Mikä mekko häihin?

....aaapuaaa

Olen siis 20-vuotias nainen ja poikaystäväni veli on menossa naimisiin syksyllä enkä yhtään tiedä mitä voisin laittaa päälleni. Kun ei voi laittaa valkoista, eikä liian tummaa, eikä kovin räikeääkään niin millainen mekko sopii häihin? Ilman että varastaa kaiken huomion morsiamelta..kuinka pitkä mekon tulisi olla, minkä värinen, minkä tyylinen?

Poikaystäväni veli on itse kovin vanhoillinen, hänen morsiamensa sitten taas on ihan eri maata, joten en osaa oikein päättää mitä kehtaan laittaa päälleni näyttämättä siltä että olisin muiden vieraiden rinnalla olevan eri juhlissa vallan, tai sitten toisinpäin, että muilla on hienot asusteet ja itselläni joku yksinkertainen..

Onko kellään mitään hyviä nettisivuehdotuksia josta löytää sopiva mekko?

2

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Monet häät kokenut

      Vain täysvalkoinen ja -musta eivät sovi häävieraalle - mustavalkoinen kyllä käy. Kyllä kirkkaat vaatteet voi häihin laittaa.Paljaat olkapäät on hyvä peittää kirkossa esim. huivilla.

      Maksimekot on melko varma valinta.

    • Tyylitiedoton

      Millasessa paikassa juhlat on? Sekin kertoo jo jotain. Onko esim joku hieno/arvokas juhlapaikka, vai vanha nuorisoseurantalo, maalla maalaistalon pihalla "latotansseina".

      Itse olen ollut noista yllämainituista kaikentyyppisissä ja kyllä pukeutuminen eroaa!! Esim toi vanha, arvokas paikka, niin naisten vaatteet meni iltapuvun suuntaan, siis ei varsinaisia iltapukuja, mutta sen tyylistä. "Latotansseissa" taas enemmänkin kesä/kukkamekkoa, siis ihan juhlavaatteet kyllä, mutta ei olleenkaan samaa sarjaa kuin noi toiset.

      Tämän esim voisi mun mielestä laittaa. http://www.ts.fi/teemat/tyyli/171459/Pikkujoulumekon paivitetty juhla

      Tai tämäntapanen, kunhan peittää olkapäät kirkossa (ja varaa muutenkin lämmikkeeksi jonkun huivin/boleron tms) http://www.tori.fi/pohjois-pohjanmaa/Juhlavaatteita_osa_2__koko_34_36__3951888.htm

      Tai tästä vähän kevyempi http://tyylitaivas.fi/asu/juhlamekko-haihin

      Tästä linkistä suurin osa olis ihan ok http://www.xeniasday.com/2012/05/juhlien-vieraan-pukeutumista.html


      Eli mä laittaisin häihin juhlapaikasta, hääparista ja omasta tyylistä riippuen jotain noiden linkkien tapasta. Ja toki kun on syksy ja viileämmät ilmat, niin joku huivi/bolero/neuletakki lämmikkeeksi (juhlapaikalla sisällä tuskin tarvii, mutta kirkko, matkat "happihyppelyt"). Ja kengiksi jotkut hieman umpinaisemmat, enemmän avokkaan tapaiset, ei ihan naru sandaletteja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      21
      4638
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      3284
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3137
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      46
      2549
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      85
      1242
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      257
      1123
    7. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1099
    8. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      56
      1092
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      392
      1067
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      200
      966
    Aihe