllä kirkkaat vaatteet voi häihin laittaa.Paljaat olkapäät on hyvä peittää kirkossa esim. huivilla.
Maksimekot on melko varma valinta. - Tyylitiedoton
Millasessa paikassa juhlat on? Sekin kertoo jo jotain. Onko esim joku hieno/arvokas juhlapaikka, vai vanha nuorisoseurantalo, maalla maalaistalon pihalla "latotansseina".
Itse olen ollut noista yllämainituista kaikentyyppisissä ja kyllä pukeutuminen eroaa!! Esim toi vanha, arvokas paikka, niin naisten vaatteet meni iltapuvun suuntaan, siis ei varsinaisia iltapukuja, mutta sen tyylistä. "Latotansseissa" taas enemmänkin kesä/kukkamekkoa, siis ihan juhlavaatteet kyllä, mutta ei olleenkaan samaa sarjaa kuin noi toiset.
Tämän esim voisi mun mielestä laittaa. http://www.ts.fi/teemat/tyyli/171459/Pikkujoulumekon paivitetty juhla
Tai tämäntapanen, kunhan peittää olkapäät kirkossa (ja varaa muutenkin lämmikkeeksi jonkun huivin/boleron tms) http://www.tori.fi/pohjois-pohjanmaa/Juhlavaatteita_osa_2__koko_34_36__3951888.htm
Tai tästä vähän kevyempi http://tyylitaivas.fi/asu/juhlamekko-haihin
Tästä linkistä suurin osa olis ihan ok http://www.xeniasday.com/2012/05/juhlien-vieraan-pukeutumista.html
Eli mä laittaisin häihin juhlapaikasta, hääparista ja omasta tyylistä riippuen jotain noiden linkkien tapasta. Ja toki kun on syksy ja viileämmät ilmat, niin joku huivi/bolero/neuletakki lämmikkeeksi (juhlapaikalla sisällä tuskin tarvii, mutta kirkko, matkat "happihyppelyt"). Ja kengiksi jotkut hieman umpinaisemmat, enemmän avokkaan tapaiset, ei ihan naru sandaletteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663342Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433147Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1182546- 432528
- 311943
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271840- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851455- 391320
- 821179