Ammattiliitot ajoivat Nokia pois Suomesta. Liitot saivat aikaiseksi taas tuhansille ihmisille pahoinvointia.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/52687-nain-nokian-ikava-vaikutus-nakyy-salossa
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/52687-nain-nokian-ikava-vaikutus-nakyy-salossa
Vastaukset 7
Vanhimmat
Yksikään ammattiliitto ei ole ollut päättämässä Nokian toiminta strategiasta millään osa - alueella.
Nokian niin kuin monen muunkin yrityksen/yhtiön on lähdettävä täältä periferiasta maailmalle ja siellä toimimalla saada yritys toimimaan kilpailukykyisesti jos jää tänne tuotteiden tässä elinkaaren vaiheessa niin voi unohtaa koko homman!
Suomessa on kehitetty tiedonvälitys/siirtotekniikkaa, joka on muuttanut maailmaa pysyvästi eikä sen luokan keksintöjä synny ihan joka vuosikymmenellä, niitä tulee kyllä, mutta mitä ja milloin nähdään myöhemmin.
Suomalaisista yrityksistä ja suomalaisista tulee kansainvälisiä osaajia, sen merkki yritysten lähtö on, enää emme toimi vain Suomessa vaan maailmalla ja se on h y v ä asia, joka tuo hyvinvointia Suomeenkin!
Nokia lähti, koska liittojen johdosta yritys ei voinut toimia Suomessa.
'Yksikään ammattiliitto ei ole ollut päättämässä Nokian toiminta strategiasta millään osa - alueella."
Tämä on totta. Mutta sensijaan liitot ovat sanelleet/kiristäneet että nyt palkka ja lomat nousee niin ja niin monta prosenttia. Yrityksen tehtäväksi jää miettiä stategia jolla kasvaneet kulut voidaan hoitaa. Helpoin keino taitaa olla että pienempi työntekijä määrä tekee potkittujenkin työt. Tai siirtää tuotanto maahan jossa tuotantokustannus on alempi. Vaikka koko alalla menisi huonosti laman johdosta, niin liitot vaativat silti aina vain lisää ja lisää. Välillä vähemmän välillä enemmän (usein enemmän).
En väitä että liitot ovat yksin syyllisiä Nokian tilanteeseen, kyllä siellä johto on tehnyt niin suuria virheitä että pärjäävät kohta jopa Paperiliitom Ahosen Joukolle.
Mutta faktaa on se että Suomen työvoimakustannukset ovat nousseet niin paljon ettemme enää pärjää globaalissa kilpailussa. En tarkoita kiinalaisia yms, vaan ihan länsimaita. Liittojen ansioksi voidaan lukea mm. paperiteollisuus sekä laivat. Toisen aiheutti Jouko Ahonen ja toisen Niilo Wälläri. Pahoin pelkään että satamatkin siirtyvät viiveellä rajan taakse, kiitos Rädyn.
Yrityksen johdon tehtävä on miettiä yrityksen toimintaa ja markkinointia koko maapallon alueella ei vain Suomessa!
Tuotteen laatu/hinta ratkasisee myynnissä enemmän kuin raaka - aineenhinta, tai työn hinta se ei ikinä ole 1/1.
Liittojen ansiota on se, että meillä on paperiteollisuutta, joka pärjää maailmalla, siihen ei kasveta hetkessä, Suomessa on ammattitaitoista ja työhönsä sitoutunutta porukkaa ilman sitä ei synny yhtään mitään!
Niilo Wälläri oli mies paikallaan niin kuin Jouko Ahonen ja Timo Rätykin he pystyivät neuvottelemaan sopimuksia jotka tuovat sitä hyvinvointia tavalliselle duunarille, sitä ei kukaan koskaan tule tarjoamaan oli hyvät, parhaat tai huonot ajat!
Meri ja satamat niin kuin liikennekkin ovat vaativia työympäristöjä. Merellä jokaisen pitää hoitaa leiviskänsä ihan itse eikä turhista kitistä, se on täällä maalla niin helkatin helppoa olla viisas ja väkevä kun merellä myrskyää ja laivan kone piiputtaa!
Pelätä saa ja paljon jos sille tielle lähtee kun vanhoista möröistä pääsee niin uusia ja parempia on tilalle pilvin pimein!
Ja ne työvoimakustannukset : eivät ne laske muuallakaan!
Ei IT-alan väki paljon ay-asioista perustanut. Lähinnä pilkkasivat.
Sitten kun alkoi irtisanomiset, sitten asia alkoi kiinnostamaan.
IT-väen liksoilla ei ole mitään tekemistä ay-liikkeen kanssa.
" Liittojen ansioksi voidaan lukea mm. paperiteollisuus sekä laivat. Toisen aiheutti Jouko Ahonen ja toisen Niilo Wälläri. Pahoin pelkään että satamatkin siirtyvät viiveellä rajan taakse, kiitos Rädyn."
Suomessa tehdään vieläkin paperia mutta vain sen verran kuin euroopan-
markkinoille menee. Suurimmat markkinat ovat Aasiassa eikä täältä kannata Aasiaan asti paperia viedä. Suomessa laitoksia olisi suljettu vaikka siellä olisi tehty työtä ilmaiseksi.
Ei Suomesta kauppalaivasto ole mihinkään kadonnut. Wälläri sai aikaan sen että merimiehiäkin alettiin kohtelemaan ihmisinä.
Uusia laivoja hankitaan koko ajan, tällä hetkellä on jopa pulaa merimiehistä.
Mihin satamat Suomesta lähtisivät, Venäjälle? Ja sieltä kumipyörillä kamat Suomeen ? :)))))))))))
Liitot ovat tuoneet hyvinvointia...nimittäin virolaisille jne eu:n alueelta tänne työnperässä tulleille ja suurelle määrälle vielä tulevia. SAK ja ammattiliitothan kovasti kannattivat liittymistämme EU:n jäseneksi, se kun antaa työvoimalle vapaan liikkuvuuden. Hyvin tuo näkyy toimivan !!
Aloittajalla taitaa olla aika pahoja psyykkisiä ongelmia. Pakkomielteistä ammattiliittoihin kohdistunutta vihan tunnetta vailla mitään todellisuuspohjaa. Ja raukkaparka vieläpä vastailee täällä omiin kommentteihinsa myötäilevin kannanotoin. Onkohan tyypistä kehittymässä seuraava massamurhaaja ?