Sain tuommoset vanhat mutta hyväkuntoset karvakengät. Kehtaako nuita käyttää pakkasilla vai saanko yleisen halveksunnan niskaani, jos saamelainen näkee? Mistähän noista erottaa ovatko miesten vai naisten? Kokokaan ei suoraan kerro.
Auttakaapa vähän asioista tietävät.
Auttakaapa vähän asioista tietävät.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mitä väliä sillä onko miesten vai naisten karvakengät? Näkyyhän noita feikki neljäntuulen lakkia käyttäviä naisiakin.
Saamelaisten mielestä nuiden käyttöön pitää hakea lupa saamelaskäräjiltä, kun ovat osa heidän pukuaan, aivan kuten neljän tuulen lakki jota ei myöskään sovi käyttää muiden kuin saamelaiskäräjien hyväksymän saamelaisen.
ympripäisään sitä kyllä horjutaaan kapakasta kapapkkaan, ,,,,
hömöjähän ne feikkilakkeja käyttävät naiset ovatkin
kannattaa ottaa selvää ennen kuin vaatteen pukee päälleen
Saamelainen ei kyllä välitä jos sulla on karvakenkät jalassa eli nutukaat .
Ei haittaa, käyttäväthän nuo lappilaisetkin (lapin asukkaat) nutukkaita..
Suomen talvi on aika petollinen.
Minulle on saamelainen tehnyt karvakengät kiitokseksi ja käytettäväksi.
Jos nyt niitä kehtaa käyttää, mutta ne on tehty käytettäväksi kenkäheinan keralla, ei sukkien kanssa. Sukkien kanssa ne eivät ole edes kunnolla lämpimät.
Joten joudut hommaamaan heinät niihin nutukkaisiin.
Mie olen käyttäny molempien, sukkien ja heinien kans ja kyllä net ihan lämpimät on sukillaki. Paljon lämpimämmät ku mitkään muut talvikengät mitä olen kokeillu.
Kyllä niitä nutukkaita käyttää ja tekkeeki lappilaiset ja etelä-suomalaiset ja lappalaiset ja vaikka ketkä. Niihin on olemassa monen eri lapin alueen pauloja ja miesten ja naisten paulat on erikseen. Ja sitte on ei-minkään alueen pauloja ja paulattomia kenkiä.