Sain 2010 joululahjaksi Polarin FT60-sykemittarin. Ekat puoli vuotta mittari toimi kuin unelma, mutta sitten sykkeet alkoivat heitellä ihan ihmeellisiin lukemiin. Sykemittari saattoi näyttää 200, kun seisoin rauhassa paikallani odottamassa jumpan alkua, tai nollaa kesken kovan salitreenin. Vein mittarin lähimpään huoltoon, siellä vaihtoivat sykevyön ja saarnasivat siitä, miten tärkeää on sykevyön pesu jne. Ei ollut ilmeisesti vedellä huuhtelu jokaisen käyttökerran jälkeen ja pesukoneessa pesu n. joka neljännen kerran jälkeen ollut tarpeeksi. Antoivat huoltoliikkeessä ymmärtää, etten osaa käyttää sykemittariani ollenkaan ja ainoa ongelma olisi oma tietämättömyyteni. Ettäs näin. :)
Tosta episodista lähtien sykemittari on toiminut kohtuullisesti, mutta ollut ajoittain kuitenkin ihan kreisi. Eniten ongelmaa on kylläkin ollut siitä, että se sekoittaa viikkoyhteenvedot ihan täysin - saattaa heinäkuussa listata treenejä jollekin lokakuun viikolle, jolloin se ei kirjannut treenejä viikkoyhteenvetoon ollenkaan. Tärkeintä on kuitenkin ollut, että yksittäiset treenit ovat jääneet aina muistiin ja treenatessa syke on ollut yleensä järkevissä rajoissa.
Nyt sitten on kai taas sykemittarilla hullut päivät. Lauantaista lähtien sykemittari on näyttänyt pelkkää nollaa niin lenkillä, salilla kuin zumbassakin. Olen kostuttanut sykevyön, ihon sen alla ja kiristänyt vyön tiukemmalle. Ja nollaa näyttää.
Sykemittarini ei ilmoita patterin loppumisesta, se on tarpeeksi tiukalla ja sykevyö on kostutettu. En mielelläni menisi korvat punaisena kuulemaan omasta tietämättömyydestäni paikalliseen Polar-huoltoon, koska he eivät viime vuonna ottaneet minua ollenkaan vakavasti.
Olisiko siis täällä joitain muita, joilla olisi samankaltaisia ongelmia?
Polarin FT60-sykemittari
3
816
Vastaukset
- jani.kesala
Ostin FT60:n maaliskuussa ja kuukautta myöhemmin alkoi ilmetä ongelmia sykkeen näytön suhteen. Välillä lukemat tosiaan huitelivat ihan pilvissä. Kun aloin pestä vyön käsisaippualla joka treenin jälkeen ja kiristin vyön tiukalle, ongelmat loppuivat. Treenien kirjautumisen kanssa ei ole ollut ongelmia. Välillä laitteen logiikka on kyllä ihmetyttänyt, välillä esim. ilmoittaa viikkotavoitteeksi "palautumisviikkoa tarvitaan", siitä huolimatta aika- ja kaloritavoitteet pysyvät samana kuin edellisellä viikolla. Laitoin Polarille aiheesta kyselyn toukokuussa, mutta eivätpä ole vaivautuneet vastaamaan.
- Polar on näkkäri
Mielenkiintoista. Samaa heittelyä olen meidänkin perheessä nähnyt, joskin itsellä on FT7 toiminut lähes moitteetta. Taitaa siis olla tyyppivika juuri FT60:n kanssa.
Polarilla on omatkin foorumit josta kannattaa yrittää kysellä, siis vaikka Polarin omat edustajat eivät vastaisi niin ehkäpä joku kohtalotoveri tietää keinon tilanteen korjaamiseksi.
Ketjun avaajalle suosittelen vain kaikesta huolimatta käymään siellä huollossa, tai ehkä pyytää kaveria tekemään sen puolestasi jos kokemus oli niinkin rankka viime kerralla. - Kukkamuna
Moi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1257543Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937224Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit287149Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t656296Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t66120Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1075655Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465448Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa675287Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus445168Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset304943